Jak przygotować rower

Jak przygotować rower na nadchodzący sezon wiosenny

Opublikowano: 28 stycznia 2022

Obecny czas sprzyja przygotowaniom do sezonu rowerowego. Niezależnie od stanu roweru konieczne jest wykonanie kompleksowego czyszczenia i odpowiedniej konserwacji elementów przed użyciem. Z pozoru najprostsze czynności takie jak mycie czy smarowanie mają ogromne znaczenie dla sprawności jednośladu. Chcesz wiedzieć jak dobrze przygotować rower damski do jazdy na wiosnę? Koniecznie sprawdź nasz poradnik, który pozwoli Ci wykonać wszystkie niezbędne prace samodzielnie.

Przygotowanie roweru na sezon wiosenny

Rower damski oraz jego przygotowanie do jazdy wymaga kompleksowego zadbania o każdy element. Podczas jazdy poszczególne części roweru ulegają zabrudzeniom, dlatego też konieczne jest ich kompleksowe wyczyszczenie tak, aby odzyskać ich dobry stan. Wybierając odpowiednie środki warto wybrać profesjonalne oferty przeznaczone właśnie do pielęgnacji roweru. To ważne, ponieważ nieodpowiednie dopasowanie produktu do elementu może spowodować jego zniszczenie.

Czyszczenie i mycie roweru przed sezonem

Pierwszą, niezbędną czynnością jest odpowiednie i kompleksowe wyczyszczenie roweru. Konieczne będzie więc zaopatrzenie się w odpowiednią szczotkę do czyszczenia, kilka ściereczek, śrubokręt oraz wodę z detergentem. Jeśli mamy problem z cięższymi zanieczyszczeniami możemy również spróbować zastosować odpowiednie płyny czyszczące lub zwykły płyn do naczyń.

Zadbaj o właściwy plan podczas wykonywania prac

Mycie roweru w pierwszej kolejności należy rozpocząć od wyczyszczenia ramy, kierownicy i innych elementów z nagromadzonego przez ten czas zabrudzeń, błota i kurzu. Odpowiednie wyczyszczenie ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych ale również i funkcjonalnych. Odpowiednio wymyte i przetarte do sucha będą wspaniale się prezentować.

Kolejnym etapem jest odpowiednie wyczyszczenie łańcucha rowerowego oraz przerzutek. Oczyszczanie łańcucha najlepiej wykonać przykładając szmatkę do jego powierzchni, a następnie pokręcić pedałami. To skuteczny sposób, który pozwoli nam zaoszczędzić nieco czasu. Podobnie podczas oczyszczania tylnej przerzutki wystarczy użyć małej szmatki oraz śrubokrętu. Jednak aby wyczyścić zębatki konieczne będzie zdjęcie tylnego koła. Tylko wtedy uzyskamy nieskrępowany dostęp do tych części.

Jak przygotować rower

Konserwacja – smarowanie elementów ruchomych

Smarowanie roweru wymaga zastosowania specjalistycznych produktów. Znajdziemy je w sklepach branżowych rowerowych lub sklepach internetowych. Wykorzystanie sprawdzonych produktów ma znaczenie dla możliwości zachowania komponentów w dobrym stanie. Ważna jest również odpowiednia kolejność wykonywanych działań.

Smarowanie roweru rozpoczynamy więc od pokrycia przerzutek kilkoma kroplami produktu smarującego. Taka ilość wbrew pozorom będzie w pełni wystarczająca. Jeśli chodzi o odpowiednie smarowanie łańcucha warto również zaaplikować po kilka kropli smaru na poszczególne ogniwa. Ostatnim etapem jest nasmarowanie olejek łożysk w kołach i kierownicy.

Przygotowanie roweru do jazdy wymaga sprawdzenia stanu technicznego

Przygotowanie roweru do sezonu wiosennego wymaga również sprawdzenia stanu technicznego jednośladu. Konieczne jest więc odpowiednie wyregulowanie hamulców, przerzutek oraz sprawdzenie ich działania. Ostatnią czynnością jest sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia w oponach oraz ich napompowanie. Rower jest w pełni przygotowany do jazdy, a co najważniejsze wszystkie te czynności wykonaliśmy w pełni samodzielnie. To pozwoliło nam znacznie zaoszczędzić zarówno poświęcony czas jak i pieniądze.

Zadbaj o swój rower kompleksowo!

Konserwacja roweru po zimie jest ważna szczególnie w momencie, w którym był on mocno eksploatowany, ale nie tylko. Warto odpowiednio przygotować rower do jazdy także w sytuacji, w której spędził on dłuższy czas przechowywany w zamkniętym pomieszczeniu, na przykład w garażu (więcej sposobów na przechowywanie roweru znaleźć można na: https://ladnydom.pl/jak-i-gdzie-przechowywac-rowery) Niezależnie od stanu technicznego pojazdu przed rozpoczynającym się sezonem wiosennym wymaga on kompleksowego czyszczenia, konserwacji oraz sprawdzenia jego sprawności. Dzięki temu nasz rower damski będzie w pełni bezpieczny podczas jazdy i nie będzie stanowił zagrożenia w ruchu drogowym.

Natomiast jeżeli po sprawdzeniu stanu technicznego roweru stwierdzimy, że nie nadaje się on już aktualnie do jazdy, warto jeszcze przed sezonem rozejrzeć się za nowym lub poszukać dobrego serwisu rowerowego. Można wtedy liczyć na zniżki w wielu sklepach rowerowych. Szukając porad na temat kupna nowego roweru męskiego czy damskiego warto zajrzeć tutaj.

Podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Technologia
Technologia zmienia branżę t...
płatność za pomocą Smartwatcha
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Nowy Nissan Juke
...
jak włamać się na Facebook
We współczesnym cyfrowym krajobrazie Facebook stał się klucz...