TOP 8: naturalne oleje, które polepszają kondycję skóry
W Ajurwedzie wierzy się, że wmasowanie olejów w skórę wilgotną tuż po kąpieli jest rodzajem zabiegu, który wyciąga toksyny na powierzchnię skóry i wzmacnia spokój umysłu. Jest to rodzaj terapii oczyszczającej, której istotą jest wprowadzenie do organizmu człowieka substancji zapachowych. Taka terapia oczyszczająca przywraca homeostazę i pobudza naturalne siły odpornościowe.
Sprawdziliśmy, które oleje są najczęściej stosowane w kuracji przeciwzmarszczkowej i silnie nawilżającej.
Olej lniany – jest typowym olejem przeciwzmarszczkowym, minimalizuje zmarszczki mimiczne oraz kurze łapki. Dzięki regularnemu stosowaniu oleju lnianego zwalczane są wolne rodniki, co sprzyja zachowaniu elastyczności skóry i poprawie krążenia krwi.
Olej sandałowy – w Indiach tradycyjnie wykorzystywany w mieszankach olejów przeciwdziałających wiotczeniu skóry na szyi i dekoldzie. Najlepszą recepturę tworzy się w połączeniu z 3 kroplami oleju z sandałowca z łyżką oleju z pestek winogron.
Olej lawendowy – jest uznawany za najbezpieczniejszy z olejów. Ma wszechstronne działanie, pomaga w leczeniu skóry łuszczycowej, zwalcza trądzik i koi podrażnioną skórę. Lawenda wykazuje właściwości silnie odkażające, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwropne. Co więcej, wspomaga powstawanie nowych komórek. Masaże aromaterapeutyczne z lawendą polecane są przy reumatyzmie, przeziębieniu i osłabieniu.
Olej z pestek moreli – jest to olej przeznaczony na spękane naczynka na twarzy i nogach. Wystarczy zmieszać olej z pestek moreli z kroplą olejku różanego oraz z tymianku. Jest to jedyny olej, który może być stosowany do każdego rodzaju skóry. Głęboko ją nawilża, wygładza i ujędrnia.
Olej rumiankowy – koi suchą i wrażliwą skórę pomaga redukować obrzęki i pękające naczynka. Dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i nadmiernej utracie wody skóry. Ma właściwości odżywcze i wybielające.
Olej cyprsowy – zwalcza obrzęki spowodowane zatrzymywaniem płynów. Leczy stany zapalne skóry, używany głównie przy obrzękach, wysiękach i zapobieganiu powstawania żylaków.
Olej z drzewa sandałowego – koi świąd i przywraca równowagę dojrzałej skóry. Jest zalecany w naturalnym leczeniu trądziku. Olejek z drzewa herbacianego jest używany na skórę w zetknięciu z kleszczem lub ukąszeniem przez komary. Łagodzi ból i swędzenie.
Olej różany – szybko działający olej z owoców dzikiej róży jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają elastyczność i sprężystość skóry. Dodatkowo aromaterapueci twierdzą, że wpływa też na emocje i likwiduje napięcie skórne.
W natłuszczaniu ciała olejami bardzo ważna jest zasada mieszania, odpowiednio dobrana do rodzaju skóry. Dla suchej skóry idealny jest olej sezamowy, z awokado lub słodkich migdałów. Skóra delikatna wymaga stosowania oleju z pestek moreli lub słonecznikowego.
Dla podrażnionej skóry oraz naskórna w stanie zapalnym zaleca się również olej jojoba oraz oliwę z pierwszego tłoczenia. W stosowaniu olejów na skórę należy pamiętać również o proporcjach. Oleje eteryczne są mocno skoncentrowane, by można je było używać bezpośrednio na skórę, należy zawsze wymieszać kilka kropli danego oleju z większą ilością oleju bazowego. Doskonałą bazą do masażów jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Dodaj komentarz