Choinka to symbol nowego życia, nadziei i odrodzenia. Ozdabianie jej należy do tradycji świąt Bożego Narodzenia. W Polsce ten zwyczaj dotarł dopiero na początku XIX wieku, w Europie zaś pojawił się już w XVI wieku, po raz pierwszy w Niemczech
Początkowo głównym atrybutem strojenia drzewka było jabłko, co odnosiło się do rajskiego jabłka Adama i Ewy, które miało symbolizować zdrowie i miłość. Później pojawiły się świeczki, które miały pokazywać drogę i odstraszać złe moce, opłatki i ciasteczka. Zwyczaj ten z Niemiec dotarł do Francji, a następnie powędrował do Anglii, gdzie spopularyzował go książę Albert, mąż królowej Wiktorii, urodzony w Niemczech.
Choinki ozdabiano też papierowymi łańcuchami, co symbolizuje więzi rodzinne, drobnymi prezentami i cukierkami. Tradycja ta z czasem przeniosła się z Europy do Ameryki Północnej, a do Japonii i Chin przywędrowała na przełomie XX wieku. I tak zagościła już na całym niemal świecie.
Zwyczaje związane z bożonarodzeniową choinką zmieniają się. Dawniej drzewka przystrajano tylko w domach, w Wigilię. Dziś już od początku grudnia, a nawet i wcześniej, zdobią place miejskie, główne ulice, sklepy i centra handlowe. Modne stały się choinki z metalu zdobione kolorowymi, migającymi lampkami. Zmienił się też sposób ubierania choinek. Kiedyś dekoracje były głównie z papieru czy drewna, do tradycji należały też orzechy, które symbolizowały dobrobyt, owoce − urodę i zdrowie, dzwonki − znak radości i świeczki, które bronią przed ciemnością i złem. Ozdoby te były unikatowe, robione głównie przez dzieci, co wprowadzało domowników w świąteczny nastrój.
Bombki choinkowe pojawiły się w tradycji świątecznej już ponad 150 lat temu w Niemczech i są dziełem Hansa Greinera, który był pracownikiem huty szkła. Kolory bombek też mają znaczenie. Purpurowa czerwień to znak dostojeństwa i miłości, złoto to symbol dobrobytu, a srebro − jasności. Na choince pojawiają się też anioły, które mają zapewnić domownikom wsparcie i opiekę. Zwieńczeniem choinki jest umieszczana na czubku gwiazda, nawiązująca do Gwiazdy Betlejemskiej, która wyznacza porę zasiadania do wieczerzy wigilijnej.
Współcześnie zapanowała moda na ubieranie choinek, która nie nawiązuje już tak silnie do tradycji i symboli. Choinka stała się elementem wystroju, często reprezentuje minimalistyczny styl, z jednokolorowymi ozdobami i lampkami w takim samym odcieniu. W tym roku modne są też metaliczne dekoracje, łańcuchy i połyskujące bombki, a wiodącymi kolorami są ponadczasowe burgund i złoto, które nieodłącznie kojarzą się z tajemnicą i magią świąt Bożego Narodzenia.
Anna Arwaniti
Dodaj komentarz