Żywienie osób starszych

Żywienie osób starszych – jak wdrożyć zbilansowane posiłki?

Opublikowano: 18 grudnia 2020

Wraz z wiekiem zmienia się nie tylko nasze zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze, ale także nasza przemiana materii. Organizm nie działa już tak, jak dawniej, dlatego też posiłki, które do tej pory były trawione bez problemu – teraz okazują się nieodpowiednie i zbyt ciężkie. Jak powinna wyglądać dieta osób starszych? I o czym nie należy zapominać podczas układania posiłków?

Wpływ diety na nasze zdrowie

Dostępne badania wskazują, że na nasze zdrowie ma wpływ wiele czynników. Są  to m.in. uwarunkowania genetyczne, ilość ruchu, jakość snu, ale w równie ważnym stopniu – dieta. Jednak to od nas zależy co spożywamy i po jakie produkty sięgamy każdego dnia. Chociaż mamy niewielki wpływ na to, jakie choroby są nam przekazywane z pokolenia na pokolenie, to własne samopoczucie możemy poprawić poprzez odpowiednie odżywianie.

Zbilansowane posiłki to przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniego poziomu glukozy czy cholesterolu. Jeżeli jemy z zaplanowanych odstępach czasowych i w małych ilościach – przestajemy odczuwać głód. Nie czujemy się też ani przejedzeni, ani zmęczeni, ponieważ dostarczamy niezbędne zasoby energii, którą regularnie zużywamy. Zdrowe jedzenie mogą sprawić, że w przyszłości będziemy chorować mniej, a nasza odporność będzie wzmocniona. Czasami jednak mamy pewne niedobory. Badania wskazują na niskie spożycie niektórych składników odżywczych, dlatego też konieczne jest uzupełnianie diety witaminą C, B1 i B2, wapniem oraz miedzią. Czasami także witaminą E, żelazem i cynkiem[1].

Dieta osób starszych – jak powinna wyglądać?

W tym wieku najlepiej wybrać jedną z popularnych diet: niskotłuszczową, bezglutenową, lekkostrawną lub nawet wersję dla cukrzyków. Mają one odpowiednią kaloryczność i zawierają takie produkty, które lekarze i specjaliści żywienia polecają spożywać. Warto wiedzieć, że ten sposób żywienia nie powoduje dyskomfortu – wiele osób decyduje się korzystać z takich wariantów nawet w młodym wieku i przy dobrym zdrowiu. Trzeba również dodać, że żywienie nie powinni być czynnikiem stresującym, dlatego też zalecenia dietetyczne układane są pod potrzeby konkretnego pacjenta[2].

Jest tutaj wiele warzyw i owoców. Sól zastąpiona zostaje innymi przyprawami czy ziołami, które równie prosto i szybko poprawiają smak potraw. Tłuszcz jest potrzebny w każdej diecie, ale z umiarem. Dieta osób starszych to przede wszystkim ryby morskie, chude wędliny i mięso. Zaleca się również spożywać orzechy. Niewiele osób wie, że w podeszłym wieku częściej jesteśmy narażeni na odwodnienie. Dlatego też trzeba pamiętać, aby regularnie pić wodę.

Czego lepiej unikać?

Oprócz wprowadzenia do codziennej diety takich produktów, które dobrze nam służą – ważne jest jednoczesne wyeliminowanie tego, co jest ciężkostrawne i niezdrowe. Niektórych posiłków nie zaleca się jeść zarówno w młodym, jak i starszym wieku, a są to wszelkiego rodzaju obiady instant. Nie zawierają one żadnych ważnych dla organizmu składników czy witamin. Są jedynie sporym obciążeniem, jeżeli chodzi o trawienie.

Podobnie jest z wszelkiego rodzaju fast foodami, które w głównej mierze zaspokajają jedynie nasz głód, ale jednocześnie sprawiają, że ponownie bardzo szybko jesteśmy głodni. Unikać warto również słodyczy i innych posiłków, które zawierają cukry proste.

[1] A. Bagan, A. Brzozowska, J. Kałużna, Ocena udziału witamin i składników mineralnych z suplementów w diecie osób starszych, Rocznik PZH 2004; 55(1), s. 60.

[2] E. Jabłoński, U. Kaźmierczak, Odżywianie się osób w podeszłym wieku, Gerontologia Polska tom 13, nr 1, s. 51.

Bibliografia

Bagan A., Brzozowska A, Kałużna J., Ocena udziału witamin i składników mineralnych z suplementów w diecie osób starszych, Rocznik PZH 2004; 55(1).

Jabłoński E., Kaźmierczak U., Odżywianie się osób w podeszłym wieku, Gerontologia Polska tom 13, nr 1.

Roszkowski W., Żywienie osób starszych. [w:] Hasik J., Gawęcki J. (red.). Żywienie człowieka zdrowego i chorego, PWN, Warszawa 2000.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Pasta z orzechów laskowych
Pasta z orzechów laskowych ma ogromny potencjał zdro...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...