Menu

Gmina Haczów – Kraina Historii i Kultury

Gmina Haczów leży u podnóża Beskidu Niskiego nad rzeką Wisłok. Otoczona jest malowniczą mozaiką łąk, pól i lasów. Czyste powietrze i woda sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Atuty gminy Haczów doceniono w tegorocznej edycji programu „Przyjazna Polska”, przyznając jej certyfikat „Krainy Historii i Kultury”. O zwycięstwie przesądziły jej niepowtarzalne walory kulturowe, pielęgnowane od wieków obyczaje, obrzędy i tradycje ludowe oraz unikatowe zabytki.

Najcenniejszym z nich, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest pochodzący z XIV w. drewniany modrzewiowy kościół gotycki z polichromią figuralną z 1494 r. Będąc największym tego typu budynkiem w Europie i jednocześnie najstarszym konstrukcji zrębowej w Polsce, przyciąga co roku setki turystów.

Gmina Haczów zaprasza

To jednak nie koniec atrakcji haczowskiej ziemi. Na ekspozycji stałej w sali tradycji tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku można zobaczyć prace artystów ludowych.  Można zobaczyć znany i ceniony na świecie haft haczowski. Dzięki hojności znanego lirnika Stanisława Wyżykowskiego także unikatowe instrumenty dawne: liry korbowe, viola da gamba, psalterion czy też organistrum, które wzbudzają zachwyt znakomitym wykonaniem i wiernością odtworzenia, a ich oryginalnego brzmienia można posłuchać podczas organizowanych co roku warsztatów.

Zapraszamy do gminy Haczów, do wczucia się w spokojny rytm wiejskiego życia, do poznania regionu i okolicznych atrakcji, których wspomnienie pozostanie z pewnością na długo w pamięci.

 

Fot. Gmina Haczów – E. Parysz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023