Pasożyty

Pasożyty u dzieci. Co musisz o nich wiedzieć?

Opublikowano: 2 grudnia 2021

Pasożyty i choroby nimi wywołane wciąż występują. Niestety w XXI wieku nasze maluchy zarażają się nadal. Pasożyty najczęściej występują pod postacią owsików lub glisty ludzkiej. Bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, a do organizmu człowieka dostają się zwykle poprzez jamę ustną. Najczęściej zostają przenoszone przy wkładaniu brudnych rąk do ust. Jajeczka pasożytów są na tyle małe, że nie jesteśmy w stanie ich zauważyć. Stąd tak częste zakażenia u dzieci.

Jakie są objawy zarobaczenia?

Na samym początku objawów nie ma. Dopiero kiedy z jajeczek wykluwają się dorosłe osobniki, organizm zaczyna wysyłać sygnały alarmowe. Pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia, rozdrażnienie, problemy ze snem, brak apetytu, a co za tym idzie utrata wagi. Jeżeli zauważymy u dzieci jedne z tych objawów, warto sprawdzić, czy nie męczą ich pasożyty.

Owsiki. Jak je wyśledzić?

Te małe nicienie osiągają długość do ok. 1 cm, jednak ich uchwycenie jest dosyć trudne. Badania kału też niekoniecznie potwierdzą ich obecność. Najczęściej zarażenie owsicą ma jednak dość charakterystyczny przejaw. W nocy, kiedy dziecko śpi, owsiki wydostają się przez odbyt, aby złożyć jajeczka. Wędrówka ta objawia się u malucha świądem właśnie w tych okolicach. Dziecko w czasie snu wierci się, śpi niespokojnie, przebudza się i uporczywie drapie w okolicy odbytu. Jeżeli zauważymy u malucha takie symptomy, należy rozpocząć diagnostykę, potem zaś wdrożyć leczenie.

Pamiętajmy, żeby nie ograniczać się do leczenia samego dziecka. Kurację powinniśmy zaaplikować całej rodzinie. Owsiki poza organizmem żywiciela potrafią przetrwać ok. 3 tygodni, zachowując swoją zdolność do zarażania.

W aptece kupimy leczniczy środek na owsice z dodatkiem pyrantelu. Jest to substancja czynna zwalczająca pasożyty, występuje w formie zawiesiny oraz tabletek. Pamiętajmy, że leczeniu musi poddać się każdy domownik. Mieszkanie należy dokładnie wysprzątać, aby nie narazić się na ponowne zakażenie. Aby leczenie było skuteczne, kurację lekiem z zawartością pyrantelu powtarzamy po upływie 2-3 tyg.

Lamblie i inne robaki

Do zarażenia dochodzi w taki sam sposób, czyli za pośrednictwem brudnych rąk, które przenoszą jajeczka do organizmu żywiciela. Jajeczka pasożytów znaleźć można również na brudnych warzywach, owocach, surowym mięsie. Niektórymi pasożytami możemy zarazić się również od zwierząt domowych, dlatego tak ważne jest regularne ich odrobaczanie.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...