Dodatkowe fundusze na edukację pozwalają szkołom i nauczycielom realizować proces nauczania w sposób nieszablonowy i bardziej atrakcyjny dla uczniów. Na wybrane przez nauczyciela cele i metody nauczania często bowiem wielki wpływ mają finansowe ograniczenia placówki oświatowej, braki sprzętowe czy ograniczenia infrastrukturalne. Nic dziwnego zatem, że dyrektorzy szkół i oddani swej misji nauczyciele coraz częściej poszukują informacji o tym, jak zdobyć pieniądze dla szkoły i w jaki sposób pozyskać granty na projekty edukacyjne.
Granty dla szkół przyjmują najczęściej postać wsparcia pieniężnego. Takie bonusowe fundusze dla szkół można m.in. zdobyć, podejmując współpracę z fundacjami edukacyjnymi, organizacjami pożytku publicznego zajmującymi się oświatą, urzędami państwowymi lub uczestnicząc w konkursach prowadzonych przez te instytucje. Istnieją jednak również programy grantowe, które nie ograniczają się do pomocy finansowej i oferują beneficjentom bardziej kompleksowe wsparcie. Może to być opieka merytoryczna ze strony ekspertów, zaproszenie kadry nauczycielskiej do bezpłatnego udziału w kursach i warsztatach zawodowych czy udostępnianie materiałów dydaktycznych, sprzętu, zaawansowanych technologicznie urządzeń itp. Jedną z tego typu rozszerzonych form wsparcia jest projekt grantowy Fundacji EFC – Edukacja Inspiracja. W ramach tej inicjatywy Fundacja oferuje granty dla nauczycieli z małych miejscowości. Nie poprzestaje ona jednak na finansowaniu autorskich programów nauczania zgłoszonych do konkursu, ale zapewnia pedagogom pomoc w ich realizacji, np. poprzez wsparcie coachów, szkolenia, materiały metodyczne. Dużym atutem tego programu jest jego formuła, która docenia niezależność i kreatywność nauczycieli, inspiruje, a nie ogranicza. Więcej informacji o grantach dla nauczycieli przyznawanych przez EFC można odnaleźć na stronie programu Edukacja Inspiracja.
Pomoc w formie grantów może być skierowana do różnych placówek oświatowych. Część fundacji i organizacji proponuje granty dla szkół podstawowych, a inne wspierają swoimi funduszami szkoły wyższego szczebla edukacji czy szkolnictwo specjalne. Programy grantowe wspierają też różne cele, skonkretyzowane w ich regulaminach. Jedne inicjatywy koncentrują się na szerzeniu wiedzy o kluczowych problemach społecznych, takich jak np. ekologia i zmiany klimatu, a inne działają na rzecz zrównania szans edukacyjnych dzieci z różnych środowisk. Od tego, jakie sfery działania organizacja oferująca granty uznaje za priorytetowe, zależy, które z projektów edukacyjnych wspomoże swoimi środkami. Stąd dyrektorzy i nauczyciele mogą liczyć na pozostawiające dużą swobodę granty dla szkół wiejskich czy tych zlokalizowanych w małych miastach, które nie ograniczają sposobu wydatkowania środków tematyką zajęć. Mogą również skorzystać z dofinansowania działań edukacyjnych dotyczących konkretnych dziedzin życia: bezpieczeństwa, edukacji cyfrowej czy ekonomii.
Dodaj komentarz