Puchar Gordona Bennetta

Polska Załoga na Zawodach Balonowych 2023 o Puchar Gordona Bennetta.

Opublikowano: 6 października 2023

Atmosfera w Krakowie jest niesamowita, gdy miasto przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia sportowego – zawodów balonowych o prestiżowy Puchar Gordona Bennetta. Polska załoga weźmie  udział w tej niezwykłej rywalizacji, która ma swoją długą tradycję, gdyż zawody odbywają się od 1906 roku.

Międzynarodowe zawody balonowe o Puchar Gordona Bennetta były jednymi z najbardziej prestiżowych rywalizacji baloniarskich. Polska wzięła w nich udział po raz pierwszy w 1932 roku. Wystawiliśmy wówczas dwie załogi, które zdobyły kolejno 4 i 6 lokatę. Polscy baloniarze mieli okazję reprezentować kraj w różnych edycjach zawodów i zdobyć uznanie na międzynarodowej arenie balonowej.

W tym roku nasza ekipa, w składzie Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki, staje do rywalizacji, gotowa zdobyć prestiżowy tytuł i uhonorować tradycję baloniarstwa. 66. Zawody Balonów Gazowych o Puchar Gordona Bennetta startują 6 .10, odbędą się w USA. Rywalizować będzie 18 zespołów z 9 krajów. Wystartują z Albuquerque i polecą jak najdalej przez USA i Kanadę.

Puchar Gordona Bennetta

Polska Załoga Balonowa

Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki to dwaj wyjątkowo doświadczeni baloniarze, których pasja i umiejętności przekładają się na wiele sukcesów w lotach balonem. Ich zaangażowanie i determinacja są godne podziwu, a ich doświadczenie pozwala mieć nadzieję na doskonały wynik, zwłaszcza, że pilot Jacek Bogdański ma na swoim koncie zwycięstwo w 62. Zawodach Balonów Wolnych.

Załoga Naziemna w Krakowie

Sukces w zawodach balonowych nie zależy tylko od umiejętności załogi na pokładzie balonu. Kluczową rolę odgrywa również załoga naziemna, która monitoruje i wspiera balon na każdym etapie lotu. Polska załoga naziemna, stacjonująca w Krakowie, to Jacek Barski, Iwona Lelątko, Rafał Kielar, Bazyli Dawidziuk, Arkadiusz Sionkowski i Monika Zams. Ich rola jest nieoceniona w zapewnieniu bezpieczeństwa i sukcesu załogi balonowej. Dodajmy, że optymalne warunki pogodowe dla lotu balonem, to prędkość wiatru przy ziemi, ok. 4 m/s dla lotów swobodnych (odpowiednio ok. 7,5 i 15 km/h).

Start z Krakowa

Kraków stał się centralnym punktem dla koordynacji lotu i komunikacji z załogą balonu w USA. Ma to dodatkowe znaczenie dla polskiej załogi, która jest gotowa reprezentować kraj na międzynarodowej arenie. “To dla nas ogromna duma i zaszczyt móc reprezentować Polskę na tak prestiżowych zawodach balonowych. Mamy nadzieję, że nasza determinacja i doświadczenie pozwolą nam osiągnąć sukces w tym wyjątkowym konkursie” – powiedział Jacek Bogdański podczas konferencji prasowej.

Rola Pucharu Gordona Bennetta

Puchar Gordona Bennetta, nazwany na cześć pioniera baloniarstwa amerykańskiego dziennikarza Jamesa Gordona Bennetta Jr., jest jednym z najważniejszych trofeów w świecie baloniarstwa. Zawody te przyciągają najbardziej utalentowanych baloniarzy z całego świata i promują ducha rywalizacji i przygody w locie. To nie tylko wyścig balonowy, ale także test umiejętności nawigacyjnych, determinacji i odporności na zmienne warunki atmosferyczne. To także okazja do propagowania bezpiecznego baloniarstwa i wspierania rozwoju tej niezwykłej dziedziny sportu.

Podsumowanie

To wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga pasjonatów baloniarstwa z całego świata, obiecuje emocje, nie tylko dla uczestników, ale także dla wszystkich miłośników tego podniebnego sportu. Polska załoga wspierana przez załogę naziemną z Krakowa, jest gotowa do rywalizacji i zdobycia tytułu, reprezentuje kraj z dumą i gotowością do walki o zwycięstwo. Ich przygotowanie i zaangażowanie są dowodem na to, że są gotowi na tę wyjątkową podróż w niebo. Śledźmy ich poczynania i trzymajmy kciuki za ich sukcesy podczas tego prestiżowego wydarzenia!

tekst i zdjęcia: Dorota Tuńska

 

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Festiwal Biegowy
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
Eufonie
Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać...
Wypożyczalnia samochodów w Krakowie
Przemieszczaj się po Krakowie w komfortowy sposób, k...
Gala VIP 2023
20 października 2023 roku odbyła się XI Gala VIP, or...
Konkurs Mrs. Poland to ogólnopolski projekt oparty na świato...