Domowa apteczka

Domowa apteczka, czyli pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Opublikowano: 4 września 2019

Kiedy chorujemy lub zdarzy nam się nagły wypadek, bardzo dobrze jest mieć pod ręką wszystko, co niezbędne, aby pomóc sobie lub swoim bliskim. Większość dolegliwości udaje się wyleczyć, jeżeli odpowiednie postępowanie zostanie wdrożone wraz z początkiem objawów.

Na przeziębienie i pierwsze objawy grypy

Przeziębienie i pierwsze dni zachorowania na grypę mają bardzo podobne objawy. Występuje katar, kaszel, ból gardła, podwyższona gorączka, dreszcze, osłabienie, ból głowy, mięśni i stawów oraz ogólne rozbicie. Zarówno przeziębienie, jak i grypa, mają charakter wirusowy, dlatego w tym przypadku nie sprawdzą się antybiotyki. Obie choroby zwykle leczy się przy pomocy środków łagodzących uciążliwe objawy, głównie z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W tym przypadku na przeziębienie Aspirin wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Jest to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz redukującym podwyższoną temperaturę ciała.

W przypadku zatrucia

Zatrucia pokarmowe mogą być wywołane przez wirusy lub spożyte wraz z zakażonym pokarmem bakterie. Czynnikiem sprawczym w zakażeniach wirusowych są zwykle rotawirusy, które bardzo często powodują zakażenie pokarmowe u małych dzieci. Objawiają się w postaci wysokiej gorączki (nawet do 40°C), silnych i kurczowych bólów brzucha, gwałtownych i intensywnych wymiotów oraz obfitej biegunki. Natomiast w przypadku dorosłych częstsze są zatrucia bakteryjne spowodowane np. Escherichią coli, czy Salmonellą. W obu przypadkach leczenie opiera się na bardzo intensywnym nawadnianiu, stosowaniu probiotyków chroniących florę jelitową, zawierających korzystne dla jelit szczepy bakteryjne oraz preparatów elektrolitowych, zapobiegających utracie niezbędnych mikro- i makroelementów. Ponadto, jako leczenie wspomagające można zastosować leki przeciwbakteryjne zawierające np. nifuroksazyd.

Na biegunkę

Biegunka to częstsze niż zwykle oddawanie wodnistych i obfitych stolców. Zwykle ma charakter infekcyjny, ale może być spowodowana nietolerancją pokarmową lub stresującą sytuacją. Najlepszą metodą jest stosowanie preparatów elektrolitowych, połączonych z probiotykiem, wypijanie dużych ilości płynów i pozostanie w domu. Dobrym sposobem na powstrzymanie biegunki są leki przeciwbiegunkowe np. loperamid lub węgiel aktywowany, adsorbujący toksyczne substancje z powierzchni jelit. Natomiast gdy biegunka połączona jest z kurczowymi bólami brzucha, można zastosować leki rozkurczające np. drotawerynę.

Kiedy dojdzie do skaleczenia

Rana cięta to jedna z najpopularniejszych ran, na które istnieje narażenie podczas wykonywania domowych czynności. Zazwyczaj jest powierzchowna i charakteryzuje się umiarkowanym krwawieniem, które łatwo ulega tamowaniu. Przy pierwszym zaopatrzeniu zranienia przyda się woda utleniona (dezynfekcja rany), jałowe gaziki oraz bandaż dziany. Natomiast gdy do zranienia doszło podczas prac ogrodowych, koniecznie należy zgłosić się do placówki medycznej celem wykonania szczepienia przeciw laseczce tężca.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...