22 Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Opublikowano: 15 marca 2018

Idź naprzód, nie tylko uprawiając sztukę, lecz wnikając także do jej wnętrza – napisał Beethoven w liście do brata.

„Beethoven i wielkie rocznice” to motyw przewodni 22 Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Warszawie, które rozpoczyna się 16, a kończy 30 marca. Festiwal to znakomici dyrygenci, wybitni soliści i wspaniałe orkiestry z Europy i świata.

Festiwal to 18 koncertów w Warszawie – 13 symfonicznych, 3 kameralne i 2 recitale pianistyczne – Rudolfa Buchbindera i Krzysztofa Książka, a także koncerty w innych miastach m.in. w Gdańsku, Krakowie. Katowicach, Lublinie i Wrocławiu. Jak co roku, w Bibliotece Jagiellońskiej zostanie dodatkowo otwarta wystawa manuskryptów muzycznych, a w Warszawie odbędzie się 22 Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Maleckiej.

Program

W programie festiwalowych koncertów zaznaczone zostały przypadające w 2018 roku wielkie rocznice muzyczne – 100 urodzin Leonarda Bernsteina, 85 rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, 125 rocznica urodzin George’a Gershwina.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zabrzmi Fantazja polska Ignacego Jana Paderewskiego, premiera niepodległościowego rządu polskiego, a także kantata Widma Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Polskie Requiem i II Symfonia „Kopernikowska” to dwa wielkie dzieła, którymi Wielkanocny Festiwal uczci 85-lecie Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Światowe gwiazdy

Tegoroczne święto muzyki uświetnią wielkie światowe gwiazdy – powiedziała na konferencji prasowej Elżbieta Penderecka, dyrektor generalna Wielkanocnego Festiwalu – na Krystiana Zimermana czekaliśmy 22 lata. Wystąpi dwa razy, rozpoczynając swoją tegoroczną trasę koncertową poświęconą Bernsteinowi – wykona jego II Symfonię The Age of Anxiety, którą ponad 30 lat temu miał okazję kilkakrotnie grać pod batutą samego kompozytora.

Na Festiwalu zagości również ponownie Anne-Sophie Mutter z Koncertem D-dur Beethovena –  artystka włącza się w tym roku w obchody 85 urodzin Krzysztofa Pendereckiego, wykonując cztery dedykowane jej przez kompozytora utwory.

Do Warszawy przyjedzie jeszcze jedna wielka gwiazda – dyrygent Christoph Eschenbach, który 30 marca, w dniu zakończenia festiwalu, zadyryguje Stabat Mater Antonina Dworzaka.

Pod dyrekcją Łukasza Borowicza zabrzmi kolejna nieznana nam wartościowa opera – Kościej Nieśmiertelny Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. To jedno z końcowych dzieł jego życia, które zostało wykonane w Petersburgu na początku XX wieku i wznieciło protesty rewolucyjnie nastawionej młodzieży, która w postaci Kościeja widziała satyrę na cara.

Usłyszmy także znakomite orkiestry: Buffalo Philharmonic Orchestra, Junge Deutsche Philharmonie, Israel Camerata Jerusalem i Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, która obchodzi w tym roku swoje 50-lecie.

Wystąpią również znakomici młodzi pianiści, znani z 17 Konkursu Chopinowskiego, nad którymi pieczę sprawuje impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena: Szymon Nehring, Krzysztof Książek i Łukasz Krupiński.

Tegoroczny festiwal, jak co roku, będzie wielką ucztą muzyczną. Więcej informacji i pełny program festiwalu można znaleźć na stronie: beethoven.org.pl/festiwal/

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...
„tik, tik… BUM!” - Tak ostatecznie nazwano...
Eufonie
Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać...
Golin
Jarocińskie spotkania z muzyką w Golinie to...
Adam Konkol
W naszym kraju przepis na przebój to połączenie bies...