Menu
ukrywania adresu IP

Oszczędzaj pieniądze podczas zakupów online dzięki ukrywaniu adresu IP

Nie wszystkie osoby dokonujące zakupów online zdają sobie sprawę z tego, jak ważną funkcję w tym procesie pełni ich adres IP. Jedną z cech adresu IP jest możliwość informowania innych serwerów, dokąd przesłać żądane informacje.

Ponadto IP służy do identyfikowania użytkownika w sieci. Nie brakuje witryn internetowych, które za pomocą śledzenia adresu IP wysyłają pod podany adres spersonalizowane reklamy, zachęcając do większych zakupów. Sprzedawcy online wykorzystują informacje o adresie IP potencjalnego klienta także na inne sposoby sterując cenami i stosując segmentację geograficzną.

Sprawdźmy, w jaki sposób szybko ukryć swój adres IP oraz jakie niesie to ze sobą oszczędności.

Ukrywanie adresu IP w praktyce

Obecnie, aby ukryć swój adres IP przed osobami trzecimi wystarczy tylko pobranie odpowiedniego oprogramowania, jego instalacja i ewentualne wykupienie abonamentu. Taką usługę umożliwia na przykład dowolna wirtualna sieć prywatna, VPN Polska. Na rynku dostępnych jest wiele ofert VPN, darmowe, płatne i w wersji demo, dlatego nie jest trudno znaleźć taką, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom.

Wystarczy instalacja programu VPN i/lub zakup subskrypcji, aby korzystać z Internetu z losowym adresem IP z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu można działać online z większą anonimowością i cieszyć się z różnych przywilejów dostępnych tylko dla mieszkańców danego regionu. Mowa tu na przykład o oglądaniu programów blokowanych w innych krajach czy uzyskaniu dostęp do stron, które podlegają cenzurze w danym kraju.

Tańsze bilety lotnicze i noclegi

Za pomocą adresu IP witryna może śledzić osoby, które odwiedzają dany serwis i odpowiednio dostosowywać oferty specjalne i reklamy. Ciekawą zależność zauważyło wiele osób kupujących bilety lotnicze, którzy po zmianie adresu IP zauważyli spadek ceny na interesujący ich lot. Także ceny niektórych usług, jak subskrypcję platform streamingowych, mogą różnić się w zależności od lokalizacji użytkownika.

Serwisy podróżnicze chętnie śledzą aktywność swoich odwiedzających i nie mają problemu z podnoszeniem cen biletów, jeśli cieszą się one szczególnym zainteresowaniem. Ponadto, do zamówienia mogą być dodawane różne prowizje i opłaty związane z lokalizacją klienta. Podobne praktyki stosują także strony umożliwiające rezerwację hoteli.

Unikanie impulsywnych zakupów

Algorytmy sprytnie wykorzystują śledzenie aktywności internautów, aby przesyłać im spersonalizowane reklamy, często bazujące na wcześniej odwiedzanych stronach. Klienci, którzy porzucili swoje koszyki zakupowe mogą natrafić na reklamy przypominające im o kolejnej wizycie w sklepie.

Informacje o sezonowych promocjach lub rekordowych obniżkach także mogą skłonić do ponownego zajrzenia do sklepu, lub sprawdzenia najnowszej kolekcji. Pojawianie się tych samych ofert w formach najróżniejszych reklam może w końcu zakończyć się nie zawsze potrzebnymi zakupami i nieplanowanym wydaniem pieniędzy.

Różne ceny dla różnych lokalizacji

Chociaż serwisy sprzedażowe niechętnie się do tego przyznają, niektóre z nich pokazują różne ceny dla klientów z różnych lokalizacji. Jest to tzw. segmentacja geograficzna, która pozwala na automatyczne dostosowywanie cen w zależności od tego, skąd loguje się potencjalny klient. Największe dysproporcje można zauważyć np. między klientami z krajów azjatyckich, a tych z Europy Zachodniej.

Takie praktyki są na przykład stosowane przez największe platformy streamingowe, wypożyczalnie samochodów i inne. Według badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców, różnice w cenach w zależności od lokalizacji kupującego mogą wynieść nawet do 166%.

Inne zalety ukrywania adresu IP

Oszczędności wynikające z ukrywania adresu IP mogą być także nieco mniej materialne – pomaga zapobiegać ewentualnym kradzieżom wrażliwych danych, w tym środków na kartach kredytowych i rachunkach bankowych. Straty poniesione w wyniku utraty prywatnych danych mogą nie być natychmiastowe, ale pojawić się z czasem i przynieść ogromne straty finansowe i negatywnie wpłynąć na samopoczucie.

Ukrywanie adresu IP przyda się więc osobom, które nie chcą lepiej chronić swoją prywatność na przykład podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi na lotniskach, w hotelach czy galeriach handlowych. Instalacja odpowiedniego oprogramowania zajmuje tylko chwilę, a oprócz oszczędzania pieniędzy na zakupach pomaga w lepszej ochronie tego, co najcenniejsze w sieci – danych osobowych.

materiał sponsorowany 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022