zabawka dla dzieci

Zabawki – spraw radość dzieciom

Opublikowano: 9 października 2022

Zabawki dla dzieci są nieodzowną częścią dzieciństwa. Nie tylko bawią, ale również uczą i wpływają na rozwój najmłodszych. Wybór zabawek jest ogromny, sklepy kuszą reklamami. Czym się kierować, wybierając zabawkę dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Zabawka dla dzieci – jak wybrać?

Wybór odpowiedniej zabawki jest bardzo ważny. To, czym bawią się dzieci, wpływa na ich rozwój, pomaga rozwijać kreatywność, wyobraźnie, motorykę małą. Najmłodsze dzieci przez zabawę poznają otaczający je świat, uczą się rozpoznawać emocje, zjawiska przyrodnicze.  Zabawka dla dzieci nie może być przypadkowo dobrana, ponieważ nie spełni swojej roli. Rodzice, którzy chcą zadbać o prawidłowy rozwój dzieci, powinni wybierać:

  • Zabawki kreatywne – dzięki nim dziecko może wykazać się fantazją i rozwijać wyobraźnię. W tej roli świetnie sprawdzą się maskotki, lalki, drewniane klocki, samochody itp. Dziecko może samodzielnie wymyślać scenariusze zabaw, a to doskonale wpływa na kreatywność.
  • Zabawki edukacyjne – zabawki tego typu pozwalają rozwijać wiele umiejętności u dzieci. U najmłodszych ćwiczą motorykę małą, rozwijają pamięć, uczą zjawisk panujących na świecie. Dzieci dzięki odpowiednim zabawkom mogą poznać literki, cyfry, kształty. Starsze dzieci dzięki zabawkom edukacyjnym mogą rozwijać swoje zainteresowania.
  • Zabawki ciekawe – zabawki muszą zaciekawić dziecko, sprawić, że chętnie po nie sięgnie. Zabawki, które nie ciekawią, szybką zostaną rzucone w kąt, a dziecko będzie szukać innych.

Dobrze dobrane zabawki rozwijają umiejętności dziecka, jego rozwój umysłowy i fizyczny. Warto zapewnić najmłodszym różnorodność, zadbać, aby miały wybór i mogły decydować, jak chcą się bawić.

Bezpieczne zabawki dla najmłodszych

Wybierając zabawki dla dzieci, należy zwrócić uwagę, czy są bezpieczne. Maluchy często wkładają zabawki do buzi, dlatego zabronione są małe, luźne przedmioty, które mogą spowodować zadławienie. Warto zwracać uwagę, czy kupione dziecku przedmioty mają atesty i certyfikaty, świadczące o ich bezpieczeństwie. Ważne, aby spełniały europejską normę EN 71. Przedmioty, którym bawi się pociecha, powinny być trwałe i wytrzymałe. Złamanie zabawki może zwiększyć ryzyko powstania urazu u malucha. Niewskazane są ostre kanty i szwy, naszywane ozdoby. Ważne również, aby barwniki i produkty użyte do produkcji zabawek były bezpieczne dla dzieci. Dobrym pomysłem są zabawki z naturalnego drewna, które nie uczula i nie podrażnia delikatnej skóry. Warto zwrócić uwagę na zabawki na prąd. W takim wypadku maksymalne napięcie może wynosić 24 V, co zredukuje ryzyko porażenia prądem.

Zabawki dopasowane do wieku i rozwoju dziecka

Zabawki muszą być dostosowane do wieku dzieci. Ważne również, aby brać uwagę upodobania najmłodszych, kierować się ich gustem i tym, co lubią robić. Kupując zabawkę, warto zwracać uwagę, do jakiej kategorii wiekowej jest przeznaczona. Nie warto kupować zabawek na wyrost, ponieważ mogą być zbyt skomplikowane i powodować niechęć u najmłodszych. Zabawki dla niemowląt powinny ćwiczyć chwyt, rozwijać zmysły. Sprawdzą się wieszane karuzele, grzechotki, pozytywki, przytulanki itp. Ważne, aby zabawki miały kontrastowe kolory oraz wydawały przyjemne dźwięki. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat szybko się rozwijają i łatwo chłoną wiedzę. Ucieszą się z takich zabawek jak: klocki, wszelkiego rodzaju układanki, puzzle, samochody do ciągania, foremki, sortery, bujaki, zabawki manipulacyjne, wodne kolorowanki, książeczki. Dobrym pomysłem będą zabawki sensoryczne, które stymulują zmysły i przyczyniają się do prawidłowego rozwoju. Dzieci w wieku 4-5 lat będą zachwycone zabawkami, które pomogą rozładować nadmiar energii. Sprawdzą się hulajnogi, rowerki biegowe i tradycyjne, piłki. W tym wieku maluchy lubią bawić się lalkami, samochodzikami, torami, przydatne będą również zabawki zręcznościowe, materiały plastyczne oraz proste gry planszowe. Dzieci w wieku szkolnym mają już sprecyzowane zainteresowania, które warto brać pod uwagę. Dobrym pomysłem dla starszych dzieci będą książki, zabawki interaktywne, artykuły szkolne, rozbudowane klocki, gry planszowe, zabawki potrzebne do rozwoju hobby.

Zabawki dla dzieci można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Warto jednak pamiętać, aby nie kierować się modą, a potrzebami dziecka. To ważne, bo zabawki musi przede wszystkim sprawić radość najmłodszym.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Konto bankowe dla dziecka
Ekonomiści ubolewają nad brakiem przedsiębiorczości...
przerost migdałków
Przerost migdałków u dzieci jest powszechną dolegliwością, k...
wózek Anex
Anex stara się zrobić wszystko, aby rodzicielstwo było tak k...
Znaczenie imion
Na co zwracamy uwagę, wybierając imię dla dziecka? N...
fototapety dla dzieci
Gdy na świat przychodzi dziecko, maluch wyrasta z ni...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...