inwestowanie w kryptowaluty

5 złotych zasad bezpiecznego inwestowania w Bitcoina i inne kryptowaluty

Opublikowano: 28 października 2022

Czy Bitcoin i zyski idą w parze? Oto 5 zasad bezpiecznego inwestowania w kryptowaluty.

1. Górna granica inwestycji

To prawda, że Bitcoin i inne kryptowaluty zrewolucjonizowały rynek inwestycyjny. Ich niesłabnąca popularność wśród kolejnych osób, zdaje się to tylko potwierdzać. To z kolei zaczęło otwierać drzwi nie tylko do większych zysków, ale również do większych strat. Niektórzy mogli przekonać się o tym zbyt łatwo. Dlatego inwestując w te specyficzne obszary, należy przede wszystkim pamiętać o istotnym elemencie. Z pewnością jest nim górna granica inwestycji. Dzięki określeniu maksymalnej kwoty, którą można przeznaczyć na zakup kryptowalut, zdecydowanie łatwiej zarządzać samodzielnym budżetem. Najprostszą metodą jest właściwe określenie wartości funduszu, który w całości można stracić. W ten sposób, w przypadku podjęcia błędnych decyzji, wyzerowanie całego kapitału nie powinno wiązać się z konsekwencjami mającymi wpływ na codzienne życie. Dzięki trzymaniu się tej zasady, inwestycja w Bitcoina i inne kryptowaluty przebiegnie w znacznie bezpieczniejszy sposób.

2. Podział inwestycji

Ciekawym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo jest z pewnością podział inwestycji. Zdecydowanie warto rozważyć, czy całość dedykowanej kwoty na pewno przeznaczyć wyłącznie na zakup kryptowalut. Istnieje wiele możliwości inwestycyjnych, więc i szeroki wybór sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W tym przypadku warto jednak nieco zdywersyfikować inwestycje w Bitcoina i pochodne, ponieważ zabezpiecza się w ten sposób budżet przed znaczną stratą. Warto pamiętać, że dzięki takim czynnościom, inwestor nie skupia się tylko na możliwościach jednej inwestycji, przez co zwiększa szansę w przypadku niepowodzenia jednej z nich.

3. Inwestycja długoterminowa

Kryptowaluty zdecydowanie należy rozważać w kategoriach inwestycji długoterminowych. Ich zakup w celu szybkiej odsprzedaży z zyskiem może być tylko nierealną wizją zwiększenia przychodu. Oczywiście nie jest to reguła, ponieważ rynek walut cyfrowych przyzwyczaił inwestorów do obustronnych (zarówno w górę, jak i w dół) wahań swoich wartości. Podejście zakładające długoterminową inwestycję ma szansę powodzenia, ponieważ w perspektywie dłuższego czasu, można szczegółowo obserwować wartość poszczególnych kryptowalut. Będzie wiązało się to ze zwrotem inwestycyjnym poprzez podjęcie odpowiednich decyzji we właściwym czasie. Wszystkich początkujących inwestorów należy jednak uczulić, żeby nie traktować Bitcoina i pochodnych wyłącznie jako możliwości szybkiego zarobku. W takim modelu, najczęściej będzie wiązało się to ze stratą nawet całego kapitału.

4. Cel inwestycyjny

Przed przystąpieniem do inwestycji, warto określić konkretny cel inwestycyjny. Może być dowolnie wyrażony – w kwocie nominalnej waluty danego kraju, bądź wartością procentową dla przeznaczonego budżetu. W tym założeniu chodzi o określenie poziomu, do którego dąży się jako inwestor. Cel może być zarówno ambitny, jak i zachowawczy, uwzględniający wszelkie prawidła rynku. Ma on jednak służyć jako informację dla inwestora o tym, że w danym momencie osiągnął to, co zamierzał. Może to być jasny sygnał do tego, żeby wycofać się z dalszej inwestycji i sprzedać wszystkie jednostki. Dzięki takiemu podejściu nie zdarzy się sytuacja, że w przyszłym okresie wartość konkretnej waluty cyfrowej, powędruje w dół, co może oznaczać nie tylko zmniejszony zysk (względem potencjalnego, będącego na maksymalnym poziomie), ale i stratę.

5. Ostrożność

Jedna z najważniejszych zasad to przede wszystkim – ostrożność. Warto realnie analizować to, co obecnie dzieje się na rynku. Trzeba pamiętać o spekulacjach i mieć na uwadze, że to co obecnie odbierane jest jako wielka szansa, wcale być nią nie musi. Przyda się w tym celu doświadczenie i podejście analityczne. Dzięki ostrożności można nie tylko osiągnąć zamierzone zyski, ale co najważniejsze – nie stracić. Każdorazowo przed zakupem konkretnej kryptowaluty, warto pamiętać o:

  • weryfikacji historii notowań,
  • uwzględnieniu trendów spadków i wzrostów,
  • bieżącej wartości i zestawienia jej z oczekiwaniami zyskami.

Dzięki przedstawionym 5 zasadom, inwestycja w Bitcoina i inne kryptowaluty może odbywać się w bezpieczniejszej formie. Każdorazowo należy jednak weryfikować bieżącą sytuację przez pryzmat własnego budżetu, tak by czynności związane z próbą budowy zysku, nie zakończyły się ich odwrotnością.

Artykuł przygotowany na podstawie poradnika “Jak zarabiać na Bitcoinie?” na OdkryjBitcoin.pl.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Bitcoin
Popularnym pytaniem wśród zwolenników kryptowalut i inwestor...
kryptowaluty
Inwestor ma pojęcie, czego się spodziewać podczas handlu akc...
Bitcoin
Kryptowaluta Bitcoin jest po prostu niezastąpiona, ponieważ...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
technologia Bitcoin
W następstwie globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku poj...