choroba Parkinsona

Życie z chorobą Parkinsona

Opublikowano: 1 maja 2017

Parkinson jest drugą z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych. Papież Jan Paweł II, pisarz Jerzy Pilch, malarz Salvador Dali i aktor Michael J. Fox – to znane postaci, którym przyszło mierzyć się z tym schorzeniem. Jak pomagać chorym w codziennej walce o lepszą jakość życia? Okazuje się, że pomóc może nawet najdrobniejszy gest.

Na czym polega choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona powoduje zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego – w jej wyniku dochodzi do zwyrodnienia komórek w istocie szarej mózgu. Komórki te są odpowiedzialne za produkcję dopaminy, która sprawia, że możemy utrzymać koordynację ruchową i sterować pracą mięśni całego ciała.

Schorzenie dotyka zwłaszcza ludzi w podeszłym wieku, ale zdarzają się również przypadki zachorowań u osób poniżej 40. roku życia. Według statystyk w Polsce żyje około 70 tys. osób cierpiących na tę chorobę, a z roku na rok liczba ta będzie się zwiększać ze względu na tendencję do starzenia się społeczeństwa.

Parkinsona nie można wyleczyć – a przynajmniej na razie nie istnieją medyczne środki, by zahamować rozwój choroby – można jedynie uczynić objawy tego schorzenia mniej uciążliwymi.

Objawy choroby Parkinsona

Najbardziej charakterystyczną i jedną z pierwszych oznak choroby Parkinsona jest drżenie kończyn, któremu towarzyszą bóle kręgosłupa, zaburzenia snu, nadpotliwość oraz wahania nastroju, a nawet stany depresyjne.

Później pojawiają się zaburzenia połykania, problemy z utrzymaniem równowagi, spowolnienie ruchów i trudności w wypowiadaniu słów. W parze ze znacznym obniżeniem sprawności fizycznej może iść pogorszenie sprawności umysłowej. W miarę postępowania choroby cierpiący na nią stają się coraz mniej samodzielni

Jak pomagać osobom z chorobą Parkinsona?

Dla osób z chorobą Parkinsona, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, równie ważne jak rehabilitacja i farmakologia jest wsparcie najbliższych. Podtrzymywanie w trakcie chodzenia, pomoc podczas jedzenia i korzystania z łazienki mogą znacznie podnieść jakość życia cierpiących na to schorzenie.

Nieocenioną formą terapii jest też angażowanie chorego we wspólne wykonywanie prostych czynności domowych, jak porządki, gotowanie i zakupy. By były one całkowicie bezpieczne, dobrze jest dostosować przedmioty codziennego użytku do potrzeb podopiecznego. Istnieją specjalne wyginane sztućce, kubki z dwoma uchwytami, noże z obciążnikami – można je dostać choćby w sklepie internetowym Pomoce dla Seniora.

O tym, czy dom jest przyjazny osobom z chorobą Parkinsona, nie decyduje jednak tylko obecność ułatwiających życie gadżetów. Najważniejsze są cierpliwość i pozytywne nastawienie opiekuna oraz jego zapobiegawczość. Trzeba pamiętać, że dla chorego groźna jest każda nieostrożność.

Do upadku może doprowadzić tak nieodpowiednie obuwie, jak leżący na podłodze dywan. Dostosowanie przestrzeni domowej jest więc pierwszym krokiem do zapewnienia komfortu osobie dotkniętej tym schorzeniem.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...