Chopin i jego Europa

19 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”

Opublikowano: 16 sierpnia 2023

To ponad 24 koncerty symfoniczne i kameralne, recitale fortepianowe, kameralistyka wokalna, a także − nie po raz pierwszy − opera w wersji koncertowej. W programie jak zwykle twórczość Chopina na tle epoki i jej wielorakie oddziaływanie na kompozytorów europejskich XIX i XX w. Muzyka polska od klasycyzmu do współczesności.

19. Festiwal to wielcy mistrzowie fortepianu współczesnego i historycznego, światowej sławy zespoły kameralne, wybitni śpiewacy i dyrygenci, goszczący na międzynarodowych scenach. Zabrzmią utwory Fryderyka Chopina i innych kompozytorów, w ich oryginalnym brzmieniu – na instrumentach historycznych. Jak co roku dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Stanisław Leszczyński, za sprawą którego Warszawa po raz kolejny stanie się europejską stolicą muzyki. − Program tegorocznego wydarzenia jest bardzo zróżnicowany i obejmuje muzykę naszego wielkiego mistrza i znakomitych kompozytorów światowych oraz muzykę polską od klasycyzmu do współczesności, m.in. Lutosławskiego, Góreckiego, Kilara. Wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje. Koncert F-moll Chopina w wersji na gitarę. Zaczniemy Koncertem Nadzwyczajnym w Bazylice Świętego Krzyża, w programie m.in. utwory Telemanna, Tartiniego – zapowiada Leszczyński.

Kolejna odsłona Moniuszki to koncertowe wykonanie opery „Paria”. To niedoceniona, a zasługująca na wielkie uznanie opera kompozytora, która zabrzmi po raz pierwszy we współczesności na instrumentach historycznych. Wspomnieć muszę o recitalach wokalnych − to pieśni Schuberta i Chopina w wykonaniu Juliana Prégardiena, przy fortepianie zaś Saskia Giorgini. Tradycyjnie Festiwal gromadzi czołowe postaci światowego życia muzycznego, wśród nich są też triumfatorzy konkursów chopinowskich. Piękny finał to połączenie III Symfonii op. 36 „Symfonia pieśni żałobnych”, Henryka Góreckiego i I Koncertu fortepianowego d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa. Znakomite wykonanie Yulianna  Avdeeva przy fortepianie i sopranu Izabeli Matuły oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją znanego już z licznych festiwali Andrzeja Boreykowylicza dyrektor Festiwalu.

Zapytałam dyrektora Leszczyńskiego, kto ustala program, dobiera wykonawców. − Czekałem na to pytanie 19 lat, aż wreszcie mi pani je zadała. To jest Festiwal autorski, nie mam żadnej rady programowej, doradców, oczywiście prowadzę szerokie dyskusje, ale jednoosobowo ustalam i ponoszę odpowiedzialność za całość programu − mówi.

Tradycyjnie wystąpią wielcy mistrzowie fortepianu współczesnego i historycznego, znani wirtuozi i zwycięzcy konkursów muzycznych, m.in. Ivo Pogorelić, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Benjamin Grosvenor, Tomasz Ritter, Piotr Andreszewski, Ludmil Angelov, Yulianna Avdeeva.

Festiwal zgromadzi wybitnych dyrygentów, wśród których sa takie nazwiska, jak Fabio Biondi, Marek Moś, Andrzej Borejko. Światowej sławy zespoły {oh!} Orkiestra Historyczna, Belcea Quartet Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europa Galante, Collegium Vocale Gent Orkiestra Filharmonii Narodowej, Kammerorchester Basel, Consone Quartet.

Koncerty będą odbywać od 18 sierpnia do 1 września br. w wielu miejscach w Warszawie, m.in. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a także w Bazylice Świętego Krzyża.

Chopin i jego Europa

Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” wpisał się już na stałe do letniego kalendarza wydarzeń  muzycznych stolicy.

Anna Arwaniti

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *