Trójkąt Bermudzki

Trójkąt Bermudzki- wierzyć czy nie?

Opublikowano: 21 listopada 2021

Tajemniczy obszar na Oceanie Atlantyckim, przez dziesięciolecia powiązany jest z wieloma niewyjaśnionymi zaginięciami statków, samolotów i ich pasażerów. Z biegiem lat, wiele tajemnic Trójkąta Bermudzkiego było promowane w książkach, programach telewizyjnych i czasopismach.

Gdzie znajduje się Trójkąt Bermudzki i skąd wzięła się jego nazwa?

Trójkąt Bermudzki nazywany również Trójkątem Diabła, to obszar między Bermudami, Florydą i Portoryko. Termin Trójkąt Bermudzki został wymyślony w 1964 roku przez pisarza Vincenta Gaddisa. Mimo iż pisarz samodzielnie wymyślił to określenie, stało się ono popularne dopiero dekadę później za sprawą słynnego amerykańskiego nauczyciela i poligloty Charles’a Berlitz’a. Interesował się on zjawiskami paranormalnymi, a Trójkąt Bermudzki i legendy z nim związane stały się jego wieloletnią obsesją.

Tajemnicze zniknięcia

Pierwsze doniesienia o niewyjaśnionych zdarzeniach obecnych w tym regionie pochodzą z połowy XIX wieku. To, co wydarzyło się z samolotami i statkami w Trójkącie Bermudzkim jest kwestią wielu spekulacji powiązanymi z popularnymi teoriami, zahaczającymi nawet o fantastykę. Liczba zaginionych statków oraz samolotów w Trójkącie Bermudzkim jest zbliżona do zaginięć w innych częściach świata.

Pęcherze metanu

Teoria ta mówi, iż za niezwykłe wydarzenia w tym miejscu odpowiedzialne są pęcherze metanu. Wiemy, że pod powierzchnią morza znajdują się ‘’kieszenie’’ łatwopalnego gazu metanowego, gdy gaz osiągnie masę krytyczną przed wybuchem na powierzchnię, może powodować duże erupcje powodując zniszczenie statku, bądź zakłócenia samolotu. Wielu naukowców twierdzi, że jest to całkowicie naturalne wyjaśnienie geologiczne. Istnieje jednak kilka problemów logicznych związanych z tą teorią, w tym fakt, że metan obecny jest na całym świecie, a taki wybuch nigdy nie został zaobserwowany ani potwierdzony.

Porwania UFO

Ta teoria posiada wielu zwolenników. Podobno Trójkąt Bermudzki jest portalem do podróży międzygwiezdnych i miejscem nadzwyczajnej zbiórki dla istot pozaziemskich. Jest również obszarem z którego w łatwy sposób można porwać maszyny i ludzi w celach badawczych.

Fale zabójców

Zaś ta teoria głosi, że warunki obecne w obszarze Trójkąta Bermudzkiego sprzyjają tworzeniu się tak zwanych fal zabójców. Są to niezwykle duże, nieoczekiwane i nagle pojawiające się fale powierzchniowe na wodach otwartych, które uderzają z ogromną siłą dlatego są bardzo niebezpieczne.

Siły magnetyczne

Następna teoria mówi, że Trójkąt Diabła jest miejscem, w którym kompas ma problem ze wskazaniem rzeczywistej północy. Jego wariacje często postrzegane są jako możliwe wyjaśnienie wielu tajemniczych zaginięć statków i samolotów. Urządzenie nawigujące zawsze wskazuje kierunek północy magnetycznej. Przebywając na terenie Trójkąta Bermudzkiego zauważono, że północ magnetyczna i północ geograficzna wchodzą w tę samą linię. Oznacza to, że kompas będzie próbował wskazywać jednocześnie zarówno północ magnetyczną, jak i geograficzną. Jedynym problemem w tej teorii jest to, że naukowcy z początku XVIII wieku odkryli, że linia ta wędruje i przesuwa się każdego roku.

Ludzkie błędy

Karl Kruszelnicki- naukowiec i popularyzator nauki w Australii. Znany głównie jako komentator naukowy w radiu i telewizji.  Sugeruje, że wszystkie niezwykłe zjawiska obecne w tym obszarze są zwykłą mieszanką ludzkich błędów, złej pogody, dużej konkurencji statków oraz samolotów będących w tej okolicy.

Czy tajemnica Trójkąta Bermudzkiego została wreszcie rozwiązana?

Ocean zawsze był tajemniczym miejscem dla ludzi. Wciąż powstają nowe hipotezy, próbujące odkryć prawdę o Diabelskim Trójkącie – od zupełnie fantastycznych, do całkiem prawdopodobnych. Trzeba pamiętać, że okolice Trójkąta Bermudzkiego to jeden z najbardziej uczęszczanych przez statki i samoloty obszarów. Duże zagęszczenie jednostek prowadzi więc do większej niż gdzie indziej liczby wypadków. Ponadto w regionie Zatoki Meksykańskiej występuje silny prąd morski – Golfsztrom. Prąd dociera aż do Europy, oprócz ciepłych wód przenosząc też szczątki samolotów i statków, co utrudnia ich znalezienie. Ciepłe wody strefy zwrotnikowej sprzyjają powstawaniu groźnych cyklonów tropikalnych, które często odwiedzają rejon Trójkąta. Na tajemnicze zaginięcia jachtów ma też wpływ działalność piratów. Uprowadzenia jednostek wraz z całą załogą nie należą tu do rzadkości.

Tajemniczy region niewątpliwie rozbudza ciekawość nie tylko fantastów, ale i badaczy. Nadal nie udało się z całą pewnością stwierdzić, które z tych wyjaśnień jest prawdziwe, w przypadku Trójkąta Bermudzkiego niczego nie możemy być pewni.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Skarb Wyspy Dębów
U wybrzeży kanadyjskiej Nowej Szkocji leży Wyspa Dęb...
Najdroższa polska książka
Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ci...
Wyjazd nad morze jesienią
Wyjazdy nad morze jesienią z roku na rok zyskują na popularn...
Robert Bernatowicz
Robert Bernatowicz – dziennikarz i ekonomista, preze...
Krzyk
Większość osób przyzwyczaiła się do tego, że krzyk...