portfel inwestycyjny

Jak stworzyć portfel inwestycyjny: podstawy dywersyfikacji ryzyka na giełdzie

Opublikowano: 29 października 2020

Bardzo wiele osób w ostatnich latach decyduje się na stworzenie portfela inwestycyjnego. Jest to doskonały sposób na ulokowanie swoich środków finansowych, które stanowią dla nas nadwyżkę. Zatem jak zbudować portfel inwestycyjny oraz o czym w tym przypadku pamiętać? O wszystkim po kolei w poniższym artykule od brokera Handel Pro.

Podstawowe reguły tworzenia portfelu inwestycyjnego

Podstawową zasadą przed utworzeniem portfela inwestycyjnego jest rozliczenie się ze wszystkich długów. Wiele osób nieświadomie często buduje tak zwaną poduszkę finansową, jednak wciąż pozostają z nimi długi w postaci nawet kredytów chwilówek czy też ostatnich raz za sprzęty elektryczne. Warto pozbyć się takich zobowiązań finansowych, aby z czystym kontem przystąpić do inwestycji.

Istotne w tym przypadku jest stworzenie także dodatkowego funduszu, który często jest określany jako awaryjny. Nadwyżki finansowe zdecydowanie można ulokować w portfelu inwestycyjnym, jednakże należy również wziąć pod uwagę fakt, że mogą pojawić się naprawdę niespodziewane wydatki, które zepsują cały plan inwestycji.

Fundusz awaryjny doskonale zabezpieczy nas w przypadku niespodziewanych wydatków, a portfel inwestycyjny będzie mógł na nas spokojnie pracować.

Przed przystąpieniem do inwestycji należy także jasno określić, na jakie dokładnie ryzyko jesteśmy gotowi.

Z pewnością każdy makler, do którego zwrócimy się o pomoc zada nam właśnie takie pytanie. Odpowiedź na nie determinuje dobór klasy poszczególnych aktywów, za pomocą których możliwe będzie zbudowanie portfelu inwestycyjnego.

portfel inwestycyjnyJak stworzyć portfel inwestycyjny?

Tworzenie portfela inwestycyjnego powinno być poprzedzone przede wszystkim dokładnym określeniem wolnych środków, które chcemy zainwestować. Kluczowe jest także odpowiedzenie sobie na pytanie, czy ma być to inwestycja krótkoterminowa, średnioterminowa, a być może zyski chcemy otrzymać dopiero w znacznie późniejszym terminie.

To z pewnością pozwoli każdemu maklerowi na dobór odpowiedniej metody dywersyfikacji portfela. Warto w tym celu zdecydować się na najlepsze handlowe portfolio, ponieważ tylko takie działania mogą w bliskiej lub też dalekiej przyszłości przynieść nam oczekiwane zyski. Kapitał także możemy inwestować nie tylko na rodzimym rynku, ale również zagranicznym.

Jak zdywersyfikować ryzyko inwestowania?

Dywersyfikacja każdego portfelu inwestycyjnego dzieli się na trzy główne sposoby, ze względu na cel i horyzont inwestycyjny, a także na rodzaj posiadanych aktywów. Wyróżnia się także różne rynki świata, jest to tak zwana dywersyfikacja międzynarodowa.

Pierwszy sposób to cele i horyzont inwestycyjny, które są ze sobą powiązane i się uzupełniają. W dużej mierze zależy od tego, czy dana inwestycja ma charakter krótkoterminowy, średnioterminowy czy długoterminowy.

Aby zminimalizować ryzyko należy korzystać ze wszystkich typów rozwiązań. Taki wybór warto uzależnić od czasu potrzebnego pod daną inwestycję, jednak po wcześniejszym zdefiniowaniu celów.

Z pewnością zagwarantuje nam to osiągnięcie planów finansowych i tym samym zabezpieczy wartość naszego portfela inwestycyjnego w czasie. Dzięki temu sukces inwestycyjny jest zagwarantowany.

Bardzo ważne są także aktywa, czyli dokładnie to, co znajdziemy w naszych portfelach inwestycyjnych. Mogą to być między innymi instrumenty udziałowe takie jak akcje, a także jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, jak również certyfikaty inwestycyjne.

Aktywa to także instrumenty dłużne czyli obligacje lub bony. W tym przypadku istnieje również możliwość lokowania swojego własnego kapitału w surowce, przykładowo kupując między innymi instrumenty odwzorowujące cenę rynkową wspomnianych surowców, czyli tak zwane instrumenty pochodne.

W przypadku każdej dywersyfikacji bardzo ważne jest również inwestowanie środków finansowych nie tylko na rodzimym rynku, ale także poza nim.

portfel inwestycyjny

Jednak nie można zapominać o tym, że w tym przypadku rynki obce mogą być obarczone znacznie wyższym ryzykiem, niż rodzime. Dzieje się tak ze względu na między innymi inny rodzaj waluty (ryzyko walutowe), a także różnorodne kwestie niestabilności politycznej, jak również gospodarczej.

Tym samym dobór odpowiedniego rynku obcego może jednak zagwarantować nam szybki wzrost zainwestowanego kapitału. Jednakże należy takie inwestycje bacznie obserwować, a w przypadku gdy stwierdzimy, że sytuacja staje się jednak zbyt dynamiczna oraz niepewna, warto natychmiast aktywa wycofać z zyskiem. Takie działanie pozwoli nam zminimalizować ryzyko strat w naszych portfelach inwestycyjnych.

Dodatkowo możesz zarobić z Fox Offers, finansowym systemem partnerskim, dzięki któremu poprzez polecanie serwisu zarobisz procent z zysku kolegów.

Istotnie portfel inwestycyjny to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Jednakże decydując się na taką inwestycję nie należy popełniać podstawowego błędu i tym samym nie alokować środków finansowych, które służą nam do zaspokojenia podstawowych potrzeb.

portfel inwestycyjny

W takim przypadku bardzo łatwo jest popaść w długi, a nie temu służy wspomniana inwestycja. Jedyne środki finansowe, jakie mogą być alokowane w portfelu inwestycyjnym to nadwyżki finansowe. Tylko dzięki temu tego typu poduszka finansowa rzeczywiście będzie miała jakiś sens i będzie można czerpać z tego korzyści.

Załóż darmowe konto na Handel Pro i zacznij handlować już teraz!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
nieruchomości w Dominikanie
Formalności, jakich musimy dopełnić by nabyć nieruchomość w...
Stare Babice
Gmina Stare Babice znajduje się w województwie mazow...