Malta

Ulice Malty przywitały dinozaury z najnowszego filmu Jurassic World

Opublikowano: 10 czerwca 2022

Dziewiątego czerwca 2022 w Vallettcie na Malcie zadebiutował film Jurassic World Dominion. Długo wyczekiwane dzieło po raz kolejny przenosi nas do świata, w którym człowiek ściera się z dinozaurami. Zdjęcia do tego filmu nagrywane były w wielu lokalizacjach, w tym na Malcie.

Zdarzenia z filmu osadzone są cztery lata po zniszczeniu Isla Nublar. Dinozaury współżyją teraz z ludźmi, lecz nie jest to proste i wciąż toczy się walka o utrzymanie kruchej równowagi. Najnowszą część serii Jurassic World wyreżyserował Colin Trevorrow oraz Steven Spielberg. To właśnie oni zadbali o tę produkcję i postarali się, by połączyła ona dwa pokolenia fanów. Jeśli nie słyszeliście wcześniej o najnowszej odsłonie serii lub po prostu chcecie sprawdzić, jak się prezentuje, to koniecznie zobaczcie zwiastun:

Kraj z bogatą historią kinematograficzną

Malta nie po raz pierwszy gości ekipy filmowe, tworzące największe kinowe hity. Kraj ten posiada wiele fantastycznych lokacji filmowych, które okazały się niezastąpione w oczach różnych producentów. To między innymi tutaj kręcono jeden z największych hitów ostatnich lat – Grę o Tron. Fani z pewnością pamiętają ślub Khala Drogo i Daenerys Targaryen. W tle znajdował się Azure Window, czyli przepiękna formacja skalna, przypominająca most. Niestety w wyniku sztormów ten cud natury zniknął pod morskimi falami i nie można już go dłużej podziwiać.

Czerwona Twierdza była jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w serialu. Warto wspomnieć, że to właśnie na Malcie było filmowane wiele miejsc z nią powiązanych. Pamiętacie może wspaniałe ogrody z fontannami i egzotycznymi kwiatami? To nie był green screen, tylko Ogrody San Anton w Balzan. Sami możecie zatem przejść się po tym urokliwym miejscu, lecz warto nadmienić, że nie wszystkie jego części są dostępne dla turystów. Dzieje się tak dlatego, że jest to część rezydencji prezydenta Malty i ze względów bezpieczeństwa niektóre sektory są zamknięte. Bez dwóch zdań jednak wizyta w pozostałych częściach zaprze dech w piersiach i będzie niezapomnianym przeżyciem.

Na Malcie kręcono też nagrodzony Oscarem film Gladiator. W tym dziele możemy zobaczyć Fort Ricasoli, panoramiczne widoki na Grand Harbour w Valletcie oraz Valletta Ditch w Bastionie Świętego Michała. Jeśli jesteśmy już przy czasach starożytnych, to nie da się nie wspomnieć o Troi z Orlando Bloomem i Bradem Pittem. Ten film przekształcił zabytki Malty (na przykład Fort Ricasoli) w miejsca żywcem wyjęte ze starożytnej Grecji. Stolica kraju była też miejscem nagrywania innej produkcji z Bradem Pittem w roli głównej. Mowa tutaj o World War Z, który maltańskie miasto przekształcił w Jerozolimę.

O krok dalej poszła jednak ekipa odpowiedzialna za Foundation. Sama sceneria oraz uroki Malty nie były przydatne w serialu sci-fi, jednak do studia filmowego zaproszono setki mieszkańców wyspy. Ich grę aktorską możemy zobaczyć w kilku odcinkach serialu.

Malta jest przepięknym krajem, który co roku kusi wielu podróżnych. Patrząc na same zdjęcia i filmy  z tego kraju, nie można się dziwić, że jest on tak rozchwytywany. Lokalizacje z popularnych dzieł kinematografii są dodatkowym powodem, dla którego niektórzy decydują się tutaj przylecieć. Wszakże kto nie chciałby choć na moment poczuć się jak w swoim ulubionym dziele?

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Przenikania
Główną ideą cyklu wystaw Przenikania jest promowani...
Teatr Muzyczny ROMA
Tak najkrócej można st...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...
„Beethoven – pomiędzy Wschodem a Zachodem” to motyw przewodn...
Zespół Łzy
Zespół Łzy to polski pop-rockowy zespół, który jest na sceni...