Ustawa ma chronić zdrowie Polaków przed skutkami szkodliwego działania sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV).
15 września odbyło się głosowanie w Sejmie, za przyjęciem ustawy było 428 posłów, przeciw – 4, natomiast 8 osób wstrzymało się od głosu.
Wcześniej apelował o wprowadzenie takiej regulacji Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Jednak żaden z Ministrów Zdrowia nie przychylił się do jego prośby.
Posłowie wprowadzili tylko jedną poprawkę do prezydenckiego projektu, która umożliwia leczenie nieletnich, przy użyciu lamp ultrafioletowych. Na kolejnym posiedzeniu ustawą zajmie się Senat.
Najważniejszy zapis, to całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Projekt ustawy jest analogiczny do tej dotyczącej wychowania w trzeźwości i zapobiegania alkoholizmowi oraz o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Obie ustawy całkowicie ograniczają dostęp osób małoletnich do tych używek. Podobnie ma być z solariami, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry, szczególnie czerniaka. Narażone są wszystkie grupy wiekowe, ale najbardziej młodzież.
Kolejne zapisy dotyczą obowiązku zamieszczania w solarium informacji o ryzyku związanym z tym sposobem opalania. Również chodzi o całkowity zakaz promocji i reklamy usług. Takie rozwiązania przyjęło już wiele krajów europejskich, również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV.
W latach 1994-2014 zachorowalność na czerniaka zwiększyła się dwukrotnie (według Krajowego Rejestru Nowotworów). Umieralność jest w Polsce o około 20-proc. wyższa niż innych w krajach Unii Europejskiej. Pacjenci zbyt późno trafiają do lekarza.
Projekt ustawy powstał we współpracy z onkologami, którzy zauważają, że w Polsce nie ma norm dotyczących dozwolonego poziomu promieniowania w solariach, ani regulacji porządkujących zasady korzystania z tego typu usług przez osoby młode.
Tymczasem z badań wynika, że skutki korzystania z solarium zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka skóry oraz gałki ocznej, mają wpływ na zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmy oraz rozwój raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego.
Dodaj komentarz