ból zatok

Jak leczyć zapalenie zatok?

Opublikowano: 26 stycznia 2021

Zapalenie zatok to bardzo częsta przypadłość, która dotyczy od 5% do 16% populacji rocznie. Dodatkowo zapalenie zatok znajduje się na podium chorób najczęściej leczonych przez lekarzy rodzinnych przy udziale antybiotyków. Jednak ten rodzaj farmakoterapii nie zawsze jest wskazany, dlatego warto znać również inne sposoby skuteczne w walce z zapaleniem zatok.

Jak objawia się zapalenie zatok?

Aby stwierdzić zapalenie zatok, niezbędne jest występowanie co najmniej dwóch objawów, z których jednym powinna być niedrożność nosa lub wydzielina z nosa (ewentualnie wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła). Dodatkowo mogą występować:

  • ból w okolicy czołowej,
  • uczucie rozpierania w obrębie twarzy,
  • zaburzenia węchu.

Leczenie domowymi sposobami

W przypadku zapalenia zatok na tle wirusowym podstawowym postępowaniem jest leczenie objawowe, czyli łagodzące główne dolegliwości. W tym przypadku zaleca się wykonywanie kilka razy dziennie domowych inhalacji parą wodną, do których wystarczy tylko miska z gorącą wodą. Poza tym pomocne jest nawadnianie się (minimum 1,5 l wody dziennie), okłady za pomocą ciepłego kompresu w obrębie tkliwego obszaru oraz zwilżanie śluzówek nosa np. przy użyciu atomizerów z solą fizjologiczną. Dodatkowo poprawę można osiągnąć przez systematyczne płukanie zatok przy użyciu przeznaczonych do tego irygatorów dostępnych w aptekach.

Leki z grupy NLPZ

NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, to bezpieczne analgetyki, które z powodzeniem mogą być stosowane w leczeniu objawów zapalenia zatok przynosowych. Dzięki zdolności do hamowania enzymów z grupy cyklooksygenaz blokują powstawanie prozapalnych prostaglandyn, które odgrywają znaczącą rolę w pojawieniu się bólu. Co ważne, mogą być jednocześnie stosowane z podanymi wyżej domowymi metodami, pod warunkiem nieprzekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki.

Krople i sterydy donosowe

W przypadku zapalenia zatok dochodzi do obrzęku błony śluzowej pokrywającej jamy i zatoki nosa. Powoduje to zablokowanie odpływu nagromadzonej wydzieliny i powstania problemów z drożnością nosa. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się preparaty donosowe w postaci kropli lub doustnych tabletek, wykazujące działanie obkurczające śluzówki. Jednak w przypadku donosowych aerozoli, należy pamiętać, aby nie stosować ich dłużej niż 7 dni, ponieważ może to spowodować nawracanie dolegliwości. Z kolei sterydy mają zastosowanie w przypadku gdy zapalenie ma ciężki przebieg (podbarwiona wydzielina z nosa, podwyższone parametry stanu zapalnego – OB, CRP; silny zlokalizowany ból) oraz gdy podejrzewa się tło alergiczne lub przewlekły stan zapalny.

Antybiotyki

Leczenie za pomocą antybiotyków odbywa się wyłącznie pod nadzorem lekarza, który stwierdził zapalenie o etiologii bakteryjnej. Do takiego rozpoznania najczęściej skłania wysoka gorączka (powyżej 39°C), obrzęk tkanek miękkich w pobliżu oczodołów i czoła oraz objawy nieustępujące od 2 tygodni. Antybiotyk najczęściej przyjmuje się od 10 do 14 dni, ściśle przestrzegając pory przyjęcia leku i dawki zleconej przez lekarza.

Leki rozrzedzające wydzielinę

W przypadku zapalenia zatok przydatne mogą okazać się również preparaty rozrzedzające gęsty śluz takie jak Flavamed. Dzięki zawartości substancji czynnej o nazwie ambroksol wydzielina dróg oddechowych staje się bardziej płynna, co pomaga ją odkrztusić. Tego rodzaju leczenie mukolityczne jest przydatne w terapii ostrych i przewlekłych zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych, przebiegających z zaburzeniami wytwarzania i transportu śluzu.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...