Polin – Europejskie Muzeum Roku 2016

Opublikowano: 9 kwietnia 2016

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award, nagroda została wręczona 9 kwietnia podczas gali w hiszpańskim San Sebastian.

Jury konkursu doceniło walory wystawy stałej prezentującej 1000 lat wspólnych losów Polaków i Żydów.

Poprzez to cenne wyróżnienie na najbliższy rok do Warszawy trafiła statuetka The Egg – przyznawana laureatom EMYA, autorstwa legendarnego angielskiego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a.

W tegorocznej edycji, obok Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się aż 49 kandydatów z 25 krajów. Konkurs o miano Europejskiego Muzeum Roku został zainicjowany przez Komisję Europejska w 1977 roku. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego muzeum w blisko czterdziestoletniej historii konkursu. Corocznie organizatorzy doceniają placówki, które starają się najlepiej służyć społeczeństwu, wychodząc poza tradycyjne udostępnianie kolekcji. Gremium konkursu analizuje nowe muzea i projekty, które mogą mieć wpływ na inne instytucje w kraju, jak i za granicą.

 Nagroda EMYA jest potwierdzeniem Jurorów, a są to wybitni specjaliści, którzy obejrzeli setki muzeów w całej Europie, że POLIN to muzeum najwyższej klasy. Urzekła przede wszystkim przemyślana wystawa stała poświęcona tysiącletniej historii Żydów w Polsce, ukazująca bogactwo kultury i dramatyczne dzieje. Jurorzy  podkreślali naszą umiejętność mówienia o trudnych tematach w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia. Zauważyli także nasz bogaty program edukacyjny i kulturalny, liczne wydarzenia skierowane do bardzo szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców. Bardzo się cieszymy, że właśnie nasze muzeum zyskało ten prestiżowy tytuł” – mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Nagroda EMYA to cenny wyraz uznania dla działalności Muzeum Polin. Ponadto została doceniona ogromna społeczna odpowiedzialność muzeum.

fot. Michał Kulisiewicz, Wojciech Kryński

Udostępnij ten post:  • Michał Pająk pisze:

    W tegorocznej edycji, obok Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się aż 49 kandydatów z 25 krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
muzea historyczne w Warszawie
Warszawa jest idealna na muzealno-historyczną wyciec...
Najlepsze materiały prasowe, radiowe i telewizyjne oraz...
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyróżniono pres...