Sławek Wierzcholski

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

Opublikowano: 17 maja 2021

CD zawiera 13 piosenek autorstwa Sławka Wierzcholskiego, a dodatkowo bonus w postaci utworu instrumentalnego „Tango Klecha”, pochodzącego ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Klecha” w reżyserii Jacka Gwizdały, który prawdopodobnie wejdzie na ekrany kin pod koniec roku. W filmie wystąpi plejada popularnych polskich aktorów.

CD różni się znacząco od wcześniejszych płyt Sławka Wierzcholskiego – nie jest to już wyłącznie blues, lecz „bluesem podszyte” piosenki, które mogą się kojarzyć z klimatami tak zróżnicowanych gatunków, jak folk, reggae, ragtime, gypsy swing. Nie zabraknie jednak harmonijkowej wirtuozerii autora.

Całość przypomina dokonania J.J. Cale’a, grupy Larkin Poe, Guya Davisa czy Johna Mooneya. CD brzmi bardzo współcześnie za sprawą nowoczesnej produkcji, za którą odpowiedzialny jest młody mistrz konsolety Mateusz Brzostowski. Brzmienie Nocnej Zmiany Bluesa wzbogacają: Wiesław Kryszewski – nowy gitarzysta zespołu oraz występujący gościnnie: Dominika Barabas w chórkach i legendarny saksofonista Adam Wendt (w utworze „Pomimo wszystko”).

Na szczególną uwagę zasługuje głos Sławka. Przed laty kontrowersyjny, dziś brzmi głęboko, ciepło i melodyjnie. Jego teksty, do tej pory zwykle bardzo osobiste i skierowane „do wewnątrz”, na nowym albumie traktują o sprawach społecznych. A poruszają te tematy w sposób niebanalny. Nie są to typowe tematy tekstów bluesowych, choćby tytułowa „Amazonia”.

Premiera płyty będzie miała miejsce w trakcie tegorocznego Suwałki Blues Festival, a wcześniej na YouTube pojawi się wideoklip z tytułowym utworem.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
„tik, tik… BUM!” - Tak ostatecznie nazwano...
Eufonie
Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać...
Iwona Pruszyńska
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Piotr Michnikowski
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Golin
Jarocińskie spotkania z muzyką w Golinie to...