choinka

Choinka – drzewo, które tworzy magię świąt

Opublikowano: 27 grudnia 2020

Trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Czekają na nią duzi i mali, a blask zawieszonych na niej ozdób i lampek tworzy niepowtarzalną atmosferę. Skąd wzięła się tradycja ozdabiania drzewka, która tak silnie wpisuje się w bożonarodzeniowe zwyczaje? Jaką niesie symbolikę?

Trudno dokładnie określić, kiedy iglaste drzewko zaczęło kojarzyć się z obchodami świąt Bożego Narodzenia. W wielu religiach drzewo iglaste było symbolem życia, odradzania się i trwania. Istnieją próby biblijnego uzasadnienia zwyczaju występowania bożonarodzeniowego drzewka, brak jednak jednoznacznych źródeł rękopiśmiennych. Na jednym z miedziorytów Cranacha Starszego (XVI w.) w kontekście żłóbka rozpoznajemy drzewko jodłowe ozdobione gwiazdą i świeczkami.

Ozdabianie choinki w historycznych źródłach

W następnych wiekach świadectwa historyczne potwierdzają występowanie choinki, dekorowanej w 24 grudnia, nawet w mieszkaniach prywatnych. W XIX w. zwyczaj ozdabiania choinki stał się powszechny zwłaszcza w mieszczańskich rodzinach niemieckich i austriackich. Później zwyczaj ten przyjął się także w pozostałych krajach, zarówno w rodzinach katolickich, jak i protestanckich.

Choinkowa symbolika

W XIX w. na szczycie drzewka zaczęto umieszczać gwiazdę betlejemską, która nawiązuje do gwiazdy prowadzącej mędrców do nowo narodzonego Jezusa. Zawieszanie jabłek może odwoływać się do biblijnego jabłka Adama i Ewy. Oświetlenie choinkowe wskazuje zapewne na Chrystusa, który przyszedł na świat jako światło, a zielone drzewko iglaste symbolizuje prawdopodobnie Chrystusa – „źródło wszelkiego życia”.

Od pierników i orzechów po bombki

W Polsce choinka pojawiła się dopiero w XIX w. za sprawą kolonistów niemieckich osiedlających się na naszych terenach podczas zaborów. Później zwyczaj ten przyjęty został przez polskich mieszczan i inteligencję. Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym (Polska Południowa i Centralna). Początkowo przystrajano je ozdobami naturalnymi: jabłkami, piernikami, orzechami, ozdobami ze słomy i papieru. Z czasem sztuczne bombki i dekoracje wyparły jednak ten piękny zwyczaj.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
choinka
Choinka to symbol nowego życia, nadziei i odrodzenia...
Sztuczne gałązki do stroików
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak małe elementy d...
Znaczenie imion
Na co zwracamy uwagę, wybierając imię dla dziecka? N...
Mikołaj
„Mylą się ci, którzy myślą, że święty Mikołaj wc...
prezent bożonarodzeniowy
Wydatki związane z organizacją świąt Bożego Narodzenia mogą...