Festiwal Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy – w Łazienkach Królewskich

Opublikowano: 17 lipca 2019

Lato obfituje w tym roku w wydarzenia kulturalne, m.in. Festiwal Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim, Letni Festiwal Teatru Dramatycznego, Festiwal Polskiej Opery Królewskiej. „Hałas stracił, być może, swoją moc rażenia. Cisza nie” (Dan Warburton) – to motto Strefy Ciszy, która rozgościła się już 7 lat temu w malowniczych zakątkach Królewskich Ogrodów.

Można się z nią spotkać na kameralnych scenach, pośród kwiatów, zieleni, mruczących strumyków. W tej leniwej, spokojnej atmosferze muzyka rozbrzmiewa przez cały dzień. Mottem tegorocznej edycji Festiwalu są „Różne odcienie improwizacji”.

Improwizacje będą towarzyszyć muzyce klasycznej, jazzowej, folkowej i tradycyjnej, a także licznym opowieściom. Koncerty odbywają się w soboty od godz. 10.00 do 17.30, na czterech scenach w Ogrodach Królewskich: „Scenie Czerwonej” przy Trou Madame, „Scenie Purpurowej” przy Świątyni Sybilli, „Scenie Pomarańczowej” przy Wodozbiorze, „Scenie Żółtej” przy Starej Kordegardzie. Odbywają się też wieczorne koncerty o godz. 19.00, przy Świątyni Sybilli.

Repertuar jest bardzo szeroki. Muzyka taneczna z XVIII w., którą opracowywał Georg Philipp Telemann. Standardy muzyki rozrywkowej w żywiołowych aranżacjach Piotra Wróbla, który poprowadzi zespół blaszany Brassfederacja. Bardzo ciekawie zapowiada się koncert zatytułowany „Pieśni polskie we własnych aranżacjach na głos nieklasyczny i wiolonczelę improwizującą” w wykonaniu Żanety Sławińskiej. Towarzyszyć jej będzie jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – kameralista występujący na najważniejszych estradach Europy, Marcin Zdunik.

Jedną z atrakcji są też rodzinne koncerty plenerowe Melomaluszków na Scenie Żółtej. Projekt Melomaluszki jest programem edukacyjno-kulturalnym dla dzieci w każdym wieku, zainteresowanych tą formą spędzania czasu z dziećmi i muzyką. Utwory są przygotowane z myślą o specyficznej percepcji dzieci, są krótkie i możliwie proste w swoje formie. Wykonawcy mają bliski kontakt z publicznością.

W tym roku kontynuowane są muzyczne podróże w ramach „Scena Opowiadaczy”. Artyści ze słuchaczami wyruszą w kulturalną podróż do krajów napotkanych podczas muzycznych wędrówek. Wspomnieniom, bajkom, opowieściom i gawędom z czterech stron świata towarzyszyć będą improwizacje muzyczne inspirowane muzyką tradycyjną z całego świata.

Atrakcją festiwalu i jedynym w swoim rodzaju muzycznym wydarzeniem jest Scena Otwarta dla wszystkich chętnych, gotowych spróbować swoich umiejętności muzycznych. W każdą sobotę lipca na Scenie Pomarańczowej amatorzy, profesjonaliści i wszyscy, którzy lubią grać czy śpiewać, będą mogli zaprezentować swoje muzyczne pasje. Dla pianistów przewidziano możliwość udostępnienia instrumentu klawiszowego.

Festiwal Strefa Ciszy to bardzo urozmaicone wydarzenie, które co roku gromadzi w Łazienkach Królewskich tysiące gości. Koncerty odbywają się w wielu atrakcyjnych miejscach parku. Ważna jest przyjazna atmosfera luzu. Nie ma podziału na scenę i widownię. Koncertów można słuchać na leżakach, na ławkach, na kocach albo bezpośrednio na trawie, w harmonii z otaczającą naturą. W tych muzycznych spotkaniach udział biorą całe rodziny. Ważne jest też bliskie spotkanie z artystami, którzy są na wyciągnięcie ręki. Można obcować w niekonwencjonalny sposób z naturą i muzyką. – Wsłuchajmy się zatem w tę „ciszę” – skrywa ona niezliczone skarby – zaprasza na kolejne wydarzenie muzyczne Ryszard Kubiak, twórca i dyrektor festiwalu.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalu jest wolny.

Festiwal Strefa Ciszy

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
saksofon
Saksofon to instrument o wyjątkowym brzmieniu, który...
wzmacniacz do perkusji
Przy zakupie wzmacniacza do perkusji elektronicznej należy w...
Przenikania
Główną ideą cyklu wystaw Przenikania jest promowani...
Teatr Muzyczny ROMA
Tak najkrócej można st...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...