Mieczysław Fogg

Galeria Opera i Muzeum Teatralne w Warszawie inaugurują nowy sezon

Opublikowano: 21 września 2021

„Mieczysław Fogg − Pieśniarz Polaków” to wystawa, którą rozpoczęło sezon Muzeum Teatralne. Ekspozycja przybliża postać artysty i jego karierę estradową, która rozpoczęła się w okresie międzywojennym i trwała przez 60 lat. W nowym sezonie artystycznym w Galerii Opera nie zabraknie propozycji dla miłośników sztuk pięknych.

Fogg stworzył własny styl muzyczny, był mistrzem piosenki sentymentalnej, legendą warszawskich kabaretów i teatrów rewiowych. Pierwsze nagrania płytowe w 1929 roku z chórem Dana pojawiły się już, jako solista zaczął występować w 1930 roku. Cechowała go elegancja i kunszt w wykonywaniu utworów. Motto artysty brzmiało: „Nie sztuka błysnąć, sztuka trwać i nie nudzić się”. Mając 86 lat, wciąż występował na estradzie. Mieczysław Fogg stał się symbolem polskiego pieśniarstwa, nazywanym Pieśniarzem Polaków.

Cieszył się wielkim powodzeniem nie tylko w kraju, lecz także na świecie, gdzie rozbrzmiewały jego słynne tanga: „Tango milonga”, „Jesienne róże” czy wzruszający utwór „Ta ostatnia niedziela.” Koncertował w 25 krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, Francji, biorąc udział w 16 tysiącach koncertów. Był bardzo pracowity − jego kontrakty roczne w latach 30. przekraczały 150 piosenek, stąd przydomek artysty: Śpiewająca Mrówka, a w repertuarze posiadał ponad 2 tysiące utworów.

Na wystawie możemy zobaczyć pamiątki z rodzinnego archiwum prawnuka artysty Michała Fogga i ze zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. To liczne, nieudostępniane wcześniej publiczności eksponaty, m.in. pamiątki z wielu podróży, fotografie i plakaty z występów, frak estradowy, a także kombinezon powstańczy oraz kroniki prowadzone przez jego pierwszą żonę – Irenę Fogg. Jedną z najcenniejszych pamiątek jest pianino, które towarzyszyło artyście prawie przez całe twórcze życie.

Galeria Opera zaprasza na wystawę prac Jana Cybisa, jednego z najważniejszych malarzy XX wieku, pedagoga, wychowawcę kilku pokoleń malarzy, mistrza koloru, uznanego za najwybitniejszego przedstawiciela nurtu kolorystycznego, współzałożyciela grupy kapistów. Jego mistrzami i nauczycielami byli: Otto Müller, Józef Mehoffer i Józef Pankiewicz z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1924 roku Cybis wyjechał z grupą polskich artystów do Paryża, gdzie przez 7 lat tworzył pod wpływem francuskiego impresjonizmu. Jego twórczość jest zestawiana z pracami francuskich impresjonistów i postimpresjonistów, zwłaszcza Paula Cezanne’a i Pierre’a Bonnarda. Jan Cybis stał się inicjatorem ruchu kolorystycznego w polskim malarstwie. Jego twórczość zdominowały pejzaże, martwa natura i portret. Obrazy artysty były prezentowane w wielu galeriach i muzeach na świecie, m.in. w Nowym Yorku, Sao Paulo, Paryżu i Oslo.

Wystawa prezentuje ponad 40 płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia. Są też pamiątkowe przedmioty po artyście, które należą do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz autoportret, który artysta zaczął malować w 1964 roku i poprawiał do końca swojego życia (1972). Obrazy są utrzymane są w ciepłej kolorystyce. Charakteryzuje je farba nakładana grubymi warstwami i dynamiczne użycie plamy. Jan Cybis jest patronem jednej z ulic na warszawskim Ursynowie.

Nowy sezon w październiku Galeria Opera zainauguruje wystawą „Różewicz i obrazy” poświęconą znakomitemu dramatopisarzowi, jednemu z najwybitniejszych poetów XX wieku, scenarzyście filmowemu i satyrykowi. Różewicz jest autorem takich dramatów, jak „Kartoteka”, „Białe małżeństwo”, „Na czworakach”, „Stara kobieta wysiaduje”, ponad 40 zbiorów wierszy i poematów oraz 9 scenariuszy filmowych. Jest przedstawicielem nurtu europejskiej awangardy literackiej, wielokrotnie wymienianym jako kandydat do Nagrody Nobla.

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Różewicza. 9 października obchodzimy setną rocznicę jego urodzin. Wystawa ma wskazać, jak wielki wpływ na jego twórczość wywarło malarstwo, jak go inspirowało, a także stawało się treścią jego poezji. Zobaczymy obrazy twórców związanych z Tadeuszem Różewiczem, np. Tchórzewskiego, Nowosielskiego, Sterna, oraz pamiątki artysty, fragmenty tekstów, rękopisy. Wszystko to przybliży widzom tę postać i jego wybitną twórczość.

Kolejni artyści, których twórczość zostanie zaprezentowana w Galerii Opera oraz Sali Redutowej w nadchodzącym sezonie, to znakomici twórcy − Jerzy Skolimowski, Janusz Pastwa, Jarosław Modzelewski oraz Adam Styka.

Anna  Arwaniti

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...