kruszarka szczękowa

Do czego służy kruszarka szczękowa?

Opublikowano: 31 marca 2023

Kruszarki szczękowe są chętnie wybierane przez firmy z branży budowlanej. Ty również potrzebujesz maszynę, która pozwoli Ci rozdrobnić nawet twardy surowiec? Ten sprzęt bez problemów poradzi sobie z różnymi materiałami np. kamieniami. Budowa sprawia, że kruszarka szczękowa ma tak szerokie zastosowanie. Dowiedz się, gdzie najczęściej przydaje się ta maszyna.

Co to jest kruszarka szczękowa?

Już sama nazwa wskazuje na to, że kruszarka szczękowa to rodzaj maszyny używanej do rozdrabniania i kruszenia materiałów. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do pracy z minerałami, kamieniami czy kruszywami.

Kruszarka poradzi sobie nawet z twardymi surowcami, ponieważ składa się z dwóch płyt szczękowych – umieszczonych naprzeciwko siebie. Jedna z tych płyt pozostaje nieruchoma, a druga płynnie porusza się do przodu i do tyłu. W tym czasie naciska na materiał, dzięki czemu ostatecznie dochodzi do jego skruszenia. Proces ten może powtarzać się do momentu, aż zostanie osiągnięty odpowiedni poziom rozdrobnienia.

Do czego wykorzystywana jest kruszarka szczękowa?

Czy wiesz, że kruszarka szczękowa przydaje się w wielu różnych branżach? Sprawdź, gdzie najczęściej wykorzystywana jest ta maszyna.

 • Przemysł górniczy – bez wątpienia to właśnie w kopalniach najczęściej stosowana jest kruszarka szczękowa, gdzie służy do rozdrabniania minerałów, kamieni oraz innych surowców wydobywanych w kopalniach.
 • Przemysł drzewny – maszyna umożliwia kruszenie drzew, co ułatwia transport i przechowywanie surowców.
 • Przemysł spożywczy – to właśnie z pomocą kruszarki szczękowej możliwe jest rozdrobnienie kawy, orzechów, nasion itp.
 • Przemysł chemiczny – dzięki kruszarce możesz rozdrobnić produkty chemiczne typu nawozy i barwniki.
 • Recykling – kruszarka jest też wykorzystywana do rozdrabniania materiałów nadających się do recyklingu. Przede wszystkim dotyczy to drewna, metalu, tworzywa sztucznego oraz szkła.

Jak wybrać solidną kruszarkę szczękową?

Jeśli chcesz mieć pewność, że kruszarka poradzi sobie w Twojej branży, to kluczowe znaczenie ma to, abyś wybrał odpowiedni model. Koniecznie weź też pod uwagę koszty eksploatacji oraz rodzaj materiału, jaki będzie kruszony.

Wydajność ma spory wpływ na to, jak kruszarka szczękowa poradzi sobie z danym surowcem, a także ile jednocześnie materiału będzie mogła rozdrobnić. Dlatego przekonaj się, jakie parametry ma dany model i jakie zalecenia przekazuje producent.

Weź też pod uwagę wielkość kruszarki. Szczególnie jest to istotne, jeśli masz do dyspozycji małą powierzchnię do pracy. Wówczas najlepiej sprawdzi się kompaktowa maszyna, choć z pewnością wpłynie to także na wolniejsze tempo oraz mniejszą wydajność podczas pracy.

Jakie jeszcze cechy kruszarki są ważne podczas wyboru odpowiedniego modelu? Istotne znaczenie ma jakość wykonania. Postaw na sprzęt, który jest zrobiony z trwałych materiałów, a wtedy zyskasz pewność, że będzie Ci służył przez wiele lat – nawet podczas częstej eksploatacji.

Jakie marki kruszarek szczękowych są najlepsze?

Do wyboru masz wiele różnych kruszarek szczękowych, które mogą różnić się między sobą wydajnością, wielkością oraz sposobem działania. Koniecznie weź pod uwagę każdą z tych cech oraz parametry określane przez producenta, a dzięki temu zyskasz pewność, że kruszarka poradzi sobie z zadaniami, jakie przed nią stawiasz.

Warto podkreślić, że masz ogromny wybór różnych modeli oraz marek, które zapewniają solidne kruszarki szczękowe. Postaw na maszyny renomowanych producentów, bo to właśnie oni zapewniają najlepsze sprzęty, wyróżniające się długą żywotnością. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz wybrać używany model – to dość powszechne rozwiązanie ze względu na wysoką cenę nowych kruszarek. W takiej sytuacji zalecamy Ci rozdrabniacze kilku marek:

 • Fabo,
 • BMT,
 • Sandvik,
 • Makrusz,
 • Liming,
 • General Makina,
 • OM Ulisse,
 • Terex-Finlay.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *