zaciągnięcie kredytu

Kredyt na atrakcyjnych warunkach? Przekonaj się, że to możliwe!

Opublikowano: 15 czerwca 2023

Zaciągnięcie kredytu to skuteczny sposób na uporanie się z nieprzewidzianymi wydatkami. Dodatkowe pieniądze mogą przydać się w wielu sytuacjach. Tego rodzaju produkty finansowe są zawsze obciążone dodatkowymi kosztami, które wpływają na to, że musisz oddać więcej, niż pożyczasz. Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu, musisz wiedzieć, na które parametry oferty zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć dobrą decyzję.

Porównaj oferty kilku banków

Dużym i często popełnianym błędem jest wybór oferty banku, w którym prowadzisz rachunek. Wiele osób uważa, że jako stali klienci otrzymają korzystniejsze warunki. Nie jest to jednak prawdą. Bardzo często banki proponują atrakcyjniejsze warunki nowym klientom. To właśnie dlatego warto dokładnie porównać ze sobą propozycje co najmniej kilku instytucji finansowych. Pozwoli Ci to ocenić, która z nich jest warta uwagi.

Aby zrobić to szybko i bez wychodzenia z domu, możesz skorzystać z porównywarki dostępnej pod adresem finanse.rankomat.pl. To wygodne narzędzie – wystarczy, że uzupełnisz niezbędne pola, a algorytmy przeszukają oferty różnych banków. Jeśli jedna z nich wyda Ci się szczególnie atrakcyjna, możesz zaciągnąć kredyt przez Internet.

Sprawdź parametry oferty kredytu

Porównując ze sobą poszczególne oferty, nie powinieneś kierować się wyłącznie wysokością oprocentowania. Ma ono co prawda duży wpływ na to, ile będziesz musiał oddać do banku, ale nie są one jedynymi kosztami. Zwróć szczególną uwagę na:

 • wysokość odsetek,
 • prowizję,
 • ubezpieczenie,
 • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO).

Wysokość odsetek zależy od oprocentowania Twojego kredytu. Musisz mieć na uwadze to, że najczęściej są one wyższe, jeśli nie spłacasz zobowiązania w terminie. Prowizja to z kolei jednorazowa opłata na rzecz banku za udzielenie kredytu. Jej wysokość może być różna, gdyż zależy od wewnętrznej polityki instytucji finansowej. Wpływa ona także na to, czy będziesz musiał zapłacić prowizję jednorazowo czy też zostanie ona doliczona do kredytu.

Banki zabezpieczają się, wymagając od klientów zaciągających zobowiązania ubezpieczenia. Podwyższa ono łączne koszty kredytu, jednak stanowi ochronę jego spłaty w przypadku, gdyby z różnych przyczyn kredytobiorca nie mógł tego robić. Musisz mieć na uwadze to, że instytucje finansowe mogą także doliczać inne koszty. Warto to sprawdzić dokładnie w zapisach umowy.

Najlepszym sposobem na porównanie ofert różnych banków, jest sprawdzenie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To ona wyraża realne koszty, jakie będziesz musiał ponieść, decydując się na konkretną propozycję. Musisz pamiętać jednak, że ten wskaźnik jest miarodajny jedynie wtedy, gdy porównujesz oferty na taką samą kwotę oraz okres.

Podział kredytów – na jaką pożyczkę się zdecydować?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kredytów. Klienci indywidualni mogą skorzystać z następujących opcji finansowania:

 • kredytu hipotecznego,
 • kredytu konsumpcyjnego,
 • kredytu konsolidacyjnego,
 • kredytu refinansowego.

Pierwszy z nich udzielany jest na dużą kwotę oraz długi okres. Najczęściej zaciąga się go na sfinansowanie zakupu lub budowy nieruchomości, na której zostaje ustanowiona hipoteka. Jest ona zabezpieczeniem dla banku.

Kredyt konsumpcyjny można przeznaczyć na dowolny cel. W praktyce najczęściej środki otrzymane w jego ramach są wykorzystywane na zakupy lub wydatki. Kredyt konsumpcyjny można podzielić dodatkowo na:

 • samochodowy,
 • gotówkowy,
 • ratalny,
 • na rachunku bieżącym.

Kredyt konsumpcyjny ma na celu połączenie kilku zobowiązań w jedno. Jest to rozwiązanie, z którego korzystają osoby mające problem ze spłatą swoich kredytów czy pożyczek. Wybór tego rodzaju finansowania pozwala znacząco obniżyć miesięczną ratę.

Kredyt refinansowy – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt refinansowy jest przyznawany na spłatę innego zobowiązania przez inny bank niż ten, który udzielił finansowania. Jest to sposób na to, aby zmienić warunki zobowiązania na korzystniejsze. Decydując się na kredyt refinansowy, możesz skutecznie obniżyć koszty, takie jak odsetki czy prowizje.

Wybierając ten produkt finansowy, musisz wiedzieć, że niektóre warunki Twojego zadłużenia pozostaną takie same. Dotyczy to przede wszystkim kwoty zaciągniętego kredytu oraz formy zabezpieczenia. W praktyce oznacza to, że jeśli refinansujesz kredyt hipoteczny, to zabezpieczeniem nadal będzie hipoteka ustanowiona na konkretnej nieruchomości.

Z tego rodzaju finansowania mogą skorzystać osoby spełniające warunki stawiane przez bank. Oznacza to konieczność zweryfikowania zdolności kredytowej i oceny, czy możliwe jest przyznanie takiego kredytu. Z reguły banki udzielają takich pożyczek tylko na duże zobowiązania, takie jak kredyty hipoteczne. Więcej praktycznych informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-refinansowy/.

Zaciągnięcie kredytu to bardzo często jedyne skuteczne rozwiązanie niezbędne do sfinansowania bieżących oraz niespodziewanych wydatków. Przed wyborem oferty trzeba porównać ze sobą co najmniej kilka różnych propozycji, co pomoże znaleźć najlepszą opcję.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...