Atopowe zapalenie skóry – w skrócie AZS to potocznie nazywana skaza białkowa, która z białkiem często nie ma nic wspólnego lub też „świerzbiączka”. Padają też określenia „astma skóry” , które w pewien sposób określają specyfikę choroby, która ma fazy wyciszenia, ale też wzmożonej aktywności.
Specjaliści na http://alergiko.pl/rozpoznac-atopowe-zapalenie-skory-u-doroslych/ przekonują jednak, że przyczyn AZS należy szukać w okresie wczesnego dzieciństwa.
Choć byśmy nawet bardzo się starali, nie jesteśmy w stanie podać jednej definicji czy chociażby wspólnych cech, jakimi charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry u dorosłych. Wiele bowiem zależy od specyfiki i wrażliwości organizmu, jego wieku lub też przyjmowanych leków. W dużym skrócie atopowe zapalenie skóry objawy u dorosłych ma przewlekłe, występujące w postaci stanów zapalnych, które nie obejmują całego ciała lecz są umiejscowiona w różnych jego fragmentach.
Najczęściej pojawiają się w miejscach delikatnych – okolicach karku, zgięć łokci czy kolan i na stopach. Mogą nawet mieć postać drobnych pęcherzyków. O szczegółowych objawach czytaj więcej na dedykowanych stronach bądź też w fachowych wydawnictwach. A przede wszystkim koniecznie pokaż zmiany skórne lekarzowi, który oceni ich faktyczną przyczynę i zastosuje odpowiednie leczenie.
Specjaliści z http://alergiko.pl/ podkreślają, że atopowe zapalenie skóry ma swoje korzenie w alergiach, czynnikach genetycznych, czynnikach środowiskowych oraz nieodpowiedniej diecie. Warto pamiętać, że często alergie pokarmowe, które przechodzimy w dzieciństwie, w wielu dojrzałym zwiększają ryzyko pojawienia się AZS. Często chorym towarzyszy również astma, więc objawy jednej i drugiej choroby często na siebie oddziałują. Poza tym lekarze dostrzegli związek pomiędzy trybem życia a częstotliwością problemów skórnych. Stres i duże napięcie często zaostrzają objawy choroby. Trzeba również odpowiednio dobierać kosmetyki. Osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry polecane są jedynie dermokosmetyki.
W fazie ostrej AZS ma wygląd rumienia skórnego, który generuje uczucie świądu, ściągania, co uniemożliwia nieraz normalne funkcjonowanie. Skóra jest czerwona, swędzi, jest podatna na podrażnienia, a na jej powierzchni tworzą się strupki, grudki i pęcherzyki. W tym stanie jest bardzo podatna na rożnego rodzaju zakażenia – wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry u dorosłych leczenie powinny konsultować ze specjalistą. Nie ma bowiem sposobu na zlikwidowanie dolegliwości, a każda z terapii jest dostosowywana indywidualnie do pacjenta po zrobieniu badań i przeprowadzaniu wywiadu.
Dodaj komentarz