krwiak podskórny

Jak przyspieszyć gojenie się krwiaka podskórnego?

Opublikowano: 2 października 2020

Wynaczyniona poza łożysko naczyniowe krew, która znajdzie się pod skórą, nazywana jest krwiakiem. Podobnym tworem jest podbiegnięcie krwawe, czyli siniak. Krwiak różni się od podbiegnięcia tym, że uciska okoliczne tkanki. Jego pojawienie się najczęściej spowodowane jest urazem mechanicznym, ale jeżeli występuje bez wyraźnych przyczyn lub po drobnych urazach, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy krwiak podskórny jest groźny dla zdrowia?

Krwiak podskórny jako skutek urazu nie jest zazwyczaj niebezpieczny. Wystąpienie krwiaka niezwiązane z urazem oraz częste, niespodziewane pojawianie się wynaczynionej krwi pod skórą, powinno skłaniać do szczególnej obserwacji zjawiska oraz ewentualnej konsultacji lekarskiej. Częste pojawianie się krwiaków może być spowodowane zaburzeniem krzepnięcia krwi, które z kolei może wiązać się z rozlicznymi chorobami oraz stanami patologicznymi.

Przyspieszanie gojenia się krwiaka

Naturalny proces gojenia się krwiaka może trwać nawet ponad 2 tygodnie. Krew znajdująca się w wynaczynionym miejscu ulega degradacji oraz stopniowemu wchłanianiu. Hemoglobina, znajdująca się w czerwonych krwinkach, ulega powolnemu rozpadowi. Substancje powstające z hemoglobiny sprawiają, że krwiak, pierwotnie czerwony, zmienia barwę na siną, a następnie brunatno-żółtą.

Przyspieszenie gojenia się krwiaka należy rozpocząć tuż po samym urazie mechanicznym. Ochłodzenie skóry lodem w obrębie urazu, uniesienie urażonej kończyny czy masaż uciskający w mają na celu zatrzymanie powstania wylewu podskórnego. Zatrzymanie krwi w łożysku sprawia, że wielkość krwiaka zostaje ograniczona, a czas jego wchłonięcia ulega zmniejszeniu.

Gojeniu się krwiaka można również pomóc poprzez zastosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz specjalnych żeli zawierających heparynę, takich jak Lioton 1000. Heparyna jest naturalną substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych, przyspiesza wchłanianie krwiaków a postać wodno-alkoholowego żelu zapewnia szybkie przenikanie jej przez skórę.

Niezwykle ważne w kontekście przyspieszania gojenia się krwiaków jest unikanie powtórnych urazów uszkodzonej tkanki. Zapobieganie dalszemu uszkadzaniu naczyń, z których wynaczynionej krwi powstał krwiak, może polegać między innymi na zaniechaniu nadmiernej aktywności fizycznej, mogącej doprowadzić do urazów w okolicach krwiaka.

W przypadku, kiedy krwiak jest problemem wtórnym, do chorób przebiegających z obniżoną krzepliwością, leczenie choroby zasadniczej stanowi najwyższy priorytet.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...