Geokratka

Geokratka z tworzywa – gdzie można ją wykorzystać?

Opublikowano: 8 listopada 2022

Geokratka umożliwia tworzenie powierzchni biologicznie czynnej, która dodatkowo pięknie się prezentuje. Gdzie można wykorzystać ten materiał? Okazuje się, że opcji jest co najmniej kilka!

Geokratka w ogrodzie

Kratka od geoPRODUCT świetnie nadaje się do wykorzystania w ogrodzie. Na terenach zielonych można zastosować ją na co najmniej dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest wykorzystanie geokratki do wyłożenia ścieżek lub alejek ogrodowych. Wystarczy ułożyć równo kratki, a potem umieścić w ich otworach piasek, żwir, ozdobne kamyczki albo zasiać w nich trawę. Efekt? Nowocześnie wyglądająca, trwała alejka ogrodowa, która dobrze wkomponuje się w otoczenie.

Drugi sposób na wykorzystanie geokratki w ogrodzie to zastosowanie jej jako podbudowy pod ekologiczne nawierzchnie wodoprzepuszczalne (w szczególności nawierzchnie mineralno-żywiczne). Tego typu nawierzchnie stają się obecnie coraz bardziej popularne – ich ułożenie umożliwia uzyskanie ciekawego efektu, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Nawierzchnie przepuszczalne sprawiają, że woda deszczowa nie zbiera się na ich powierzchni w formie kałuż, ale wnika w głębsze warstwy gleby. Dzięki temu poprawie ulega sytuacja wodna działki. A to szczególnie istotne w czasie okresów suszy, które zdarzają się przecież coraz częściej!

Przydomowe miejsca parkingowe i podjazdy

Częściej niż w ogrodzie, geokratka wykorzystywana jest do budowy podjazdów oraz przydomowych miejsc parkingowych. W tej roli geokraty parkingowe w wielu przypadkach zastąpiły stosowane wcześniej płyty ażurowe. Obydwa materiały pozwalają na stworzenie biologicznie czynnej powierzchni poprzez wyłożenie jej kamieniami albo wysianie trawy.

Dodatkowym plusem zastosowania geokratki jest łatwość, z jaką nawierzchnia zostanie ułożona. Nie trzeba w tym przypadku korzystać z ciężkiego sprzętu! Wystarczą dwie osoby wyposażone w podstawowe narzędzia, które znajdują się w każdym przydomowym warsztacie! Przygotowanie miejsc parkingowych lub podjazdu przebiegnie więc bardzo szybko i sprawnie. Ich powierzchnia będzie przy tym tak samo wytrzymała, jak po wyłożeniu tradycyjnymi płytami ażurowymi!

Pas startowy na mniejszych lotniskach

Eko kratka parkingowa może zostać wykorzystana także w dość nietypowy sposób. Z jej pomocą tworzone są np. pasy startowe dla lekkich samolotów! Takie rozwiązanie stosowane jest zwłaszcza na mniejszych lotniskach położonych na terenach leśnych. Wykorzystanie geokratki pozwala wówczas lepiej wkomponować obszar lotniska w otoczenie. Co więcej, dzięki zastosowaniu geokratki teren pasa startowego staje się bardziej ekologiczny: obrośnięty trawą i przepuszczający wodę deszczową do głębszych warstw ziemi.

Wytrzymałość tego rodzaju pasów startowych ma oczywiście swoje ograniczenia – w porównaniu do tradycyjnej betonowej nawierzchni. Jednak ich koszt będzie zdecydowanie niższy, a parametry wystarczające dla startów i lądowań lekkich samolotów sportowych czy turystycznych.

Geokratka na terenach firmowych

Firmy, których siedziby usytuowane są w nowoczesnych budynkach również coraz częściej sięgają po geokratkę. W tym przypadku wykorzystywana jest ona do stworzenia nawierzchni parkingowej. Dlaczego? Wyłożony geokratką wypełnioną kamieniami parking świetnie komponuje się z nowym budownictwem i pozwala na dopełnienie całej aranżacji. Powstała powierzchnia jest trwała, bardzo wytrzymała oraz odporna na działanie warunków atmosferycznych (takich jak np. deszcz, mróz, silne słońce). Pozwala to na spore oszczędności – zminimalizowana zostaje ilość remontów oraz ich skala.

Trzecią kwestią, dla której firmy coraz częściej decydują się na zastosowanie geokratki są względy ekologiczne. Geokratka przepuszcza wodę, nie wpływa więc na retencję wód gruntowych. Została też wytworzona z materiałów pochodzących z recyklingu. Jej żywotność obliczona została na kilkanaście lat – po tym czasie geokratki mogą zostać ponownie przetworzone.

Geokratka to nowoczesne i wszechstronne rozwiązanie. Można wykorzystywać ją na wiele sposobów – nie tylko jako wyłożenie przydomowych miejsc parkingowych. Świetnie sprawdzi się również w ogrodzie, a nawet jako podstawa lotniskowego pasa startowego! Warto więc rozważyć jej zastosowanie przy wielu inwestycjach.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
profile stalowe
Ocynkowane profile stalowe otwarte to materiał, który zyskuj...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
Materac lateksowy
Wybór materaca to bardzo istotna decyzja. Prawidłowa...
Grzegorz Głasek
Odpowiedzialność, zarówno biznesowa, społeczna, jak...