Pożyczka

Pożyczka za pożyczką – jak zatrzymać lawinę zadłużania?

Opublikowano: 30 czerwca 2023

Posiadanie długów jest zaliczane do najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Niemożność uporania się z zadłużeniem, brak środków do życia i ponaglenia od wierzycieli mogą prowadzić do podejmowania ryzykownych i niekorzystnych decyzji finansowych.

Wiele osób czuje ogromną presję, a zarazem potrzebę, by jak najszybciej uporać się z niespłaconym długiem. Często w takiej chwili osoby te sięgają po kolejną pożyczkę. Jeśli widnieją w bazach informacji kredytowej jako dłużnicy, zdobycie pożyczki jest utrudnione. Przeważnie muszą skorzystać z droższych pożyczek dla zadłużonych, w które pożyczkodawca wkalkulował ryzyko kredytowe. Droga pożyczka wiąże się z kolejnymi trudnościami w jej spłacie. Jak zatem może postąpić konsument, który nie radzi sobie ze spłatą obecnego zadłużenia? Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

Czym jest spirala długów?

Spirala zadłużenia powstaje w momencie, gdy konsument nie mogąc spłacić swoich długów, zaciąga kolejne zobowiązania. Jego sytuacja jest coraz trudniejsza, ponieważ z każdym kolejnym zobowiązaniem jego dług się powiększa. Ponadto zaciągane pożyczki są coraz droższe, co wynika ze wzrastającego ryzyka udzielania wsparcia osobom zadłużonym. W pewnym momencie zadłużony konsument wyczerpie wszystkie możliwości zaciągania pożyczek. To moment krytyczny, z którego bardzo trudno jest się wydostać. W szczególności, gdy koszty życia rosną ze względu na sytuację gospodarczą kraju, a dochody zostają na niezmienionym poziomie.

Naturalnym odruchem osób udzielających rad jest zachowanie rozsądku i niepożyczanie pieniędzy, kiedy nie mamy pewności, że je oddamy. Jednak dla tych osób, które już wpadły w lawinę zadłużenia, taka rada na niewiele się zda. Co zatem może zrobić pożyczkobiorca, który wpadł w sidła nadmiernego zadłużenia? Podpowiadamy.

Konfrontacja i świadomość

Różne osoby, w różny sposób podchodzą do kwestii swojego zadłużenia. Niektórzy w porę się orientują i szukają pomocy u specjalistów od zadłużenia. Niestety większość osób unika tematu, zamyka się w sobie i nie dopuszcza do siebie myśli, że mają poważne kłopoty. Przeważnie za takim zachowaniem stoi uczcie wstydu, a nawet porażki. Takie odcięcie się od problemu zdecydowanie go pogłębia i sprawia, że sytuacja konsumenta wyraźnie się komplikuje w zatrważającym tempie. Jeśli dłużnik nie chce dopuścić do egzekucji komorniczej, a nawet konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej musi zacząć działać.

Oszacowanie wysokości zadłużenia

Pierwszym zadaniem, przed którym powinien stanąć zadłużony konsument, jest dokładne obliczenie swojego zadłużenia. W tym celu musi skontrolować każdy swój dług. Jeśli pożyczkobiorca otrzymuje ponaglenia, z pewnością jest na nich napisane, ile obecnie wynosi kwota zadłużenia. Jeśli monity nie zawierają tych kwot, powinien je sprawdzić na swoim koncie użytkownika w każdej firmie, w której podpisał umowę. Inną drogą pozyskania informacji jest telefon do firmy, która udzieliła pożyczki. Dopiero gdy konsument pozyska kompletne informacje, będzie w stanie realnie ocenić swoją sytuację.

Dokładne zapoznanie się ze swoją sytuacją finansową

Kolejnym etapem, który stoi przed dłużnikiem, jest zapoznanie się ze swoją sytuacją materialną. Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z kosztów, które co miesiąc generują. Opłaty najczęściej wykonują tuż po otrzymaniu wynagrodzenia, choć też nie zawsze. Czasami w pierwszej kolejności spłaca się tego wierzyciela, który najskuteczniej działa w celu odzyskania swoich pieniędzy. Niemniej jednak w większości przypadków w wydatkach panuje chaos. Nie wiadomo, co jest zapłacone, a co wymaga pilnego uregulowania. Warto zatem obliczyć wszystkie swoje miesięczne dochody, a także wszystkie koszty. Dużo łatwiej panować nad budżetem domowym, gdy można go skontrolować na papierze lub monitorze komputera. Więcej informacji na temat prowadzenia budżetu domowego można znaleźć w kategorii blog, na stronie internetowej everlike.pl.

Dzięki wypisaniu wszystkich wydatków konsument może również zauważyć, na co w życiu codziennym wydaje najwięcej pieniędzy. Niestety wielokrotnie niektóre nawyki mogą nie być zauważone, a niektóre wydatki pomijane. Osoby zadłużone prowadzą bardzo różny styl życia. Niektórzy kontrolują każdy najdrobniejszy wydatek, inni wydają pieniądze bez zastanowienia – w myśl zasady, „jakoś to będzie”, lub „później się będę martwił”. Dopiero wprowadzenie reżimu w wydatkowaniu i trybu oszczędnościowego, pozwoli na jakąkolwiek poprawę sytuacji materialnej.

Kontakt z firmami pożyczkowymi

Skoro konsument nie spłaca zadłużenia, z pewnością firmy próbują się z dłużnikiem kontaktować. Jeśli zadłużony unika kontaktu, utrudnia sobie tym samym szanse na negocjację. Warto zadzwonić do firmy pożyczkowej, jeśli tylko pojawią się przesłanki, że mogą wystąpić opóźnienia w spłacie. Im szybciej konsument zareaguje, tym ma większe szanse na przychylność pożyczkodawcy. Możliwe, że będzie mógł renegocjować warunki umowy, wydłużyć okres spłaty i obniżyć tym samym wysokość raty. Takie rozwiązanie wiąże się z wyższymi kosztami, ale z pewnością koszty te są niższe, niż w przypadku konieczności spłaty odsetek karnych.

Kredyt konsolidacyjny

Jednym ze skutecznych sposobów walki z nadmiernym zadłużeniem jest skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego online. Do wyboru mamy zarówno ofertę banków, jak i wyspecjalizowanych w konsolidacji firmach pożyczkowych. Dzięki konsolidacji konsument może spłacić za jednym razem wszystkie swoje zadłużenia, które przerodzą się w jedno zobowiązanie. Taka opcja daje wiele korzyści, a jedną z nich jest konieczność spłaty tylko jednej – przeważnie niższej raty. Rata obniża się dzięki wydłużeniu okresu kredytowego.

Dłużnik musi jednak poszukać podmiotu, który konsoliduje ten rodzaj zadłużenia, którym jest obarczony. Nie wszystkie banki udzielają kredytu konsolidacyjnego na produkty pozabankowe. W takim wypadku należy poszukać innego banku lub firmy pozabankowej.

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, kredytobiorca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Im mniejsze konsument ma długi, tym większe szanse na konsolidacje. Nie wszystkie banki udzielają również kredytu osobom zadłużonym. Swoją ofertę kierują wówczas do osób, które ciągle jeszcze spłacają swoje zobowiązania, lecz robią to z trudem. W ich przypadku konsolidacja jest szansą na wyjście z zadłużenia i uniknięcie lawiny długów.

materiał sponsorowany 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nieruchomości na wynajem
Obecnie rynek nieruchomości staje się coraz bardziej dynamic...
pies
W artykule omówimy, jak rozpoznać te zmiany skórne u swojego...
Jak dbać o brodę
Broda i zarost są modne, co do tego nie ma żadnej wątpliwośc...
Porównanie z WIBOR i WIRON
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej przesunął zakończ...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...