La Rondine

Międzynarodowa koprodukcja „La Rondine” Pucciniego w Operze Śląskiej

Opublikowano: 2 czerwca 2021

29 maja w Operze Śląskiej odbyła się premiera międzynarodowej koprodukcji „La Rondine – Jaskółki” Giacomo Pucciniego. Łukasz Goik, dyrektor bytomskiego teatru, podkreśla, że to niezwykłe wydarzenie, bowiem tytuł ten rzadko jest wystawiany w Polsce, a w Operze Śląskiej będzie wykonywany po raz pierwszy

Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach, zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Przedstawienie reżyserował twórca polskiego pochodzenia Bruno Berger-Gorski i to on będzie czuwał nad całokształtem bytomskiego widowiska, którego myślą przewodnią jest oddanie znaczenia prawdziwej miłości, tematu silnie eksplorowanego przez Pucciniego w dwóch ostatnich dziełach („Turandot” i „La Rondine”).

Berger-Gorski nie analizuje tylko treści „Jaskółki”, skupia się także nad historią utworu i  biografią kompozytora. Puccini zmieniał tę operę trzy razy, jednak nie udało mu się znaleźć odpowiedniego opisu miłości. Zgaduję, że z podobną rozterką mógł mierzyć się w życiu prywatnym. „La Rondine” jest zatem refleksją nad życiem jednego z najważniejszych kompozytorów początku XX wieku szukającego odpowiedzi na pytanie o istotę miłości. Odpowiedzi tej udziela sama muzyka na końcu tego wspaniałego arcydzieła − mówi.

La Rondine

„Jaskółka” jest historią kurtyzany, która po spotkaniu młodego, nieświadomego studenta Ruggera ucieka od wygodnego życia, swojej „złotej paryskiej klatki”, by odnaleźć prawdziwe uczucie. W bytomskiej realizacji historia przedstawiona w „La Rondine” zostaje przeniesiona do czasów Grace Kelly. Stroje, za które odpowiada, Françoise Raybaud, i scenografia projektu  Helge Ullmann nawiązują do Paryża lat 50-tych. Akcja pierwszego aktu odbywa się w luksusowym hotelu, gdzie stoi fortepian − metafora sztuki i uczuć. Każdy z bohaterów opery jest w jakiś sposób związany z artystycznym życiem Paryża.

Operę tę wyróżnia nie tylko wielowymiarowa historia, lecz także doskonała muzyka w dojrzałym stylu kompozytorskim. Warto podkreślić, że w Operze Śląskiej kompozycja wybrzmi ze znakomitą obsadą. W główne role wcielają się m.in. Iwona Sobotka, Katarzyna Mackiewicz i Andrzej Lampert. Aktorom towarzyszą soliści, chór, balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

zdjęcia: Krzysztof Bieliński

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...