Szalone Dni Muzyki

Szalone Dni Muzyki 2022 – Ballady i romanse

Opublikowano: 22 września 2022

W ostatni weekend września, od 23 do 25 bm.,  w Warszawie będzie odbywać się, już po raz dwunasty, Festiwal Szalone Dni Muzyki 2022. W tym roku pod tytułem:  Ballady i romanse podczas trzech dni festiwalowych odbędzie się 35 koncertów dla dorosłych, młodzieży i dzieci, w tym także tych najmłodszych.

Jak sam tytuł wskazuje, tegoroczny festiwal będzie mieć romantyczny program, dla którego punktem wyjścia stały się dwie ważne rocznice: 225‑lecie urodzin jednego z wielkich prekursorów muzycznego romantyzmu – Franciszka Schuberta i 200-lecie wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

Nie tylko Ballady i romanse

W pierwszy wieczór festiwalowy (23 bm.)  będą miały miejsce  trzy koncerty symfoniczne, które będą okazją do wysłuchania, w krótkim czasie, w jednej przestrzeni, trzech czołowych warszawskich orkiestr. Zagrają na nich:  Sinfonia Varsovia pod batutą Marty Gardolińskiej (pierwszy raz),  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi Michał Klauze i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Patricka Fournilliera.

W programie Festiwalu Szalone Dni Muzyki 2022 znalazły się m. in. najznakomitsze dzieła Franciszka Schuberta tj.: cykl pieśni Podróż zimowa (koncert 24.09 o godz. 21:00), Kwartety smyczkowe (koncerty: 23.09 o godz. 20:30, 24.09 o godz. 12:30 i 25.09 o godz. 16:00) i Symfonia Niedokończona (koncert 25.09 o godz. 20:00).

Ważny człon festiwalu stanowi program kameralny, który ukaże przekrój europejskiego romantycznego repertuaru – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry  Sinfonia Varsovia. Zapowiada, że wybrane wydarzenia festiwalu będą poszukiwać śladów romantycznej wrażliwości w nieoczekiwanych miejscach – średniowiecznej balladzie, jak podczas koncertu ansamblu muzyki dawnej La Morra  i we współczesnej improwizacji Adam Bałdych Quintet. Zabrzmią również rzadko słyszane obecnie instrumenty, które w XIX wieku cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, m. in. lira korbowa.

Program festiwalu zaprezentuje również niezwykłą międzynarodową popularność Adama Mickiewicza, którego twórczość stanowiła inspirację dla najwybitniejszych kompozytorów całej Europy.

Szalone Dni Muzyki 2022 dla dzieci i młodzieży

Jak co roku,  także i w tym Szalone Dni Muzyki 2022 mają w swoim programie szeroki repertuar dla dzieci i młodzieży, bowiem festiwal to w znacznej części wydarzenia familijne, które przybliżają świat muzyki młodszym widzom i przyszłym melomanom. W ramach wydarzeń familijnych będą odbywać się spektakle muzyczne i koncerty wzbogacone o pozamuzyczny komentarz. Ma on pozwolić młodym słuchaczom zrozumieć muzykę i w przystępnej formie zapoznać się z podstawowymi zjawiskami i pojęciami muzycznymi. Program koncertów familijnych  składać się będzie w głównej mierze  z repertuaru XIX wieku, jednocześnie prezentując nie tylko muzykę klasyczną w orkiestrowych i kameralnych składach, ale także muzykę tradycyjną z różnych stron. Podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku zostały przygotowane wydarzenia dla rodzin z dziećmi w kilku kategoriach wiekowych: 0-5, 3+, 6+ i 9+ lat. Koncerty w poszczególnych grupach wiekowych są dostosowane prezentowanymi treściami do wieku, zdolności percepcyjnych i zainteresowań młodych melomanów.

W ramach koncertów familijnych  zostały przygotowane m. in. takie wydarzenia muzyczne jak: Smykofonie dedykowane dla najmłodszej publiczności – poniżej piątego roku życia i program Baśniowy smok Bazylek dla nieco starszych dzieci.

Wydarzenie na każdą kieszeń

W tym niesamowitym wydarzeniu artystycznym jakim jest Festiwal Szalone Dni Muzyki 2022, którego twórcą jest Rene Martin,  założeniem jest, że sztuka ma być dostępna dla każdego i na każdą kieszeń. Uczestniczyć w nim może każdy.  Bilety są dostępne w cenie od 20 do 30 zł. Można je nabyć w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w internecie na stronie www.teatrwielki.pl. Warto dodać, że przy zakupie karnetu, obejmującego  minimum 4 bilety na 4 różne koncerty, przysługuje zniżka 20%.

Ewa Ploplis

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
„Bajo Bongo” to tytuł nowego spekta...
ArtIntell
9 września 2024 miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy Art...
ArtIntell, przełomowa wystawa łącząca sztukę generat...
Remigiusz Mróz
...
Serdecznie zapraszamy na wernis...