Przedświąteczne Koncerty

Przedświąteczne Koncerty

Opublikowano: 10 grudnia 2022

Koniec roku w Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach zapowiada się ciekawie. To dwa grudniowe koncerty bardzo różne w swojej stylistyce.

W niedzielę, 11 grudnia o godz.19 wystąpi  Zespół Karol Rathaus Ensemble, który przypomina muzykę swojego patrona.  Kompozytor, pianista i pedagog, urodził się w Tarnopolu. Zadebiutował w 1919 roku w Wiedniu, jako pianista grając swoje utwory. Jego karierę kompozytora  muzyki nowoczesnej w Berlinie w latach 1922–1932,  przerwało dojście do władzy narodowych socjalistów. Wyemigrował do Paryża, następnie do Londynu, gdzie duża część spuścizny kompozytora  spłonęła  podczas  bombardowań. W 1938 roku  osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Zespół  Karol Rathaus Ensemble, nagrał w 2021 roku płytę z utworami polskiego kompozytora, realizując tym samym program prezentacji różnorodnej twórczości artysty.

Tradycyjnie przed świętami, w sobotę 17 grudnia o godz.19. Radziejowice zapraszają na Koncert Bożonarodzeniowy.

„O di Betlemme…” w magiczny czas  świąt  wprowadzi nas muzyka barokowa.

To czas kolęd, które królowały też na dworze Ludwika XIV.  Kapelmistrz  i nauczyciel córek króla, Michel Richard de Lalande opracował na zespół instrumentalny kilkanaście  francuskich kolęd, które grane były w noc Bożego Narodzenia.

Zimowemu  pejzażowi  poświecił swoją kantatę „L’hyver” Joseph Bodin de Boismortier,  francuski kompozytor epoki baroku.

Kolejny twórca to Giuseppe Torelli,  włoski altowiolista, skrzypek i  kompozytor okresu póżnego baroku. Pastorale per il S.S.  Natale, to szósty z dwunastu – Concerto Grosso.  Nastrojowy utwór o tematyce wiejskiej, kiedy pasterze schodzą z gór, żeby powitać nowonarodzone Dziecię.

„Kantata na Narodziny Naszego Pana” twórcą jest znakomity kompozytor,  Alessandro Scarlatti. Oparta jest na motywach obyczajów świątecznych, na tradycji jasełek i stajenek z Neapolu. Wykonana została w wigilię Bożego Narodzenia w Watykanie.

Program  świąteczny jest w znakomitym wykonaniu Olgi Pasiecznik, znanej na światowych scenach operowych śpiewaczki  i  Zespołu  Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella  Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki. To będzie wyjątkowy przedświąteczny wieczór, w wyjątkowym miejscu.

Anna Arwaniti

 

 

 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...
odzież góralska
Odzież góralska to wyjątkowy element kultury Podhala, który...
Golec Rzymski
...
Remigiusz Mróz
W świecie literatury polskiej istnieje nazwisko, które nie t...
Nowe artykuły
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...