Rajmund Ziemski

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej wystawa prac Rajmunda Ziemskiego

Opublikowano: 12 września 2019

To już kolejna wystawa twórczości tego artysty w Galerii Opera.  Inspiracją dla jego malarstwa była przyroda. Rajmund Ziemski przez wiele lat tytułował swoje obrazy „Pejzaż”. Należał do czołówki najwybitniejszych abstrakcjonistów we współczesnej historii malarstwa polskiego. Był wychowankiem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiował pod kierunkiem Artura Nachta- Samborskiego. Oddany dydaktyce, prowadził w warszawskiej ASP przez ponad 20 lat, pracownię malarstwa.

Debiutował w Arsenale w 1955r. podczas Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Przeciw wojnieprzeciw faszyzmowi”.  Potem związał się z grupą twórców, którzy działali z Marianem Boguszem prowadzącym Galerię „Krzywe Koło”.  Miał wiele wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Zachęta, Galerii Studio, Galerii Kordegarda. Był bardzo płodnym artystą. Miał też  liczne wystawy  za granicą. Stał się znany i uznany m.in. w Paryżu, Wiedniu, Tokio, Nowym Jorku czy Genewie. Rajmund Ziemski jest laureatem nagrody im. Jana Cybisa.

Rajmund Ziemski

Wypracował swój własny styl  przekazu poprzez charakterystyczną gamę  przenikających się kolorów i perfekcyjną wrażliwość kolorów. W dalszej swojej twórczości  jego warsztat charakteryzował się sposobem łączenia  kolorów i łączenia  fragmentów malowanych gładko kładzioną farbą z grubo rozlewaną, co dawało wielowarstwowe  struktury i zaskakujące  efekty. Zaczął też wprowadzać do swojego malarstwa  szerokie pasy pionowe i poziome, które łączył z delikatnymi strukturami. Unikalne kolory z domieszką  opalizujących farb pozwalały na osiągnięcie głębi charakterystycznej dla dawnego malarstwa mistrzów.

Dalsza jego twórczość nacechowana była pewną dramaturgią i niepokojem. „Płótna zdominowała abstrakcja i spod pędzla zaczęły wyłaniać się coraz groźniejsze pejzaże, nazywane przez artystę „maskami strachu”. Z tych masek wyzierać zaczęła rozczapierzona prawda. Pajęczyna lęków i zagrożeń”- czytamy w katalogu do poprzedniej wystawy malarstwa Ziemskiego w Galerii Opera. Twórczość tego okresu  oddawała jego  stany emocjonalne, marzenia czy właśnie niepokoje.

Rajmund Ziemski

Ekspozycja  zgromadziła wiele obrazów, które pochodzą z każdego okresu jego twórczości m.in. gwasze i rysunki, zarówno na papierze, jak i malowane grubo kładzioną farbą na płótnach.  Począwszy od lat 50. kiedy Rajmund Ziemski uprawiał malarstwo w stylu  „informel”, od figuratywnych obrazów kobiecych głów z  tego okresu, po słynne abstrakcyjne pejzaże z późniejszych i ostatnich lat jego życia.

fot. Galeria Opera

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...