Menu
Festiwal Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy – w Łazienkach Królewskich

Lato obfituje w tym roku w wydarzenia kulturalne, m.in. Festiwal Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim, Letni Festiwal Teatru Dramatycznego, Festiwal Polskiej Opery Królewskiej. „Hałas stracił, być może, swoją moc rażenia. Cisza nie” (Dan Warburton) – to motto Strefy Ciszy, która rozgościła się już 7 lat temu w malowniczych zakątkach Królewskich Ogrodów.

Można się z nią spotkać na kameralnych scenach, pośród kwiatów, zieleni, mruczących strumyków. W tej leniwej, spokojnej atmosferze muzyka rozbrzmiewa przez cały dzień. Mottem tegorocznej edycji Festiwalu są „Różne odcienie improwizacji”.

Improwizacje będą towarzyszyć muzyce klasycznej, jazzowej, folkowej i tradycyjnej, a także licznym opowieściom. Koncerty odbywają się w soboty od godz. 10.00 do 17.30, na czterech scenach w Ogrodach Królewskich: „Scenie Czerwonej” przy Trou Madame, „Scenie Purpurowej” przy Świątyni Sybilli, „Scenie Pomarańczowej” przy Wodozbiorze, „Scenie Żółtej” przy Starej Kordegardzie. Odbywają się też wieczorne koncerty o godz. 19.00, przy Świątyni Sybilli.

Repertuar jest bardzo szeroki. Muzyka taneczna z XVIII w., którą opracowywał Georg Philipp Telemann. Standardy muzyki rozrywkowej w żywiołowych aranżacjach Piotra Wróbla, który poprowadzi zespół blaszany Brassfederacja. Bardzo ciekawie zapowiada się koncert zatytułowany „Pieśni polskie we własnych aranżacjach na głos nieklasyczny i wiolonczelę improwizującą” w wykonaniu Żanety Sławińskiej. Towarzyszyć jej będzie jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – kameralista występujący na najważniejszych estradach Europy, Marcin Zdunik.

Jedną z atrakcji są też rodzinne koncerty plenerowe Melomaluszków na Scenie Żółtej. Projekt Melomaluszki jest programem edukacyjno-kulturalnym dla dzieci w każdym wieku, zainteresowanych tą formą spędzania czasu z dziećmi i muzyką. Utwory są przygotowane z myślą o specyficznej percepcji dzieci, są krótkie i możliwie proste w swoje formie. Wykonawcy mają bliski kontakt z publicznością.

W tym roku kontynuowane są muzyczne podróże w ramach „Scena Opowiadaczy”. Artyści ze słuchaczami wyruszą w kulturalną podróż do krajów napotkanych podczas muzycznych wędrówek. Wspomnieniom, bajkom, opowieściom i gawędom z czterech stron świata towarzyszyć będą improwizacje muzyczne inspirowane muzyką tradycyjną z całego świata.

Atrakcją festiwalu i jedynym w swoim rodzaju muzycznym wydarzeniem jest Scena Otwarta dla wszystkich chętnych, gotowych spróbować swoich umiejętności muzycznych. W każdą sobotę lipca na Scenie Pomarańczowej amatorzy, profesjonaliści i wszyscy, którzy lubią grać czy śpiewać, będą mogli zaprezentować swoje muzyczne pasje. Dla pianistów przewidziano możliwość udostępnienia instrumentu klawiszowego.

Festiwal Strefa Ciszy to bardzo urozmaicone wydarzenie, które co roku gromadzi w Łazienkach Królewskich tysiące gości. Koncerty odbywają się w wielu atrakcyjnych miejscach parku. Ważna jest przyjazna atmosfera luzu. Nie ma podziału na scenę i widownię. Koncertów można słuchać na leżakach, na ławkach, na kocach albo bezpośrednio na trawie, w harmonii z otaczającą naturą. W tych muzycznych spotkaniach udział biorą całe rodziny. Ważne jest też bliskie spotkanie z artystami, którzy są na wyciągnięcie ręki. Można obcować w niekonwencjonalny sposób z naturą i muzyką. – Wsłuchajmy się zatem w tę „ciszę” – skrywa ona niezliczone skarby – zaprasza na kolejne wydarzenie muzyczne Ryszard Kubiak, twórca i dyrektor festiwalu.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalu jest wolny.

Festiwal Strefa Ciszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023