Niebawem, w Warszawie odbędą się dwa ciekawe koncerty w ramach Festiwalu Moniuszko na trakcie Królewskim. 28 kwietnia i 12 maja 2019 r. o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica, będzie można usłyszeń pieśni, ballady i duety Stanisława Moniuszki. Wstęp na koncerty jest wolny.
– Pomysł zorganizowania Festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim zrodził się w mojej głowie już w grudniu 2016 roku. Wtedy właśnie, w Pałacu Staszica, odbyła się premiera mojej drugiej płyty z utworami Stanisława Moniuszki. Wszyscy stwierdzili, że miejsce jest niesamowite. Pomyślałam, że warto podzielić się tymi nieznanymi i mniej znanymi utworami Stanisława Moniuszki w tak pięknym miejscu – mówi Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim.
Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim.
– Bardzo wielu Warszawiaków nie wiedziało i do dzisiaj nie wie, że istnieje, jako przestrzeń koncertowa, takie miejsce w stolicy jak Sala Lustrzana. Budynek przy Krakowskim Przedmieściu kojarzy się głównie jako siedziba Polskiej Akademii Nauk, w którym odbywają się konferencje – mówi pianistka.
Pomysłodawczyni festiwalu podkreśla, że jego nazwa Moniuszko na Trakcie Królewskim nie jest bez przyczyny. Związki Moniuszki z Traktem Królewskim były olbrzymie. Począwszy od tego, że ośmioletni Moniuszko przyjechał do Warszawy z rodzicami i mieszkał przy Krakowskim Przedmieściu. Później, kiedy był dyrektorem Opery Narodowej, te rejony Warszawy były mu bliskie. Na co dzień je przemierzał. Skończywszy na pogrzebie wielkiego polskiego kompozytora, który miał miejsce w Kościele Trzech Krzyży. Właśnie z tego miejsca odchodził kondukt żałobny, który był wielką manifestacją patriotyzmu.
Podczas koncertu, który odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia br. zostaną zaprezentowane pieśni i ballady na sopran i bas Stanisława Moniuszki. Wykonawcami tego wieczoru będą: Ewa Biegaz – sporan, Jerzy Butryn – bas, Jolanta Pszczółkowska – Pawlik – fortepian, Grzegorz Biegas – fortepian i Tomasz Łukowski – baryton.
– Łącznie wykonanych zostanie 16 utworów, w tym ballada „Powrót Taty”, która dla większości będzie nieznana. Dwa utwory będą z nurtu sakralnego kompozytora, także wykonane będą po raz pierwszy. Na zakończenie koncertu wspólnie wykonamy „Dobranoc” – opowiada Jolanta Pszczółkowska-Pawlik dyrektor artystyczna festiwalu.
Jolanta Pszczółkowska – Pawlik jest koncertującą pianistką specjalizującą się w wykonywaniu repertuaru wokalnego i kameralnego. W ostatnim czasie pianistka koncentruje swoją pracę nad nagraniem wszystkich pieśni Stanisława Moniuszki. Na rynku ukazały się już trzy płyty z jej autorskiej serii: Moniuszko-Pieśni vol.1 -2014, vol.2 – 2016 oraz vol.3 – 2019. Zostały one znakomicie przyjęte, zarówno przez krytyków muzycznych, jak też przez miłośników moniuszkowskich Śpiewników domowych.
W 2018 r. artystka nagrała, wraz z solistami, komplet ballad Stanisława Moniuszki na głos i fortepian. Na początku 2019 r. obroniła, na Wydziale Kameralistyki UMFC, pracę doktorską pt. „Synteza poezji i muzyki na podstawie ballad Stanisława Moniuszki”. Pianistka jest także członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Jest ono pomysłodawcą nadania imienia kompozytora Dworcowi Centralnemu w Warszawie. Miało to miejsce na uroczystości 5 stycznia 2019 r.
Jolanta Pszczółkowska-Pawlik jest także dyrektorem Agencji Koncertowej „Pawlik Relations i producentką nagrodzonej statuetką Grammy płyty „Night in Calisia”. Ma na swoim koncie wydanie 15 płyt Włodka Pawlika, organizację wielu festiwali muzycznych, a także setek koncertów w większości z projektami jazzowymi męża, ale również z własnymi klasycznymi projektami. Jest także wykładowcą na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie od ponad 20 lat pracuje na Wydziale Wokalnym.
Po kwietniowym, kolejny koncert w ramach festiwalu Moniuszko na Trakcie Królewskim, odbędzie się 12 maja 2019 r., także w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie. Jest on zatytułowany: Moniuszko – pieśni i duety … nie tylko po polsku. Koncert został zorganizowany przy współpracy z Akademią Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Wystąpią na nim: litewska mezzosopranistka Rita Novikaite, rosyjski baryton Dmitry Grinigh. Przy fortepianie zasiądzie Sviese Cepliauskaite z Litwy.
Ewa Ploplis
Dodaj komentarz