Jak radzić sobie z inwestowaniem?

Opublikowano: 22 listopada 2018

W sytuacji gdy kwota na naszym koncie sukcesywnie rośnie, pojawia się szansa na dodatkową formę przychodu. Zaoszczędzone pieniądze mogą zostać pomnożone dzięki inwestowaniu. Nie ma najmniejszego sensu trzymać ich na naszym koncie osobistym, albowiem w takiej sytuacji w żaden sposób nie korzystamy z faktu posiadania nadwyżki finansowej.

Początki z lokowaniem kapitału

Każdy z nas przechodził przez etap, na którym zastanawiamy się co zrobić z naszymi oszczędnościami. Z pewnością jedną z pierwszych myśli, jaka przechodzi nam przez myśl jest lokata. Założenie jej zawiera się w kilku prostych krokach. Możemy wybrać bank, w którym mamy swoje konto, co w znacznym stopniu ułatwi nam przejście tego procesu. Jeśli jednak oferta zaprezentowana przez tę placówkę nie odpowiada w pełni naszym oczekiwaniom, możemy wybrać inny bank. Zasady w przypadku każdej lokaty są bardzo podobne – poprzez umieszczenie danej kwoty na lokacie, bank ma możliwość korzystania z niej. Po upływie okresu umowy, pieniądze umieszczone na lokacie zostają wypłacone razem z oprocentowaniem. Jak widać, jest to bardzo korzystne rozwiązanie, albowiem nie wymagało żadnego wkładu pracy z naszej strony, a i tak pozwoliło nam na pomnożenie naszych oszczędności.

Zdobywanie wiedzy finansowej

Zanim zaczniemy naszą przygodę z inwestowaniem, powinniśmy zacząć od uzupełnienia wiedzy finansowej. Na tym etapie pomocnym źródłem wiedzy okazać się może Matchbanker – porównywarka finansowa, która oferuje dużo więcej niż zestawianie ofert dostępnych na rynku. Znajdziemy tu także wiele wskazówek, które pomogą nam w inwestowaniu. Dowiemy się jak rozważnie zarządzać naszymi oszczędnościami.

Krok dalej – inwestowanie na giełdzie

Jeśli jednak mamy większe aspiracje niż lokowanie pieniędzy na lokacie, możemy spróbować szczęścia z inwestowaniem na giełdzie. Aby tego dokonać, potrzebny nam będzie rachunek zwany maklerskim, brokerskim czy też inwestycyjnym. Każdy z nas otworzyć go może w banku lub też w domu maklerskim. Posiadając takie konto, możliwe jest kupowanie akcji, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych (papierów wartościowych), opcji oraz kontraktów  terminowych.

Ze względu na brak doświadczenia w zakresie inwestowania, warto zacząć od najbezpiezpieczniej możliwości, którą są obligacje. Kupując,wiemy ile jesteśmy w stanie na nich zarobić, co w znacznym stopniu redukuje ryzyko. Trzeba jednak liczyć się z faktem, iż nie jest to najbardziej dochodowa opcja inwestowania. Zysk jest niewielki, ale pewny. Jeśli jego wysokość nas nie zadowala, możemy zdecydować się na inwestowanie w akcje. Kupując je, stajemy się współudziałowcami firmy. Oznacza to, że nasze zyski zależą od wyników danej firmy. Jeśli rozwija się i odnosi sukcesy, stan naszego konta będzie wzrastał. Jeśli jednak pozycja firmy spadnie, drastycznie odczujemy to po naszym portfelu.

Odważny krok

Inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, które nie każdy chciałby podjąć. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym niepowodzeniem, warto zacząć od uzupełnienia wiedzy finansowej. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać strategię, która w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom. Co więcej, etap ten pomoże nam w redukcji ryzyka, co w rezultacie skutecznie zabezpieczy naszą przyszłość.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...