planer

5 błędów w planowaniu, które zniweczą Twoje plany na przyszły rok

Opublikowano: 25 października 2021

Koniec starego roku i początek nowego to okres, który chyba u każdego wzbudza najgłębiej ukryte pokłady entuzjazmu, napędzającego nasze plany na nadchodzące 12 miesięcy. Co zrobić, żeby planowanie nie było jedynie wypisaną w planerze listą rzeczy, ale przełożyło się nie faktyczne rezultaty? Przede wystrzegaj się tych pięciu błędów, które mogą zniweczyć wszystkie Twoje plany.

Odcinasz grubą kreską stary rok

Rok się kończy, ale to nie znaczy, że nie możesz czerpać z niego lekcji i wyciągać wniosków. Aby Twoje plany na kolejne 12 miesięcy miała szansę się ziścić, musisz zrobić rzetelne podsumowania minionego roku. Przejrzyj wszystkie swoje plany i sprawdź, ile z nich udało Ci się zrealizować. Oceń, co Ci pomagało, a co przeszkadzało, czego było za mało, a co zajmowało Ci zbyt dużo uwagi, czasu i sił.

Kiedy wyciągniesz takie wnioski, będzie Ci znacznie łatwiej stworzyć sobie sprzyjające warunki do realizacji celów na nowy rok, a Twój zapisany planer będzie pamiątką po pełnym satysfakcji roku, w którym udało Ci się zrealizować cele i marzenia.

Zapominasz o swoich wartościach

Siedzisz z ołówkiem nad swoim planerem i… kompletnie nie wiesz, co w nim zapisać? Masz w głowie jakieś wakacje, początek remontu i dziesiątki innych planów, których jednak nie da się zrealizować w ciągu jednego roku, ze względu na finanse lub niewystarczający czas. Jak wybrać te najistotniejsze? Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, jakie wartości przyświecają Ci na co dzień. Wówczas z dziesiątek planów, które trudno będzie zrealizować, wybierzesz te najważniejsze, znajdujące się Twoim zasięgu.

Coroczne postanowienia

Każdego roku masz postanowienia, że od 1 stycznia… No właśnie. Postanowienia lepiej zamienić na plany – jasno określone, doprecyzowane plany, z deadlinem i mierzalnymi efektami. Zamiast postanawiać schudnąć w nowym roku, lepiej zapisz sobie, ile chcesz ważyć z każdym kolejnym miesiącem.

Nie zapomnij, że cel nie zrealizuje się sam. Warto rozpisać go na kolejne etapy realizacji, nie zapominając o warunkach, które trzeba spełnić, żeby mogło się to udać.

Niedoprecyzowane wizja

Jeśli zamierzasz snuć plany na nadchodzący rok, pamiętaj o tym, że ich realizacja będzie miała swoje konsekwencje. Być może Twoje życie ulegnie dość dużym zmianom – np. zdobędziesz ciekawszą i lepiej płatną pracę. To być może pozwoli Ci odkładać oszczędności, które warto inwestować, aby nie straciły na wartości.

Właśnie dlatego musisz planować świadomie i mieć wizję swojego życia za kolejnych kilka lat. Stawiać przed sobą takie cele, które pozwolą Ci tę wizję zrealizować i które finalnie Cię do niej doprowadzą.

Nierealne cele

Pamiętaj o tym, że cele trudne do zrealizowania będzie Ci zrealizować… bardzo trudno. Planujesz biegać codziennie, mimo że od tej pory aktywność fizyczna była Ci obca? To naprawdę może się nie udać. Lepiej mierzyć siły na zamiary. Wówczas satysfakcja nawet z realizacji małych celów jest o wiele cenniejsza niż rozczarowania, że znów Ci nie poszło.

Wiesz już, jakich błędów nie popełniać podczas planowania nowego roku. Jeśli chcesz, żeby Twoje plany i cele zamieniły się w rzeczywistość, sięgnij po planery 2022 i realizuj je krok po kroku, by za rok o tej porze poczuć ogromną satysfakcję.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kalendarze
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a Ty obmyślasz spos...
W lutowy wieczór w warszawskich Arkadach Kubickiego odbył si...
Przełom starego i nowego roku wymusza zakup kalendarza. Poja...