ćwiczenia

Jak zacząć ćwiczyć? Dbaj o siebie nawet w dobie pandemii

Opublikowano: 16 stycznia 2021

Spędzasz więcej czasu w domu i przed laptopem? Zauważyłeś, że twoja kondycja zdecydowanie się pogorszyła na przestrzeni ostatnich miesięcy? To chyba najwyższy czas na wzięcie odpowiedzialności za swój organizm.

Ćwiczenia w domu mogą być równie efektywne jak te na siłowni. W czasie pandemii kluby fitness są pozamykane, więc o aktywność fizyczną należy zadbać w zaciszu swoich czterech kątów. Na szczęście nie jest to tak trudne jak myślisz!

Jak zacząć ćwiczyć nie mając żadnego sprzętu?

Być może obawiałeś się tego, że chcąc ćwiczyć w domu będziesz musiał zainwestować w drogi sprzęt. Brzuszki, przysiady, pompki, brzuszki, tworzenie własnych układów. Możliwości jest wiele. Jeśli jednak nie masz pomysłu na to, jak powinny wyglądać twoje ćwiczenia, wówczas warto poszukać inspiracji. Dobrym sposobem może okazać się znalezienie odpowiednich nagrań na przykład na YouTube. Wówczas możemy ćwiczyć razem z prowadzącym, co ułatwi nam poprawne wykonywanie powtórzeń.

Ważne jest również niezrażanie się co do swojej aktualnej kondycji. Przez ostatnie miesiące wielu z nas mogło się zapuścić. Istotne jest jednak to, żeby w końcu postanowić coś z sobą zrobić. Być może na początku będziesz musiał skupić się wyłącznie na łatwiejszych ćwiczeniach, aby pomału budować swoją formę. Nie ma w tym jednak niczego złego, w końcu robisz to w trosce o swoje zdrowie.

Ćwiczenia możesz rozpocząć bez żadnych inwestycji finansowych, nie potrzebujesz także żadnego sprzętu. Wystarczą chęci i trochę wolnego miejsca w pokoju. Dlaczego więc nie zacząć choćby i dziś?

Ćwicz poprzez stawianie sobie wyzwań

Jedną z najważniejszych rzeczy jest systematyczność. Czasem wielu niespełnionych zawodowo sportowców przyznaje, że choć mieli talent, to ich koledzy zaszli dalej, ponieważ byli bardziej zdeterminowani i lepiej przykładali się do treningów.

Być może w tej chwili nie jesteś w swojej szczytowej formie, w końcu pandemia i domowy tryb życia mogły zrobić swoje. Są jednak cztery elementy, które mogą sprawić, że z tygodnia na tydzień twoja kondycja zdecydowanie się poprawi.

Motywacja, odpowiednie planowanie, kreowanie właściwych nawyków, zdroworozsądkowe podejście. Kierując się tymi czterema elementami możesz zajść naprawdę daleko! Skoro czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej już teraz jesteś odpowiednio zmotywowany (oby to tylko nie był słomiany zapał!). Treningi możesz planować nawet poprzez znalezienie odpowiednich nagrań w Internecie, później możesz zacząć układać swoje plany samemu. Właściwe nawyki to przede wszystkim zdrowsza dieta, dobry sen i… ćwiczenia właśnie. Natomiast zdroworozsądkowe podejście to mierzenie siły na zamiary i takie dobieranie obciążeń, aby trening był intensywny, ale jednocześnie niewycieńczający do granic. Z czasem lepiej poznasz swój organizm i będziesz mógł ocenić, na ile możesz sobie pozwolić.

Jeśli szukasz wyzwań, możesz pobrać jedną z wielu aplikacji na telefon. Lepszy brzuch w 30-dni? Dwa miesiące ogólnorozwojowych ćwiczeń? Możliwości jest naprawdę wiele. Tego typu aplikacje pomogą ci również w nabraniu odpowiedniej rutyny oraz będą przypominały o tym, że to już najwyższy czas na wstanie z kanapy.

A może szukasz konkretnych wyzwań? Jednym z nich jest Aerobiczna 6 Weidera. Przez 42 dni będziesz musiał wykonywać konkretny zestaw ćwiczeń. Z każdym dniem liczba powtórzeń będzie się jednak zwiększać. Zdaniem wielu osób jest to dobry sposób na wyrobienie sobie mięśni brzucha w krótkim czasie. Z drugiej strony jeśli posiadasz „oponkę”, czyli nadmierną tkankę tłuszczową, wówczas efekty nie będą tak spektakularne. W tym przypadku należy pamiętać również o tym, że A6W może mieć niepożądane skutki uboczne. Z tego powodu warto najpierw poczytać więcej na temat tych ćwiczeń i samemu ocenić, czy jest się skłonnym podjąć takiego wyzwania.

Choć pandemia jest dobrą wymówką do domowego trybu życia, w dalszym ciągu powinniśmy o siebie dbać. Domowe ćwiczenia pomogą nam poprawić kondycję i zadbać o lepszą formę.

Jan Strychacz

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...