Sinfonia Varsovia

Sinfonia Varsovia świętuje 35. urodziny

Opublikowano: 22 lutego 2019

23 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii z okazji jubileuszu 35-lecia. Z muzykami orkiestry wystąpi aż trzech dyrygentów, a w programie znajdą się kompozycje nawiązujące do bogatej historii i działalności zespołu.

Historia orkiestry Sinfonia Varsovia

Ważna data w historii orkiestry to rok 1978, kiedy dyrektorem Polskiej Orkiestry Kameralnej został Franciszek Wybrańczyk, muzyk, klarnecista. Dyrektorem artystycznym był wtedy Jerzy Maksymiuk. Sinfonia Varsovia powstała w 1984 roku dzięki rozszerzeniu składu Polskiej Orkiestry Kameralnej. Na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, ówczesnego dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, po raz pierwszy odwiedził nasz kraj sir Yehudi Menuhin, jeden z najsłynniejszych skrzypków XX wieku. Koncerty zespołu pod jego batutą spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a sam Menuhin przyjął propozycję pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry. Jego wizyta zainspirowała powstanie Sinfonii Varsovii, uznawanej obecnie za jedną z najlepszych orkiestr w kraju i cieszącej się wielkim uznaniem na świecie.

Orkiestra występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata m.in. nowojorskiej Carnegie Hall, Barbican Centre w Londynie, Suntory Hall w Tokio, czy Teatro Colon w Buenos Aires, wszędzie ciesząc się ogromnym uznaniem publiczności. Dyskografia zespołu liczy ponad 270 płyt  zarejestrowanych dla renomowanych, światowych wytwórni. Wiele spośród tych nagrań uzyskało prestiżowe nagrody fonograficzne, w tym Diapason d’Or, Diapason Découverte, Grand Prix du Disque oraz dziewięciokrotnie statuetkę Fryderyka.

Renomowane festiwale

Sinfonia Varsovia brała udział w renomowanych festiwalach, m.in. w Salzburgu – Yehudi Menuhin Festival, Festiwalu Pablo Casalsa w Würzburgu, Alte Oper we Frankfurcie, Festival Beethovenfest w Bonn czy Festival de Musique de Menton. W Warszawie orkiestra jest organizatorem dwóch festiwali: Szalone Dni Muzyki – La Folle Journée (od 2010 roku) oraz  Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka – Sinfonia Varsovia Twojemu Miastu (od 2001 roku).

Obecnie – od 2004 roku – dyrektorem orkiestry jest Janusz Marynowski. Sinfonia Varsovia istnieje 35 lat, w trakcie których wykonała prawie 4000 koncertów na scenach całego świata. Jubileuszowy występ nawiązuje do najważniejszych etapów działalności orkiestry.

Specjalna dedykacja

Koncert rozpocznie Sinfonietta per archi Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, ze specjalną dedykacją dla orkiestry. Kolejnym utworem będzie uwertura do opery Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego. Muzycy pod dyrekcją Yehudi Menuhina wykonywali i nagrywali ten utwór wielokrotnie. Na koncercie utwór zostanie wykonany pod dyrekcją francuskiego dyrygenta i klawesynisty Hervé Niqueta. Orkiestra od lat współpracuje z francuskimi artystami i od ponad 20 lat bierze udział w najważniejszych festiwalach muzycznych we Francji, takich jak La Folle Journée czy Festiwalu Pianistycznym w La Roqued’Anthéron.

Roderick Cox i Marzena Diakun

Kolejny dyrygent tego wieczoru to Amerykanin Roderick Cox, ubiegłoroczny laureat prestiżowej nagrody The Sir Georg Solti Conducting Award. W jego interpretacji usłyszymy dzieła klasyków muzyki amerykańskiej – II Essay for Orchestra op. 17 Samuela Barbera oraz Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina. Są to bardzo znane i cieszące się popularnością utwory. Koncert zakończy lubiana przez orkiestrę Symfonia D-dur op. 25 „Klasyczna” Sergiusza Prokofiewa. Za pulpitem stanie Marzena Diakun, laureatka „Paszportu Polityki”, która zyskała międzynarodową sławę podczas koncertów z filharmonikami radia francuskiego. To jedna z najbardziej utalentowanych przedstawicielek najmłodszego pokolenia polskich dyrygentów – pisał o niej Tomasz Bugaj. Zadyryguje ostatnim utworem w programie koncertu – Krzesanym Wojciecha Kilara.

Dodatkowe atrakcje

Koncertowi towarzyszyć będą również specjalnie przygotowana wystawa archiwalnych zdjęć orkiestry oraz ilustracje i makiety prezentujące nową siedzibę Sinfonii Varsovii, która będzie największą w Polsce salą koncertową. Ciekawą i barwną historię orkiestry oraz jej plany na przyszłość przybliżą publiczności i poprowadzą koncert: Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, związany od początku z Sinfonią Varsovią oraz Janusz Marynowski, wieloletni kontrabasista, który od 15 lat jest propagatorem orkiestry i jej dyrektorem. Jubileuszowy wieczór zapowiada się bardzo interesująco.

Anna Arwaniti

 Sinfonia Varsovia

Udostępnij ten post:



  • Anonim pisze:

    Dopisanie W.Dąbrowskiego do historii Symfonii Varsowii(zaprosił jako dyrektor Teatru Studio J.Menuhina.)jest tworzeniem historii na nowo,czyli “post komunizm.W świescie muzyków twórcą orkiestry był WybrańczykNależy dodać,iż w stanie wojennym Dąbrowski miał prawo ,w imieniu MSW i Pagartu wydawać PASZPORTY muzykom i tak też wydałał Sinfonii paszporty i wysłał na pocaątku stanu wojennego na tourne Do Framcji,pełne skandali politycznych;odwołań koncertów,bojkotu i krytyki emigracyjnej i francuskiej prasy.”my(francuzi pomagamy Pola,om,a dyrektor Symfonii kupuje sobie ZŁOTE pióro

  • Jerzy M pisze:

    Już starożytni mówili nie mieszać polityki z kulturą, dodać jeszcze należy nie zakłamywać historii. Wystarczy spojrzeć na stronę Sinfonii, do Wikipedii i sprawdzić kto w 1984 r zaprosił Y. Menuhina, no właśnie dyr Centrum Sztuki Studio Waldemar Dąbrowski i dyr Polskiej Orkiestry Kameralnej Franciszek Wybrańczyk, i obaj panowie zaproponowali Menuhinowi objęcie funkcji Pierwszego gościnnego dyrygenta i właśnie wtedy narodziła się Sinfonia Varsovia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...