Menu
Infekcje intymne

Infekcje intymne: jak je rozpoznać i leczyć?

Kobiece infekcje intymne są najczęściej efektem zaburzeń równowagi mikrobiologicznej. Objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego każda kobieta z łatwością zauważy, że w jej organizmie dzieje się coś niedobrego.

W początkowym etapie wyleczenie takiej infekcji jest bardzo proste, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie zastosować środki.

Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny infekcji intymnych?

Infekcje intymne najczęściej objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i obrzękiem warg sromowych. Do tego dołączają się upławy o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym zabarwieniu. W przypadku niektórych infekcji bakteryjnych lub wirusowych jedynym objawem mogą być problemy z oddawaniem moczu oraz plamienia. Objawy te są wynikiem stanu zapalnego, ale także reakcji organizmu na alergeny znajdujące się np. w proszku do prania.

Do głównych przyczyn infekcji intymnych zalicza się:

– nieprawidłową higienę,

– stosowanie antybiotyków,

– stres,

– cukrzycę,

– korzystanie z jacuzzi i basenu,

– kontakty seksualne z wieloma partnerami,

– antykoncepcję hormonalną,

– zmiany hormonalne związane z ciążą i menopauzą,

– złą dietę.

Każdy z wymienionych powodów wpływa na zmniejszenie liczby dobroczynnych bakterii Lactobacillus. Są to pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego pH w pochwie i ochrona przed infekcjami intymnymi. W przypadku, gdy równowaga mikrobiologiczna zostaje zachwiania, dochodzi do namnażania się patogenów. Wówczas często dochodzi do zakażeń grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych.

Jak leczyć infekcje intymne?

Leczenie infekcji intymnych wymaga przede wszystkim odbudowy mikroflory bateryjnej pochwy. W tym celu warto stosować specjalne probiotyki ginekologiczne, o których więcej można przeczytać na stronie www.invag.pl.

Zawierają one cenne dla organizmu bakterie Lacobacillus, które zasiedlają pochwę. Probiotyki dostępne są zarówno w postaci kapsułek doustnych, jak i dopochwowych. Ich działanie można dodatkowo wzmocnić, stosując specjalny żel łagodzący infekcje dróg intymnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023