ranking FIFA

Czym jest ranking FIFA i jakie są jego reguły?

Opublikowano: 29 marca 2022

Piłka nożna jest sportem, który wywołuje skrajne emocje. Dla wielu ludzi jest ona sensem życia i spędzają z nią każdy dzień. Nic dziwnego, iż sportowcy grający w piłkę nożną są tak popularni. Świat dosłownie oszalał na jej punkcie i każdy mecz, a szczególnie finały pucharów, niosą ze sobą wiele emocji. Warto wiedzieć, iż reprezentacje są zrzeszone w związku FIFA. Ten z kolei prowadzi ranking, w którym każda reprezentacja zdobywa własne miejsce. Czym jest i w jaki sposób są naliczane punkty?

Czym jest ranking FIFA?

Jak już wspomniano, reprezentacje narodowe różnych krajów są zrzeszone w międzynarodowym związku. Obecnie istnieje 210 drużyn zarejestrowanych w FIFA. Aby móc się znaleźć w tym zaszczytnym gronie niezbędne jest spełnienie pewnych warunków. Kiedy dana drużyna narodowa wypełni wszystkie wymagania, może brać udział w oficjalnych meczach oraz turniejach z ramienia związku. Te z kolei są punktowane, a ilość zdobytych “oczek” powoduje wzrost lub spadek miejsca w rankingu. Z tego powodu, każdy mecz pomiędzy drużynami różnych narodów jest tak istotny. Dzięki nim zdobywa się nie tylko punkty w tabeli, ale także w rankingu. Te z kolei posłużą do zdobycia jak najwyższego miejsca w tabeli, co ma wpływ na prestiż i postrzeganie reprezentacji.

Jak działa ranking?

Ogólnie rzecz biorąc, był on kilkukrotnie modernizowany. Na samym początku punkty były liczone tak samo jak w przypadku wszelkich rozgrywek ligowych. To znaczy, że zwycięzca meczu otrzymywał 3 punkty. Za remis, każda z reprezentacji zgarniała po 1 “oczku”, a drużyna przegrana niestety musiała obejść się smakiem. Taki system punktowania nie miał wielu zwolenników, gdyż nie był miarodajny. To spowodowało w sumie 5 reform w przyznawaniu punktów. Warto wiedzieć, jak procedura wygląda obecnie.

Jak są liczone punkty rankingu?

Obecnie ranking FIFA jest głównie oparty o system ELO. Jest to procedura, która bazuje na rankingu szachowym, a została wymyślona przez pana Arpada Elo (stąd nazwa). Zgodnie z zasadami, punktowane są odbyte mecze, ale dopiero po rozegraniu ich określonej ilości. Nie są jednak brane pod uwagę dane dotyczące konfederacji oraz pozycji w rankingu. Warto wiedzieć, iż w przeszłości była liczona również różnica bramek, ale zrezygnowano z tej formuły, gdyż była niesprawiedliwa względem silniejszych konfederacji (np. europejskich). Obecnie najważniejsze są zagrane mecze oraz miejsce rankingowe przeciwnika. W ten sposób, każdy mecz posiada inną wagę i w ten sposób przyznawanie punktów zostało zróżnicowane. Aktualny ranking FIFA: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-fifa/

Kto uczestniczy w rankingu?

Jak już wspomniano, w rywalizacji bierze udział 210 reprezentacji z całego świata. To sprawia, że walka o punkty jest zacięta, gdyż każdemu zależy na jak najwyższym miejscu. Nagrodą jest przede wszystkim prestiż i miano najsilniejszej drużyny na świecie. Obecnie, w 2022 roku na czele stawki jest Belgia, która posiada najsilniejszą kadrę od wielu lat, chociaż wydaje się, że jej potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.

Ranking FIFA Polska – jakie było najwyższe miejsce?

Reprezentacja narodowa Polski najwyższe miejsce miała za kadencji Adama Nawałki. Było to po całkiem udanym EURO gdzie drużynie narodowej udało się dojść do ćwierćfinału. Grali wtedy jak równy z równym z reprezentacją Portugalii, której dowodził niezastąpiony Cristiano Ronaldo. Ranking FIFA 2020 dla Polski był całkiem udanym, gdyż udało się utrzymać wysoką pozycję. Niestety, był to jednorazowy wyczyn polskiej drużyny, gdyż przez większość czasu okupowała dużo niższe miejsca. Obecnie, w roku 2022 może poszczycić się 27 lokatą.

Podsumowując, ranking FIFA jest szczególnym zestawieniem dla wszystkich fanów piłki nożnej. Wielu z nich dosłownie żyje tym sportem i obserwuje każdy możliwy mecz. Warto wiedzieć od kiedy prowadzone są statystyki oraz jak wygląda system naliczania punktów, gdyż jest to bardziej skomplikowane niż może się wydawać. Tym samym, warto wspomnieć o tym, że FIFA musiała wielokrotnie modyfikować zasady, aby nikt nie był pokrzywdzony. Wydaje się, że obecna forma jest na tyle uczciwa, iż przypadła do gustu wszystkim uczestnikom zestawienia.

W końcu działa w ten sposób już 4 lata i nic nie wskazuje na to, że forma rankingu miałaby się wkrótce zmienić. Warto także znać historię reprezentacji Polski w tym zestawieniu. Chociaż nie jest ona usłana różami dobrze wiedzieć na jakim miejscu i pod czyim przywództwem drużyna narodowa odnosiła największe sukcesy. W ten sposób każdy może posiąść dodatkową wiedzę do różnorodnych dyskusji z pozostałymi fanatykami piłki nożnej!

L.H.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sklep piłkarski
Piłka nożna jest sportem, który przynajmniej na początku nie...
ranking pożyczek
Rankingi i zestawienia od lat pomagają nam w podejmowaniu ró...
szpitale publiczne
BFF Banking Group opracowała cykliczne zestawienie najlepiej...
Krykiet
O ile piłka nożna czy...
Legia Warszawa
Legia Warszawa powstała w 1916 i przez ponad 100 lat swojej...