outsourcing

Jakie plusy może mieć outsourcing obsługi kadr i płac?

Opublikowano: 4 kwietnia 2022

Outsourcing stopniowo zdobywa uznanie coraz większej liczby przedsiębiorstw. Bardzo często dotyczy on obsługi kadrowo-płacowej. Dzięki niemu firmy nie muszą prowadzić działu HR w ramach własnej struktury. Na czym konkretnie polega takie rozwiązanie i jakie korzyści płyną z niego dla przedsiębiorstwa, które się na nie zdecydowało?

Na czym polega outsourcing kadrowo-płacowy i kto się nim zajmuje?

Zadania z zakresu kadr i płac są realizowane w ramach twardego HR-u. Dotyczą one m.in. prowadzenia dokumentacji pracowniczej, naliczania płac, rozliczania urlopów, kontaktowania się z instytucjami takimi jak ZUS i wielu innych zagadnień formalnych związanych z zatrudnianiem osób. Muszą być one realizowane w każdym zarówno mniejszym, jak i większym przedsiębiorstwie. Zamiast tworzyć w tym celu własny dział HR, firmy mogą zdecydować się na outsourcing kadrowo-płacowy. Oznacza on przekazanie zadań z zakresu twardego HR-u zewnętrznemu przedsiębiorstwu, które specjalizuje się w dostarczaniu takich usług.

Firmy oferujące outsourcing zatrudniają profesjonalnych specjalistów ds. kadr i płac. To właśnie oni dbają o realizację zadań związanych z HR-owymi zagadnieniami. Są przy tym gotowi zająć się wszystkimi kluczowymi dla funkcjonowania przedsiębiorstwa klienta sprawami dotyczącymi kadr i płac. Oferta podmiotów outsourcingowych jest więc zazwyczaj bardzo kompleksowa. Przykładem są usługi świadczone przez Randstad Payroll Solutions –  ich zakres i warunki można poznać, wchodząc na stronę https://www.randstad.pl/dla-pracodawcy/outsourcing-kadr-i-plac/.

Jakie korzyści może przynieść firmie outsourcing usług z zakresu kadr i płac?

Podejmując decyzję o przekazaniu obowiązków kadrowo-płacowych zewnętrznemu podmiotowi, firma może wiele zyskać. Outsourcing kadr i płac pozwala jej:

  • osiągnąć oszczędności finansowe – współpraca z przedsiębiorstwem outsourcingowym jest często tańsza od stworzenia, a następnie utrzymywania własnego działu HR, który łączy się z wieloma wydatkami m.in. na rekrutację pracowników, zapewnienie im wygodnego miejsca pracy (w tym wyposażenie biura), wypłacanie pensji, dostarczanie motywujących benefitów pozapłacowych czy organizowanie kursów doszkalających,
  • korzystać z wiedzy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy są na bieżąco ze wszystkimi zmianami prawnymi i zawsze służą radą,
  • przenieść odpowiedzialność (prawną oraz finansową) za poprawne wypełnianie formalności oraz za zobowiązania wobec instytucji, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy urząd skarbowy, na zewnętrzny  podmiot,
  • zachować pełną poufność ważnych danych pracowniczych (w tym informacji dotyczących zarobków w przedsiębiorstwie),
  • zyskać dostęp do nowoczesnego oprogramowania przeznaczonego do obsługi kadrowo-płacowej.

Dzięki outsourcingowi kadr i płac przedsiębiorstwo, które z niego korzysta, może w pełni skoncentrować się na głównym przedmiocie swojej działalności. Będzie wobec tego funkcjonować wydajniej i efektywniej. Jednocześnie wszystkie sprawy formalne zawsze będą załatwione terminowo i zgodnie z wymogami prawnymi – podmiot outsourcingowy jest zobowiązany do zadbania o te kwestie.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...