Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki

Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki

Opublikowano: 27 października 2019

Od 27 października do 24 listopada 2019 r. w Warszawie będzie odbywać się Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki. Jest to pierwsze wydarzenie na taką skalę prezentujące dzieła sakralne twórcy polskiej opery narodowej. Podczas 6 koncertów zostanie wykonanych ponad 30 utworów religijnych mistrza.

Podczas koncertów, które będą odbywać się w soboty i niedziele w kościołach prawobrzeżnej strony Warszawy, zostaną wykonane wszystkie najważniejsze: msze, kantaty, litanie i utwory chóralne Stanisława Moniuszki. Wszystkie dzieła w wykonaniu czołowych polskich śpiewaków, orkiestr, chórów i pod batutą wybitnych dyrygentów. Wśród nich są: Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Sinfonia Juventus im. Jerzego Semkowa, Polska Opera Królewska i Polska Orkiestra Radiowa.

Stanisław Moniuszko w nieznanych i w nowych wykonaniach

Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki to nie tylko uczta dla miłośników muzyki klasycznej i twórczości polskiego kompozytora. To dobra okazja do posłuchania nowości muzycznych. Podczas festiwalu będzie można zapoznać się z nieznanymi, a także dotąd niewydanymi dziełami Stanisława Moniuszki. Niektóre z dzieł zostaną wykonane po raz pierwszy od czasów kompozytora. Prezentowane będą także działa mistrza w nieznanej dotychczas postaci m. in. w wersjach z orkiestrą czy w rekonstrukcjach.

Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki

Liturgiczna inauguracja Festiwalu Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki odbędzie się już w niedzielę 27 października br. o godz. 12,30 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie. Podczas niej zostanie wykonana Msza a-moll. Wśród wykonawców są: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej i Musica Sacra. Dyrygować będzie Paweł Łukaszewski. Wśród solistów znajdą się: Joanna Łukaszewska, Iwona Pańta i Łukasz Farcinkiewicz.

Tego samego dnia, tj. 27 października br. w niedzielę, o godz. 16,00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 odbędzie się koncert inaugurujący festiwalu, podczas którego zostanie wykonana Msza łacińska Des-dur, Requiem aeternem – cantata religiosa, Ecce Lignum crucis i Chór sprawiedliwych Stanisława Moniuszki.

W kolejnych dniach festiwalowych będzie można usłyszeć takie dzieła mistrza jak m.in.: Mszę Żałobną, Mszę Piotrowińską, Mszę e-moll, II i IV Litanię Ostrobramską, Hymn do Matki Boskiej, Modlitwę do Boga Rodzicy (Głos mój podnoszę), Ps. 112 Chwalcie Pana, czy Kiedy ranne. Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu.

Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki

Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki, które działa od marca 1988 r. Jego założycielką była Maria Fołtyn, która pełniła funkcję prezesa zarządu towarzystwa w latach 1988-2012. Obecnie prezesem jest Jolanta Roztworowska.

Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki jest drugim tak ważnym wydarzeniem organizowanym przez towarzystwo, którego najważniejszym celem i zarazem osiągnięciem jest Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Organizacja obecnego festiwalu była możliwa m. in. dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Patronem przedsięwzięcia jest m.in. Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...
odzież góralska
Odzież góralska to wyjątkowy element kultury Podhala, który...
Golec Rzymski
...
Remigiusz Mróz
W świecie literatury polskiej istnieje nazwisko, które nie t...