Kobiece infekcje intymne są najczęściej efektem zaburzeń równowagi mikrobiologicznej. Objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego każda kobieta z łatwością zauważy, że w jej organizmie dzieje się coś niedobrego.
W początkowym etapie wyleczenie takiej infekcji jest bardzo proste, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie zastosować środki.
Infekcje intymne najczęściej objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i obrzękiem warg sromowych. Do tego dołączają się upławy o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym zabarwieniu. W przypadku niektórych infekcji bakteryjnych lub wirusowych jedynym objawem mogą być problemy z oddawaniem moczu oraz plamienia. Objawy te są wynikiem stanu zapalnego, ale także reakcji organizmu na alergeny znajdujące się np. w proszku do prania.
– nieprawidłową higienę,
– stosowanie antybiotyków,
– stres,
– cukrzycę,
– korzystanie z jacuzzi i basenu,
– kontakty seksualne z wieloma partnerami,
– antykoncepcję hormonalną,
– zmiany hormonalne związane z ciążą i menopauzą,
– złą dietę.
Każdy z wymienionych powodów wpływa na zmniejszenie liczby dobroczynnych bakterii Lactobacillus. Są to pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego pH w pochwie i ochrona przed infekcjami intymnymi. W przypadku, gdy równowaga mikrobiologiczna zostaje zachwiania, dochodzi do namnażania się patogenów. Wówczas często dochodzi do zakażeń grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych.
Leczenie infekcji intymnych wymaga przede wszystkim odbudowy mikroflory bateryjnej pochwy. W tym celu warto stosować specjalne probiotyki ginekologiczne, o których więcej można przeczytać na stronie www.invag.pl.
Zawierają one cenne dla organizmu bakterie Lacobacillus, które zasiedlają pochwę. Probiotyki dostępne są zarówno w postaci kapsułek doustnych, jak i dopochwowych. Ich działanie można dodatkowo wzmocnić, stosując specjalny żel łagodzący infekcje dróg intymnych.
Dodaj komentarz