Menu
Zakup używanego samochodu

Zakup używanego samochodu – jak kupić, żeby później nie żałować?

Zakup używanego samochodu zawsze obarczony jest pewnym ryzykiem. Niezwykle trudno jest bowiem wykryć wszystkie ewentualne usterki oraz zużyte elementy. Nigdy też nie wiadomo, w jaki sposób dany pojazd był eksploatowany. Niemniej jednak istnieją pewne sposoby na to, aby zmniejszyć ryzyko zakupu, którego później się będzie żałować. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę?

Numer VIN

Przed zakupem używanego samochodu warto zawsze sprawdzić jego numer VIN (Vehicle Identification Number). Dzięki jego rozkodowaniu możliwe jest odczytanie takich informacji jak marka, model i typ pojazdu, jego rok produkcji oraz rodzaj nadwozia. To jednak nie wszystko. Numer VIN umożliwia bowiem zapoznanie się z wyposażeniem pojazdu.

Uwaga na „prawdziwe okazje”

Przeglądając w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży używanych samochodów, można niekiedy natknąć się na oferty w szczególnie atrakcyjnych cenach. Należy jednak podchodzić do nich z wielką ostrożnością, ponieważ mogą one stanowić niemałą pułapkę. Oczywiście bywają niekiedy sytuacje, w których ktoś pilnie potrzebuje pieniędzy, a sprzedaż samochodu jest dobrym sposobem na uzyskanie większej sumy w portfelu, jednakże takie przypadki mają miejsce sporadycznie.

Rzeczywistość wygląda tak, że każdy samochód ma określoną wartość rynkową. Jeżeli jego cena odbiega od większości oferowanych egzemplarzy, wówczas coś musi za tym przemawiać. W przypadku podejrzanie niskiej ceny można mieć uzasadnione wątpliwości dotyczące jego stanu technicznego.

Kwestią niezwykle problematyczną bywa niekiedy przebieg pojazdu. W 2019 roku proceder ten stał się przestępstwem na gruncie prawa karnego. W celu weryfikacji przebiegu samochodu można posłużyć się bazą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W rejestrze tym można znaleźć wiele informacji dotyczących pojazdów poruszających się po polskich drogach.

Wiele współcześnie produkowanych samochodów wyposażonych jest w systemy komputerowe, które zapisują w różnych miejscach informacje dotyczące pokonanego dystansu. Weryfikacja danych zapisanych w poszczególnych modułach nie jest jednak rzeczą prostą, wymaga ona bowiem pomocy specjalisty.

Kradzione auto to poważny problem

Niezwykle poważnym problemem jest zakup samochodu, który został skradziony. Otóż nabywca takiego pojazdu może zostać oskarżony o paserstwo. Co więcej, policja może również zarekwirować samochód.

W związku z powyższym warto zawsze sprawdzić historię samochodu, który wzbudza zainteresowanie. Jak to zrobić? Otóż istnieją bazy pojazdów skradzionych, które można znaleźć w Internecie. Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do samochodów pochodzących z importu. Niekiedy bowiem zdarza się, że auto skradzione w jednej części Europy trafia na drugi jej koniec, aby trudniej było poznać jego przeszłość.

Uwaga na auta powypadkowe

Wiele osób, które są zainteresowane zakupem używanego samochodu, poszukuje przede wszystkim pojazdów bezwypadkowych. W celu sprawdzenia przeszłości danego auta warto skorzystać z baz dostępnych w Internecie.

Należy również pamiętać, że nie każda kolizja jest dyskwalifikująca z punktu widzenia nabywcy. Jeżeli bowiem przytrafiło się zwykłe zarysowanie lub wgniecenie, które zostało następnie naprawione, nie powinno być ono większym problemem, o ile jego usunięcie nastąpiło w zgodzie z zaleceniami producenta. Wówczas nie ma ono żadnego wpływu na bezpieczeństwo jazdy. Natomiast sytuacja wygląda inaczej w przypadku poważnych kolizji. Mogą one bowiem naruszyć istotne elementy konstrukcyjne samochodu, co też może sprawić, że dalsza jego eksploatacja będzie stwarzać zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu. Co więcej, taki pojazd może również nie przejść badania technicznego.

Zakup używanego samochodu to dla większości rodzin niezwykle poważny wydatek, na który środki są odkładane przez dłuższy czas. Z tego też względu warto pamiętać o pewnych kwestiach, które należy sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji. Dzięki nim można zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom, które uniemożliwią cieszenie się samochodem.

Paweł Stasiuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021