PZU

Lotnictwo bezpieczne z PZU

Opublikowano: 27 września 2016

Jesteśmy liczącym się graczem w tym segmencie rynku i mamy rozpoznawalną markę. Nasza wyspecjalizowana oferta ubezpieczeń trafia do szeroko rozumianego lotnictwa – od motolotniarzy, po loty próbne samolotów bojowych – mówi Wojciech Kazana z Biura Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych PZU SA

PZU od lat współpracuje z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w Bydgoszczy jako wystawca i partner wystawy Air Fair. Jakie są plusy tej relacji?

Wojciech Kazana

Wojciech Kazana

Wojciech Kazana – Z WZL łączy nas wieloletnia, szeroko zakrojona współpraca. PZU SA obejmuje ochroną ubezpieczeniową bardzo szeroki obszar działalności klienta. Wydaje się również, że najważniejsze dla zakładów remontowych z tej branży jest OC przedsiębiorcy lotniczego. Jednak nasz pakiet ubezpieczeń uwzględnia również szereg szczegółowych rozwiązań związanych z ubezpieczeniami statków powietrznych.

Czy udział w wydarzeniach takich jak Air Fair przekłada się na wartość wizerunkową firmy?

Wojciech Kazana – Oczywiście. Chcemy mieć jak największy udział w rynku ubezpieczeń. Współpraca w WZL w Bydgoszczy przekłada się na umowy z innymi zakładami lotniczymi, bo dzięki niej nabyliśmy nowe, specjalistyczne doświadczenia i know-how. Jest to ważne, bo ubezpieczenia lotnicze są niezwykle ciekawe, ale jednocześnie bardzo trudne. Obszar ten jest silnie uwarunkowany przepisami ubezpieczeniowymi i lotniczymi. Do tego dochodzą aspekty techniczne, które wpływają na specyfikę tego segmentu ubezpieczeń i wymagają znajomości specjalistycznej nomenklatury i zagadnień branżowych. Mimo to udaje nam się pokonywać problemy merytoryczne i kompleksowo obsługujemy klientów z tej branży.

Czy w lotnictwie też mamy do czynienia z podziałem na ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne?

Wojciech Kazana – Tak. Obowiązuje podobny podział jak w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dzielą się na podkategorie. W ubezpieczeniach dobrowolnych występuje np. OC przedsiębiorcy lotniczego. Jest też aerocasco, czyli ubezpieczenie statku powietrznego od szkód materialnych, oraz NW – ubezpieczenia osobowe członków załogi. Zasadniczo ubezpieczenia dotyczą cywilnych statków powietrznych, ale czasem granica jest płynna.

Trudności występują, gdy np. firma obsługuje lub wykorzystuje samoloty wojskowe – państwowe. PZU skutecznie zmierzył się z tym problemem. Chodzi o to, by klient miał poczucie, że korzysta z dobrze dobranych polis, które w pełni zabezpieczają jego interesy. Jesteśmy też gotowi na nowe wyzwania, które stawiają modyfikowane przepisy i dynamiczny postęp techniki. Przykładowo, bezzałogowe statki powietrzne – drony, których rynek mocno się rozwija, stwarzają duży potencjał w ubezpieczeniach. Przewidujemy, że bezzałogowce wyznaczą nowe obszary w branży lotniczej. Dlatego przyglądamy się temu postępowi, by oferta PZU w pełni odpowiadała potrzebom rynku.

Jak oferta PZU plasuje firmę na tle konkurencji?

Wojciech Kazana – Jesteśmy liczącym się graczem w tym segmencie rynku i mamy rozpoznawalną markę. Nasza wyspecjalizowana oferta ubezpieczeń trafia do szeroko rozumianego lotnictwa – od motolotniarzy, po loty próbne samolotów bojowych. Te ubezpieczenia dzieli olbrzymia przepaść. Generalnie z racji specyfiki rynku lotniczego w Polsce obsługujemy głównie segment tzw. general aviation. Jednak startujemy również w konkursach na ubezpieczenia licencjonowanych przewoźników i nie uciekamy od zapytań, jak przystało na Powszechny Zakład Ubezpieczeń.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Chiński samolot C919
Chiński wąskokadłubowy samolot pasażerski C919 może być już...
odszkodowanie za opóźniony lot
Nie da się ukryć, że era bezproblemowej i punktualnej podróż...
lot samolotem
Latanie od zawsze było marzeniem wizjonerów, którzy zazdrośc...
czarter prywatnych samolotów
Dynamiczny rozwój biznesu wymaga od przedsiębiorców...
polskie siły powietrzne
Siły powietrzne odgrywają jedną z ważniejszych ról w...