Powstanie CPSS to przede wszystkim szansa na dokonanie skoku technologicznego i pozyskanie kompetencji bardziej doświadczonych podmiotów, jeśli chodzi o projektowanie różnego rodzaju podsystemów wykorzystywanych do budowy platform satelitarnych – mówi Maciej Lew-Mirski, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA.
– Obszar technologii kosmicznych i satelitarnych to stosunkowo nowa domena produktowa, którą postanowiliśmy utworzyć pod koniec 2015 r. Budowanie kompetencji w tym obszarze ma szczególne znaczenie z punktu widzenia unowocześnienia oferty produktowej PGZ. Technologie kosmiczne to również sposób na zachęcenie do pracy w polskiej zbrojeniówce młodych inżynierów, którzy poprzez realizację ambitnych, międzynarodowych projektów będą budować potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego w tak specyficznym obszarze. Zadeklarowana przez nas kilka miesięcy temu chęć utworzenia Centrum Projektowania Systemów Satelitarnych jest zatem wymiernym krokiem, który ma na celu ułatwić nam osiągnięcie zakładanego celu.
– Zgodnie z naszymi wstępnymi założeniami CPSS będzie nowoczesnym obiektem wyposażonym w sieć komputerów i urządzeń multimedialnych, umożliwiającym zespołowi ekspertów wspólne projektowanie systemów satelitarnych. Zgodnie z koncepcją działanie centrum polegać będzie na interaktywnej, równoległej pracy specjalistów reprezentujących różne dziedziny inżynieryjne, takie jak optoelektronika, mechanika czy informatyka, którzy za pomocą specjalistycznego oprogramowania będą mogli prezentować symulacje projektów i wspólnie wybierać optymalne rozwiązania. Do zadań CPSS należeć będzie centralizacja zarządzania projektami, wsparcie pracy zespołowej i zwiększenie efektywności projektów.
– Powstanie CPSS to przede wszystkim szansa na dokonanie skoku technologicznego i pozyskanie kompetencji bardziej doświadczonych podmiotów, jeśli chodzi o projektowanie różnego rodzaju podsystemów wykorzystywanych do budowy platform satelitarnych. Mówimy zatem o praktycznym narzędziu, dzięki któremu polscy inżynierowie będą mogli zdobywać wiedzę oraz budować swoje kompetencje w odniesieniu do projektowania poszczególnych podsystemów kosmicznych.
– Utworzenie CPSS wzmocni potencjał Polskiej Grupy Zbrojeniowej szczególnie w obszarze innowacyjnych technologii. Powodzenie tego projektu w połączeniu z decyzjami MON, dotyczącymi zakupu satelity obserwacyjnego dla Sił Zbrojnych RP, w dłuższej – kilkunastoletniej – perspektywie czasowej powinno ułatwić zbudowanie suwerennych zdolności do projektowania własnych narodowych systemów satelitarnych.
– Podobne centra istnieją w kilku innych krajach członkowskich ESA i są wykorzystywane w początkowych fazach misji kosmicznych, głównie w zakresie studiów wykonalności, projektowania, badania opłacalności planowanych misji i walidacji nowych technologii. Operatorzy CPSS podkreślają, że ich utworzenie pozwoliło na ograniczenie kosztów i czasu projektów, zwiększenie jakości produktów końcowych, zmniejszenie ryzyka niepowodzeń oraz stymulowanie innowacyjnych rozwiązań i współpracy ekspertów. Zamierzamy wykorzystać te wzorce, które sprawdziły się w innych krajach.
– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji dotyczącej lokalizacji tego centrum. Jego utworzenie wymaga szczegółowych prac analitycznych. Bardzo istotna w tym względzie jest również decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie ewentualnego zakupu satelity obserwacyjnego dla Sił Zbrojnych RP. Aby działanie CPSS przyniosło zamierzone efekty, pożądane byłoby jego utworzenie we współpracy z tym partnerem, który dostarczy Polsce pierwszy system satelitarnej obserwacji Ziemi i zobowiąże się do przekazania naszemu krajowi określonych technologii. Powstanie CPSS podniesie efektywność tego transferu.
– Politechnika jest jednym z kluczowych partnerów Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Porozumienie o współpracy w wielu obszarach, nie tylko w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, podpisaliśmy już na początku 2016 r. Obecnie bardzo ściśle współpracujemy z ekspertami tej uczelni w odniesieniu do budowy polskich kompetencji w obszarze krytycznych technologii wykorzystywanych w rakietach krótkiego zasięgu. Mam tu na myśli przede wszystkim technologie układów wykonawczych sterowania rakiet.
– Zdecydowanie obszar technologii kosmicznych i satelitarnych będzie jednym z ważniejszych w działalności PGZ, co oczywiście nie oznacza, że będzie dominujący. Gdy spojrzymy na światowe koncerny, takie jak Lockheed Martin, Boeing, Airbus, Leonardo czy Thales, każdy z nich jako jedną ze swoich gałęzi biznesowych posiada obszar technologii kosmicznych i satelitarnych. PGZ chce również podążać tą drogą. Mamy jednocześnie świadomość, że nie będzie to ona łatwa. Wymagać będzie od nas dużych inwestycji i nakładów. Do tego, aby budować własny potencjał w tym obszarze, potrzebna jest stabilność finansowania. Takie warunki jest w stanie zapewnić Polska Grupa Zbrojeniowa.
Rozmawiała Agnieszka Żądło
Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa
Dodaj komentarz