zmiany w przepisach

Zmiany w przepisach w II połowie 2022 – co musisz wiedzieć?

Opublikowano: 22 listopada 2022

Co jakiś czas zmienia się część przepisów prawnych, a przedsiębiorcy, którzy się do nich nie dostosują, narażają się na nieprzyjemności. Nawet jeśli błędy lub braki są efektem braku wiedzy, a nie działaniem umyślnym, to konsekwencji nie unikniemy. Trzeba więc wszystko monitorować na bieżąco.

Jeszcze nie tak dawno księgowi i właściciele firm musieli się wdrożyć w to, co pojawiło się w Polskim Ładzie. Od 1 lipca doszły kolejne zmiany. Jest ich sporo i dotyczą różnych obszarów, warto więc dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Zmiany w podatku PIT

Jedną z ważniejszych zmian jest ta dotycząca podatku PIT. W pierwszym progu podatkowym obniża się ona z 17 do 12 procent, przy zachowaniu dotychczasowej kwoty wolnej od podatków, czyli 30 000 zł. W drugim progu podatkowym podatek to 32 procent. Dotyczy to osób, których roczny dochód przekracza 120 000 zł. Ponadto przy przychodach przekraczających 1 mln zł jest do tego danina 4 procent. W praktyce pracownicy są rozliczani według skali 12-procentowej, więc wyższe jest wynagrodzenie netto.

Koniec z Ulgą dla klasy średniej

Zmiany w przepisach 2022 dotyczą też kilku innych kwestii. Nie tak dawno wiele emocji wzbudzała Ulga dla klasy średniej. Miała rekompensować straty związane z reformą składki zdrowotnej. Była dla wielu przedsiębiorców kłopotliwa, a księgowi mieli trudności z wyliczaniem wynagrodzeń. Jednak od 1 lipca tego roku zrezygnowano z niej i nie trzeba jej naliczać ani składać korekt za pierwsze półrocze.

Podatek mniejszy o część składki zdrowotnej

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych nie mogą odliczać składki zdrowotnej w PIT. Jednak przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie ryczałtu, karty podatkowej lub podatkiem liniowym mogą wliczyć składkę zdrowotną w koszty prowadzonej działalności.

Większa elastyczność w zmianie formy podatkowej

Po nowelizacji przepisów niektórzy przedsiębiorcy zyskali opcję zmiany formy opodatkowania również w ciągu roku. Możliwość ta jest dostępna dla osób, które na rok 2022 wybrały formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo rozliczają się w oparciu o podatek liniowy. Zmiany można dokonać w ciągu roku do 30 kwietnia 2023 r. Istotne jest to, że możliwe jest to tylko wtedy, kiedy chodzi o opodatkowanie w 2022 r. W kolejnych latach już takiej opcji nie będzie i decyzję trzeba podjąć na początku roku kalendarzowego.

OPP – możliwość przekazania wyższego podatku

Wielu podatników każdego roku przekazuje 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Od tego roku może to być 1,5 procenta. Kwotę tę można przekazać w 2023 r. w rozliczeniu za rok 2022.

Wspólne rozliczanie samotnych rodziców z dziećmi znów jest możliwe

Na początku 2022 r. samotni rodzice zostali pozbawieni możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi. Natomiast w życie weszła ulga 1500 zł. Po zmianach w Polskim Ładzie opcję wspólnego rozliczania przywrócono. Obecnie rodzice, którzy samotnie wychowują potomstwo, mają wsparcie w formie podwójnej kwoty wolnej od podatku.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...
artykuły spożywcze do firmy
Zaopatrzenie firmy w artykuły spożywcze ma istotny wpływ na...