Ischia - włoska wyspa

Ischia – rajska wyspa, którą warto odwiedzić

Opublikowano: 19 lipca 2018

Gaje cytrusowe, winnice, lasy piniowe, pomarańcze, oliwki, tropikalna roślinność. Kolory, zapachy, szum morza… Ta rajska wyspa znajduje się w Zatoce Neapolitańskiej , tak jak wyspa Capri, i należy do archipelagu Wysp Flegrejskich. Z Warszawy można dostać się na nią, lecąc samolotem do Neapolu, a następnie odbyć atrakcyjną podróż promem do portu Ischia.

Wody termalne

Ischia - uliczka

Wyspa zasłynęła już w starożytności z leczniczego znaczenia wód termalnych. Grecy i Rzymianie budowali tu uzdrowiska, które służyły rannym żołnierzom i chorym. W późniejszych czasach zapomniana wyspa – została na nowo odkryta w dobie Renesansu. Jednak dopiero XIX wiek przyniósł Ischii dużą popularność, kiedy to stała się ona znanym kurortem.

Warto podkreślić, że znajduje się tam ponad sto źródeł termalnych. W 1864 roku z dobroczynnych właściwości wód korzystał m.in. włoski rewolucjonista Giuseppe Garibaldi. Obecnie na wyspę przyjeżdżają liczni turyści z całego świata, żeby podziwiać jej uroki i korzystać z term.

Najbardziej charakterystycznym punktem wyspy jest wulkaniczna góra Epomeo, która powstała w wyniku erupcji. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na Zatokę Neapolitańską, a także na Capri. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne – często określa się ją mianem podwodnego wulkanu.

Ogród – Giardini La Mortella

Do licznych atrakcji należą ogrody Giardini La Mortella, uznawane za jedne z najpiękniejszych we Włoszech. Powstały w 1958 roku dzięki staraniom Susan Walton, żony angielskiego kompozytora Sir Wiliama Waltona, który zamieszkał w 1949 r. niedaleko miasteczka Forio. W 1956 r. powstał projekt ogrodu, którego realizacji podjął się słynny architekt krajobrazu Russell Page. W tym magicznym miejscu – obok tropikalnej roślinności, w tym setek kolorowych kwiatów – można znaleźć liczne fontanny, strumyki, grotę z oczkiem wodnym „Victoria House” z ogromnymi nenufarami królewskimi i rzeźbą „La Bocca”. W ogrodzie znajduje się też Muzeum poświęcone pamięci sir Waltona z kolekcją zdjęć Cecil Beaton – znanej angielskiej fotografki oraz Teatr Marionetek z przedstawień kompozytora.

Ogród to nie tylko bajeczne miejsce dla bujnej zieleni, ale i dla muzyki i sztuki. W Teatro Greco odbywają się koncerty muzyki poważnej i jazzu – w czerwcu gościła tu Queens Symphony Orchestra ze znanym tenorem Alberto Ambrogianim, z repertuarem zespołu Queen. Koncert w tym magicznym miejscu, z widokiem na morze i gwiaździste niebo dostarczył wielu widzom niezapomnianych przeżyć.

Zamek Aragoński

Do licznych atrakcji, które warto zaliczyć na rajskiej wyspie, należy również Castello AragoneseZamek Aragoński, usytuowany na wysokiej powulkanicznej skale połączonej z główną wyspą mostem Ponte Aragonese. Zamek i warownia zostały wzniesione w 474 roku p.n.e. z rozkazu tyrana Geli, Hieronima I. Zamek przez lata zmieniał właścicieli – w 1441 roku król Aragonii, Alfons V, umocnił zabudowania i wybudował groblę, która połączyła go z pozostałą częścią miasteczka. Z murów i wieżyzamkowej można podziwiać piękne widoki na wyspę.

Ischia to piękne plaże, zatoczki, przejrzyste ciepłe morze, malownicze miasteczka, otoczone skałami wybrzeża i niewielkie kościoły. Kościół Santa Maria del Soccorso gościł papieża Jana Pawła II, co dla mieszkańców miasteczka Forio było wielkim wydarzeniem, które wspominają do dzisiaj.Ischia - papuga

Wyspa cieszy się też sławą malarzy, pisarzy, aktorów i filmowców. Była też scenerią do „Kleopatry” i filmu „Avanti”. Mieszkał tu reżyser Luchino Visconti, który był patronem licznych wydarzeń kulturalnych, tworzyli swoje dzieła Truman Capote oraz Henrik Ibsen.

Włoska atmosfera, pyszna kuchnia, ciepłe morze, bujna tropikalna zieleń to tylko niektóre atuty zachęcające do odwiedzin tej rajskiej wyspy. Na Ischię warto wybrać się nie tylko latem – jest równie piękna, ale mniej zatłoczona w okresie wiosennym i jesiennym.

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sezon turystyczny startuje lada moment! Planujesz we...
Perfect SPA Awards 2024
Zorganizowana w warszawskim hotelu Sheraton Grand Wa...
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
meble ogrodowe
Meble ogrodowe są niezbędnym elementem każdej przestrzeni zi...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...