Festiwal Krzysztofa Pendereckiego, czyli 85. urodziny mistrza

Opublikowano: 22 października 2018

Od 16 do 23 listopada br. w Warszawie będzie odbywać się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora. Podczas festiwalowego tygodnia zostaną zaprezentowane dzieła mistrza od awangardowych utworów z lat 60-tych po utwory z lat ostatnich.

W programie festiwalu, który będzie formą uczczenia 85. urodzin mistrza i okazją do zaprezentowania przekroju twórczości największego żyjącego polskiego kompozytora muzyki współczesnej, znajdzie się 10 koncertów, w tym 7 symfonicznych i 3 kameralne. Podczas festiwalu wystąpią najwybitniejsi artyści z całego świata, którzy są wykonawcami utworów Krzysztofa Pendereckiego. Doboru dzieł, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu, dokonała żona kompozytora Elżbieta Penderecka.

Elżbieta Penderecka

Elżbieta Penderecka

–Wybór nie był trudny, ponieważ bardzo dobrze znam twórczość męża – mówi Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest m.in. organizatorem Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Mecenas sztuki podkreśla, że większą trudnością było zgromadzenie w jednym czasie i miejscu wybitnych wykonawców.

Wśród wybitnych polskich i zagranicznych solistów biorących udział w festiwalu znajdują się wschodzące gwiazdy sal koncertowych, jak i światowej sławy muzycy – przyjaciele męża, którzy byli pierwszymi wykonawcami utworów pisanych z myślą o ich sztuce wykonawczej. Są wśród nich: Anne-Sophie Mutter, Arto Noras, Ivan Monighetti, Yuri Bashmet, Danjulo Ishizaka, Gábor Boldoczki czy zespół Shanghai Quartet – dodaje mecenas sztuki.

Światowi artyści i polskie orkiestry

Światowej sławy artyści wystąpią wraz z czołowymi polskimi orkiestrami: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Polską Orkiestrą Radiową i Sinfoniettą Cracovią. Na festiwalu usłyszymy także chóry: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Filharmonii Krakowskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także Polski Chór Kameralny i Warszawski Chór Chłopięcy.

Krzysztof PendereckiZa pulpitem stanie 21 dyrygentów, w tym 12 zagranicznych i 9 polskich. Mistrzowie batuty, którzy poprowadzą orkiestry to m.in.: John Axelrod, Rolf Beck, Christoph Eschenbach, Lawrence Foster, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kasprzyk, Andres Mustonen, Alexander Liebreich, Rafael Payare, Leonard Slatkin, Tadeusz Strugała i Maximiano Valdés, a także sam mistrz Krzysztof Penderecki.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego droga twórcza

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego jest okazją do zaprezentowania, w jednym miejscu i w jednym czasie, drogi twórczej mistrza: od awangardowych utworów z lat 60-tych po utwory z lat ostatnich, tj. IV Kwartet smyczkowy, VI Symfonia „Chinesische Lieder”.

W czasie koncertów festiwalowych odbędzie się prawykonanie nowego utworu, tria fortepianowego, napisanego dla zespołu Penderecki Trio oraz przedstawiona zostanie nowa „odsłona” Koncertu podwójnego w wersji na flet i klarnet w aranżacji Michela Lethieca  zapowiada Elżbieta Penderecka.

Koncerty będą odbywać się w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.

Urodziny mistrza

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się 16 listopada (w piątek). Zainicjuje go koncert w Filharmonii Narodowej. Podczas niego zostanie wykonany m. in. Polonez dla Niepodległej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Dawida Runtza.

23 listopada br., tj. w dniu urodzin kompozytora, który jest jedną z najbardziej znaczących postaci polskiej i światowej sceny muzycznej, w warszawskiej Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8) odbędzie się msza święta, którą odprawi ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.

Tego samego dnia wieczorem, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert urodzinowy na cześć mistrza. Podczas tego wydarzenia słynna skrzypaczka Anne-Sophie Mutter zagra II Koncert skrzypcowy Metamorfozy skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego w 1995 r.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego został objęty honorowym patronatem przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Magazyn VIP jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Tekst i zdjęcia Ewa Ploplis.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
saksofon
Saksofon to instrument o wyjątkowym brzmieniu, który...
wzmacniacz do perkusji
Przy zakupie wzmacniacza do perkusji elektronicznej należy w...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...
„Beethoven – pomiędzy Wschodem a Zachodem” to motyw przewodn...
Zespół Łzy
Zespół Łzy to polski pop-rockowy zespół, który jest na sceni...